Connect with us

Nauka

W Europie rośnie zainteresowanie załogowymi lotami kosmicznymi

Published

on

W Europie rośnie zainteresowanie załogowymi lotami kosmicznymi

WASZYNGTON — W miarę jak Europejska Agencja Kosmiczna w dalszym ciągu opracowuje propozycje działań w zakresie eksploracji kosmosu przez człowieka, coraz więcej krajów europejskich wykazuje zainteresowanie wystrzeleniem astronautów na orbitę.

Na odprawie zorganizowanej 29 czerwca po posiedzeniu Rady ESA dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher ogłosił, że Polska subskrybuje dodatkowe 295 mln euro (325 mln dolarów) na programy agencji, co obejmuje koszt zabrania polskiego astronauty na międzynarodowe lotnisko . Stacja Kosmiczna z misją komercyjną.

Stwierdził, że umowa ta jest podobna do umowy ogłoszonej w kwietniu, w której uczestniczyły ESA, Szwedzka Narodowa Agencja Kosmiczna i Axiom Space, które sfinansują lot szwedzkiego astronauty komercyjnym lotem Axiom do ISS. W czerwcu ESA ogłosiła, że ​​na misję wyruszy Marcus Wandt, pilot szwedzkich sił powietrznych wybrany przez ESA na astronautę rezerwowego w listopadzie 2022 r.

ESA nie ogłosiła, kiedy Wandt poleci. Anna Rathsman, dyrektor generalna Szwedzkiej Narodowej Agencji Kosmicznej i ustępująca przewodnicząca Zarządu ESA, powiedziała na odprawie, że lot musi być koordynowany przez różne zaangażowane organizacje, w tym NASA.

„Szwecja była w stanie bardzo szybko podjąć decyzje, które umożliwiły realizację tego lotu” – powiedział Aschbacher. „W niecałe dwa miesiące przeszliśmy, powiedziałbym, od zera do podpisania umów”.

Wandt, powiedział, jest już w Houston i przygotowuje się do lotu. Pierwszą szansą byłaby misja Ax-3, której lot do ISS zaplanowano na przełom 2023 i 2024 roku. Axiom Space nie ogłosił jeszcze składu załogi na tę misję.

Inne kraje europejskie wyraziły zainteresowanie realizacją krótkoterminowych misji do ISS. Walter Villadei, pilot włoskich sił powietrznych, który 29 czerwca wykonał pierwszy komercyjny lot suborbitalny Virgin Galactic, również szkolił się w Axiom Space i służył jako wsparcie podczas misji Ax-2 na stację w maju. Minister spraw zagranicznych Węgier powiedział na posiedzeniu ministerialnym ESA w listopadzie 2022 r., że kraj wydaje 100 mln dolarów na własnego prywatnego astronautę, który będzie latał z Axiomem.

READ  Wiadomości z Tajwanu Szybkie podejście - Taipei Times

Działanie to następuje w czasie, gdy ESA pracuje nad propozycjami własnych programów lotów kosmicznych z załogą. Raport opublikowany w marcu przez niezależną grupę doradczą wysokiego szczebla zalecił ESA wykorzystanie możliwości wystrzeliwania własnych astronautów, opracowywanie statków kosmicznych z załogą i potencjalnie komercyjnych stacji kosmicznych oraz misji księżycowych. W odpowiedzi Aschbacher poinformowała w kwietniu, że agencja pracuje nad propozycjami wdrożenia tych zaleceń.

W wywiadzie przeprowadzonym 1 lipca po wystrzeleniu należącego do ESA kosmicznego teleskopu Euclid na Falconie 9 z Cape Canaveral na Florydzie Aschbacher powiedział, że agencja kontynuuje prace nad tymi propozycjami przez całe lato w ramach przygotowań do Szczytu Kosmicznego narodów europejskich w Sewilli. , Hiszpania. w listopadzie.

Wysiłki te obejmowały dyskusję podczas posiedzenia towarzyszącego zeszłotygodniowemu posiedzeniu Rady ESA. „Dyskusja była bardzo konstruktywna i bardzo pozytywna, a nasze zespoły, przedstawiciele branży i państwa członkowskie wykonują obecnie wiele pracy, aby ustalić scenariusze i opcje dotyczące tego, co Europa może i powinna zrobić oraz jaka cena się z tym wiąże z tym” – powiedział.

Miał nadzieję, że do września lub października uzyska „większą jasność” co do różnych opcji, które jego zdaniem są obecnie zbyt przedwczesne, aby omawiać je publicznie. Zauważył, że jednym z wymogów jest to, aby wnioski nie otrzymywały finansowania z innych programów ESA. „Dlatego wzywam do zwołania szczytu kosmicznego, ponieważ angażują czołowych przywódców Europy w prawdziwą dyskusję na temat tego, co Europa powinna zrobić, ponieważ tam należy podjąć te decyzje”.

Zainteresowanie kilku państw członkowskich ESA prywatnymi misjami astronautów jest pozytywnym sygnałem dla planów agencji dotyczących eksploracji kosmosu przez człowieka – argumentował. „Szwecję, Polskę i wiele innych krajów inspiruje obecnie ambicja wybrania się w przestrzeń kosmiczną i umożliwienia lotu astronauty w przestrzeń kosmiczną” – powiedział. „Ten impet zaczyna się rozwijać i mogę tylko powiedzieć, że dobrze to widzieć”.

READ  Chiny uruchomią centralny moduł stacji kosmicznej około godziny 11 w czwartek

Aschbacher dodał, że nie sądzi, aby takie krótkoterminowe misje, finansowane w przypadku Szwecji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, podważyły ​​wysiłki Agencji na rzecz opracowania długoterminowego programu lotów kosmicznych z załogą. „Z pewnością zwiększyły apetyt i uwagę, ale nie można porównać 10-dniowej misji do sześciomiesięcznej misji na stacji kosmicznej” – powiedział. „Ale to nowy element, który możemy dodać do naszego portfolio.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *