Connect with us

Nauka

Teleskop radiowy LOFAR ujawnia tysiące galaktyk gwiazdotwórczych we wczesnym Wszechświecie

Published

on

Obrazy przedstawiają dramat sprzed miliardów lat na początku Wszechświata – błyszczące galaktyki, świecące gwiazdami, które eksplodowały jako supernowe i płonącymi dżetami wystrzeliwanymi z czarnych dziur.

W serii badań opublikowanych w środę gigantyczny europejski radioteleskop LOFAR wykrył gwiazdy zrodzone w dziesiątkach tysięcy odległych galaktyk z niespotykaną dotąd precyzją.

Używając technik, które odpowiadają bardzo długiej ekspozycji i polu widzenia około 300 razy większym niż księżyc w pełni, naukowcy byli w stanie rozróżnić galaktyki, takie jak Droga Mleczna, w głębinach starożytnego Wszechświata.

„Światło z tych galaktyk podróżuje przez miliardy lat, aby dotrzeć do Ziemi; oznacza to, że widzimy galaktyki takie, jakie były miliardy lat temu, kiedy tworzyły większość swoich gwiazd” – powiedział Philip Best z brytyjskiego Uniwersytetu w Edynburgu, który kierował szczegółowymi badaniami teleskopu w komunikacie prasowym.

Teleskop LOFAR łączy sygnały z ogromnej sieci ponad 70 000 pojedynczych anten w krajach od Irlandii po Polskę, połączonych szybką siecią światłowodową.

Potrafią obserwować bardzo słabe, niskoenergetyczne, niewidoczne dla ludzkiego oka światło, które tworzą ultraenergetyczne cząsteczki poruszające się z prędkością bliską prędkości światła.

Naukowcy stwierdzili, że pozwala to na badanie wybuchów supernowych, zderzeń gromad galaktyk i aktywnych czarnych dziur, które przyspieszają te cząstki w wstrząsach lub dżetach.

Wielokrotnie obserwując te same regiony nieba i łącząc dane w jeden obraz o bardzo długiej ekspozycji, naukowcy byli w stanie wykryć radiową jasność eksplodujących gwiazd.

Najodleglejsze wykryte obiekty pochodzą z okresu, gdy Wszechświat miał zaledwie miliard lat. Ma teraz około 13,8 miliarda lat.

„Kiedy galaktyka tworzy gwiazdy, wiele gwiazd eksploduje w tym samym czasie, co przyspiesza wysokoenergetyczne cząstki, a galaktyki zaczynają promieniować” – powiedział Cyril Tasse, astronom z Obserwatorium Paryskiego i jeden z autorów badań opublikowanych w seria ról na Magazyn Astronomy & Astrophysics.

READ  RTL Today - Wpływ na środowisko: Za dużo mięsa? Debata o hodowli przemysłowej w Hiszpanii prowadzi do powstania wołowiny

Około 3 miliardy lat po Wielkim Wybuchu powiedział, że „w młodych galaktykach są one naprawdę fajerwerkami”, ze „szczytem formowania się gwiazd i aktywności czarnych dziur”.

Teleskop skupił się na szerokiej części nieba na półkuli północnej, z odpowiednikiem czasu ekspozycji 10 razy dłuższego niż ten wykorzystany przy tworzeniu pierwszej mapy kosmicznej w 2019 roku.

„Daje to znacznie dokładniejsze wyniki, takie jak zdjęcie zrobione w ciemności, gdzie im dłuższa ekspozycja, tym więcej rzeczy można rozróżnić” – powiedział Tasse AFP.

Głębokie obrazy powstają dzięki połączeniu sygnałów z tysięcy anten teleskopu, zawierających ponad cztery petabajty surowych danych – odpowiednik około miliona płyt DVD.


Jaki jest najlepszy telefon w Rs. 15 000 w Indiach teraz? Rozmawialiśmy o tym w Orbital, podcastie Gadgets 360. Później (od 27:54) rozmawialiśmy z twórcami OK Computer, Neilem Pagedarem i Pooją Shetty. Orbital jest dostępny w formacie Apple Podcasts, Podcasty Google, Spotifyi gdziekolwiek masz swoje podcasty.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *