Connect with us

Nauka

W Kielcach rozpoczyna się European Rover Challenge – sekcja angielska

Published

on

W Kielcach rozpoczyna się European Rover Challenge – sekcja angielska

O ERC skupia nie tylko łaziki, ale także obszerną listę innych tematów związanych z kosmosem. W tym roku w zawodach Challenge na specjalnie zaprojektowanym marsjańskim torze rywalizować będzie 25 drużyn z 12 krajów.

Każdy dzień ERC 2023 skupia się na innym temacie. „W piątek uczestnicy «przeniosą się na Marsa», aby spotkać się z doktorem Robertem Zubrinem, światowej sławy ekspertem od Marsa i założycielem The Mars Society” – powiedział Maciej Myśliwiec z biura prasowego ERC.

Sobota poświęcona będzie „Dniu Artemidy”, podczas którego eksperci w dziedzinie technologii kosmicznych będą dyskutować o powrocie ludzkości na Księżyc, możliwościach wykorzystania jego zasobów i wykorzystaniu go jako potencjalnej platformy startowej dla misji kosmicznych. Niedziela przenosi uwagę z powrotem na Ziemię, dyskutując o wykorzystaniu danych satelitarnych, o tym, w jaki sposób technologie kosmiczne mogą pomóc chronić naszą planetę i ich roli w naszym codziennym życiu.

Wybitne postacie obecne na wydarzeniu to m.in Sławosza Uznańskiego, członek Europejskiego Korpusu Astronautów, obecnie w kolejce do misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Inni goście to Les Johnson, fizyk, wielokrotnie nagradzany autor science fiction i inżynier NASA; Shelli Brunswick, dyrektor operacyjna Fundacji Kosmicznej; oraz Alessandro Golkar, ekspert ds. nanosatelitów i konstelacji satelitarnych na Uniwersytecie Technicznym w Monachium.

Odwiedzający mogą spodziewać się wciągających wrażeń: od degustacji kosmicznego jedzenia, latania dronami i obserwacji Słońca i nocnego nieba, po odkrywanie robotów zbudowanych z klocków LEGO, projektowanie satelitów wielkości puszki i dowiadywanie się, gdzie może istnieć życie w naszym Układzie Słonecznym.

Start-upy i osoby chcące rozpocząć działalność gospodarczą mogą także zasięgnąć porady w sprawie potencjalnego wsparcia w Centrum Inkubacji Przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej w Polsce (ESA BIC Poland).

READ  Mój Wellington: zamiłowanie studentów do "ciemnego" klimatu i wygodnych restauracji

ERC działa pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Polskiej Agencji Kosmicznej. Do długoletnich zwolenników należą także decydenci i astronauci z NASA, szefowie działu robotyki w ESA, przedstawiciele Agencji Programu Kosmicznego UE oraz kilka międzynarodowych organizacji i firm kosmicznych.

Współorganizatorami ERC 2023 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska i Województwo Świętokrzyskie. Wydarzenie odbędzie się na uniwersytecie, a wykłady i demonstracje będzie można oglądać także w Internecie. W programie zajęcia dla dzieci i dorosłych, z bezpłatnym wstępem na wydarzenie i towarzyszącą mu Strefę Inspiracji.

(rt/pm)

Kliknij na odtwarzacz audio powyżej, aby obejrzeć relację Radia Polska Michał Owczarek.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *