Nauka
Ten średniowieczny miecz spędził 1000 lat na dnie polskiej rzeki | Inteligentne wiadomości
Robotnicy odkopali miecz z X wieku na dnie rzeki w Polsce. Chociaż broń cierpiała z powodu korozji trwającej ponad tysiąc lat, skany pokazują, że na jej ostrzu zachował się „tajemniczy napis”.
Do odkrycia doszło w zeszłym miesiącu w polskim mieście Włocławek, gdzie ekipy budowlane pogłębiały Wisłę. Jak podaje jeden z pracowników, Sławomir Mularski, zauważył miecz w kupie wydobytego brudu Nauka w PolsceTomasza Więcławskiego. Według Tłumacza Google Mularski twierdzi, że jego tętno przyspieszyło, gdy w jego umyśle zaczął kształtować się obraz „wikinga z mieczem”.
Mularski zaalarmował funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu (pobliska miejscowość), którzy odzyskali i zbadali miecz. McClatchyAspen Pflughoeft z Reuters pisze, że „pokryta rdzą broń” miała „długie ostrze i rękojeść, która prawie wyglądała jak węzeł”.
Według przetłumaczonego tłumaczenia artefakt przypomina klasę mieczy pochodzących z północno-zachodniej Europy, „charakteryzujących się prostym ostrzem rozciągającym się symetrycznie do końca”. Wpis na Facebooku sekretariatu wojewódzkiego. Broń ta pochodzi zazwyczaj z około X wieku naszej ery.
„To jeden z najsłynniejszych i jednocześnie najlepszych – pod względem jakości ostrza – mieczy średniowiecznych w Europie” Mateusz Sosnowski– mówi specjalista z Wdzkiego Parku Krajobrazowego, który pracował przy badaniu mieczowym Nauka na żywoTo Jennifer Nalewicki.
Ten typ miecza ma prawdopodobnie korzenie w Skandynawii Frankonia, średniowieczny region dzisiejszych Niemiec. Urzędnicy twierdzą, że uważa się, że tak jest w Skandynawii wywarł wpływ na średniowieczną Polskęchoć „związki skandynawskich Wikingów z regionem współczesnej Polski są nieco niejasne i w dalszym ciągu stanowią przedmiot zainteresowania historyków na całym świecie” – podaje Wiadomości CBS„Emily Mae Czachor.
Władze wykorzystały skaner rentgenowski do dokładnego zbadania artefaktu, co pozwoliło im zajrzeć pod warstwy uszkodzeń korozyjnych i dowiedzieć się więcej o jego konstrukcji.
Obrazy ukazały znaki wyryte na ostrzu miecza. „Napis głosi: „U[V]LFBERTH”, który można odczytać jako „Ulfberht”, znak znaleziony na grupie około 170 średniowiecznych mieczy znalezionych głównie w północnej Europie” – podaje CBS News. W Polsce odnaleziono jedynie osiem sztuk tej broni. Badacze nie są pewni, co oznacza to słowo, choć przypuszczają, że może oznaczać frankońskie imię.
Opowiada Sambor Gawiński, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Toruniu Nauka w Polsce że odkrycie jest dość cenne. Dodaje, że miecze „Ulfberht” stoją na „wyjątkowo wysokim poziomie technologicznym”, nawet jak na dzisiejsze standardy.
Eksperci twierdzą, że miecz powstał w znaczącym okresie w historii Polski. Pod koniec lat 900 Dom Piasta uformował się, zapoczątkowując pierwszą znaną dynastię w Polsce. W swoim oświadczeniu władze spekulują, że nowo odkryty miecz mógł uzbroić osobę „odpowiedzialną za ekspansję panowania Piastów w X w. na nowe obszary poza Wielkopolską”.
Pochodzenie tej broni pozostaje jednak tajemnicą. Co więcej, chociaż niektórzy badacze sugerują powiązania z Wikingami, możliwość ta pozostaje przedmiotem dyskusji, np Nauka na żywo. Prace konserwatorskie i badania nad dziełem trwają obecnie w Toruniu Uniwersytet Mikołaja Kopernikaco może zająć dwa lub więcej miesięcy.
„[The sword] Czeka go żmudny proces konserwacji i rozwoju naukowego, który może przynieść nam nowe odkrycia związane z jego budową i zdobnictwem, a co za tym idzie, jego wspaniałą historią” – piszą toruńscy urzędnicy.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”