Connect with us

Nauka

W ramach największej jak dotąd transakcji brytyjskie i polskie firmy podpisały kontrakt o wartości 4,9 miliarda dolarów na system obrony powietrznej nowej generacji

Published

on

W ramach największej jak dotąd transakcji brytyjskie i polskie firmy podpisały kontrakt o wartości 4,9 miliarda dolarów na system obrony powietrznej nowej generacji

Wojna powietrzna, globalna, wojna naziemna

231107_MBDA_camm-er_launch

W powietrze zostaje wystrzelony pocisk CAMM-ER. (MBDA)

WARSZAWA – Główni brytyjscy i polscy wykonawcy w dziedzinie obronności sfinalizowali dziś przełomową umowę o wartości ponad 4,9 miliarda dolarów na opracowanie dla Polski systemu obrony powietrznej rozszerzonego zasięgu „nowej generacji”. Brytyjskie Ministerstwo Obrony powiązało to z inwazją Rosji na Ukrainę. .

„Brytyjska firma MBDA podpisała umowę podwykonawstwa z polską firmą zbrojeniową PGZ w ramach programu, który zapewni polskim siłom zbrojnym ulepszony naziemny system obrony powietrznej zdolny do wystrzeliwania rakiet w celu zwalczania zagrożeń powietrznych, takich jak rakiety manewrujące i myśliwce odrzutowe. zasięg przekracza 40 kilometrów” – podało w oświadczeniu Ministerstwo Obrony. ogłoszenie. „Wzmacniając rozwój bezpieczeństwa i obronności obu krajów NATO, umowa jest największą umową handlową, jaką kiedykolwiek zawarto między Wielką Brytanią a Polską”.

Wielka Brytania stwierdziła, że ​​w ramach umowy „stworzy się” ponad 1000 wspólnych modułowych rakiet przeciwlotniczych o rozszerzonym zasięgu (CAMM-ER) i ponad 100 iLauncherów.” W kwietniu MBDA i państwowa PGZ zawarły podobną umowę o wartości 2,4 miliarda dolarów na obronę powietrzną krótkiego zasięgu, którą Wielka Brytania okrzyknęła wówczas „największym europejskim programem zamówień w dziedzinie obrony powietrznej krótkiego zasięgu w Europie”. NATO.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii stwierdziło dziś, że nowe porozumienie „wzmocni bezpieczeństwo europejskie w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę”.

Program obrony powietrznej NAREW będzie częściowo możliwy po sfinalizowaniu przez MBDA i PGZ warunków „bezprecedensowego transferu kluczowych technologii i wiedzy” brytyjskiej firmy do polskiego odpowiednika – podała MBDA w oświadczeniu.

„Skala i ambicje NAREW są naprawdę imponujące – zbudowanie polskiej tarczy przeciwlotniczej przy użyciu rakiet z naszej rodziny CAMM i wyrzutni iLauncher, które będą chronić całe niebo nad Polską” – powiedział Eric Béranger, dyrektor generalny MBDA. „Transfer technologii w NAREW będzie transformacją dla suwerennych, kompleksowych zdolności zbrojeniowych Polski i jesteśmy głęboko dumni z zaufania, jakim obdarzyła nas Polska, i podekscytowani przyszłością naszego partnerstwa z jedenastoma członkami Konsorcjum PGZ-NAREW”.

READ  „Różne dziwne pomysły” partii rządzącej w Polsce

Podpisanie umowy jest kolejnym ważnym kamieniem milowym w historii firmy porozumienie osiągnięte w 2021 r pomiędzy Londynem a Warszawą w sprawie współpracy w zakresie przyszłej obrony powietrznej Polski, podczas której do programu wybrano już system CAMM firmy MBDA.

„Wielka Brytania i Polska historycznie stawały ramię w ramię w obliczu szeregu zagrożeń i nadal będą pogłębiać nasze partnerstwo” – powiedział wówczas brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace. „To porozumienie będzie stanowiło krokową zmianę w naszej współpracy obronnej z Polską i utoruje drogę naszym siłom zbrojnym do jeszcze ściślejszego działania”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *