Connect with us

Nauka

UE obiecuje więcej gotówki na Ukrainie impas zboża, Bułgaria zakazuje importu

Published

on

UE obiecuje więcej gotówki na Ukrainie impas zboża, Bułgaria zakazuje importu

W środę Bruksela zaoferowała unijnym rolnikom dodatkowe 100 mln euro wsparcia, aby złagodzić impas w sprawie ukraińskich zbóż po tym, jak Bułgaria stała się ostatnim krajem, który wprowadził tymczasowy zakaz produktów żywnościowych z rozdartego wojną kraju.

W ostatnich dniach Polska, Węgry i Słowacja tymczasowo zakazały importu zboża i innych artykułów spożywczych z Ukrainy po tym, jak spadek cen wywołał protesty lokalnych rolników.

Podczas gdy Bruksela stara się znaleźć rozwiązanie, aby przełamać impas, Komisja Europejska zaproponowała w środę dodatkowe wsparcie w wysokości 100 milionów euro (110 milionów dolarów) dla dotkniętych rolników.

Te pieniądze byłyby dodatkiem do pakietu w wysokości 56 milionów euro przekazanego rolnikom w Polsce, Rumunii i Bułgarii w zeszłym miesiącu.

Władza wykonawcza UE zaproponowała również wdrożenie środków nadzwyczajnych, aby zapewnić, że zboże będzie mogło być wwożone do Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii wyłącznie na eksport.

Jednak urzędnicy UE nie byli w stanie skłonić pięciu krajów do zaakceptowania kompromisu w rozmowach i powiedzieli, że w najbliższych dniach odbędą się dalsze dyskusje.

– „Środek ekstremalny” –

Bułgarski minister rolnictwa Yavor Gechev powiedział w środę, że rząd „zatwierdził decyzję o tymczasowym zakazie … szeregu produktów pochodzących z Ukrainy”.

Sofia powiedziała, że ​​została „zmuszona do przyjęcia… dzisiejszych ekstremalnych środków” po ogłoszeniu jednostronnych zakazów z innych krajów, „poważnie zwiększając” ryzyko dla Bułgarii z powodu potencjalnego przekierowania towarów.

Zakaz wejdzie w życie od 24 kwietnia i będzie obowiązywał do końca czerwca, ale nie będzie dotyczył tranzytu towarów przez terytorium Bułgarii.

Bułgaria oczekuje wspólnej decyzji UE w nadchodzących tygodniach.

Sąsiednia Rumunia również zapowiedziała w środę, że podejmie dodatkowe środki dotyczące importu ukraińskiego zboża, w tym plombowania i monitorowania pojazdów przejeżdżających przez kraj.

Bukareszt „poprosił stronę ukraińską o szybkie znalezienie rozwiązań ograniczających eksport zbóż i nasion oleistych do Rumunii w celu ochrony rolników borykających się z trudnościami” – czytamy w oświadczeniu rządu.

READ  Jak wypada Covid w porównaniu z grypą?

Ministrowie rolnictwa Rumunii i Ukrainy mają się spotkać w Bukareszcie w piątek, aby omówić tę kwestię.

W maju 2022 r. Unia Europejska zezwoliła Kijowowi na eksport zapasów zboża w całej Unii po tym, jak zamknięcie szlaków żeglugowych na Morzu Czarnym po inwazji Rosji wywołało światowy kryzys żywnościowy.

Państwa członkowskie zgodziły się na import niektórych produktów z Ukrainy bez ograniczeń ilościowych i bez kontroli celnych.

– „Poważne zaburzenia” –

Rząd Węgier w środę przedłużył tymczasowy zakaz importu ukraińskich produktów rolnych o miód, wino, chleb, cukier oraz różne produkty mięsne i warzywne.

Pełna lista produktów, które mają zostać zakazane, została ujawniona w dekrecie rządowym po tym, jak Budapeszt ogłosił w sobotę środek mający na celu zatrzymanie importu zbóż, nasion oleistych i różnych innych produktów.

Budapeszt skarżył się, że znaczna część importowanych ukraińskich produktów nie opuszcza UE i zamiast tego jest sprzedawana po cenach dumpingowych w państwach członkowskich.

Rzecznik rządu Zoltan Kovacs potępił w środę „nagły napływ tanich produktów”, który stworzył „sytuację niezrównoważoną” dla europejskich rolników.

„W przypadku braku obowiązku przestrzegania surowych zasad produkcji wymaganych przez ustawodawstwo UE ukraińskie produkty mają przewagę konkurencyjną… co powoduje poważne zakłócenia na rynku wewnętrznym państw członkowskich” – czytamy w dekrecie.

Dekret Węgier, opublikowany w nocy, mówi, że zakaz dotyczy również importu mąki, oleju jadalnego i wina.

Tymczasowy zakaz obowiązywać będzie od środy do 30 czerwca. Nie będzie to jednak miało zastosowania do tranzytu tych produktów przez Węgry, jak określono w dekrecie.

Dodał, że węgierskie władze zaplombują przesyłki produktów, których dotyczy problem, na granicy i będą je monitorować za pomocą urządzeń elektronicznych i patroli.

Przewoźnicy łamiący przepisy mogą zostać ukarani grzywną do pełnej kwoty przesyłki.

Polska i Ukraina osiągnęły we wtorek porozumienie zezwalające na tranzyt ukraińskiego zboża przez Polskę po tym, jak Warszawa zakazała importu.

READ  Polska agencja kosmiczna podpisuje umowę z NASA na „badanie Księżyca, Marsa i nie tylko”

burs-kym/jza/del/kjm

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *