Connect with us

Nauka

Te starożytne pozostałości i relikty ukazują rytuały epoki brązu w Polsce

Published

on

Te starożytne pozostałości i relikty ukazują rytuały epoki brązu w Polsce

Nie ma lepszego miejsca na umieszczenie ciał i skarbów z brązu niż na dnie małego, płytkiego jeziora. Jak wynika z nowego artykułu w czasopiśmie, tak przynajmniej sądzili mieszkańcy Polski epoki brązu Antyczny.

Artykuł opublikowany w styczniu w czasopiśmie informuje, że badacze niedawno odkryli skład obiektów z epoki brązu. pozostałości i relikty datowane na 1000 rok p.n.e Skrytka wydobyta ze starożytnego i dawno zaginionego jeziora na stanowisku archeologicznym w pobliżu Papowie Biskupiego w Polsce podważa powszechne wyobrażenia o przeszłości Polski i sugeruje, że miejsce to miało jakieś starożytne znaczenie ofiarne.


Zobacz więcej informacji: Dlaczego ludzie z epoki kamienia i brązu łamali kości swoich zmarłych?


Kim był naród polski w epoce brązu?

Około 3200 lat temu gmina chełmińska Kultura Łużycka, na scenie pojawiła się złożona kultura archeologiczna z epoki brązu i żelaza Europy Środkowej. Zajmująca stanowisko archeologiczne w północno-środkowej Polsce, w pobliżu wsi Papawo Biskupie, gmina chełmińska kwitła przez około 750 lat, od 1200 roku p.n.e. do 450 roku p.n.e.

W odróżnieniu od innych społeczności kultury łużyckiej Chełmińczycy stworzyli nieregularną dokumentację dotyczącą społecznego i ofiarnego wykorzystania metalu. Chociaż istnieje wiele wskazówek archeologicznych, że inne społeczności tej kultury położone dalej na południe pozostawiły duże składy metali i metalowych artefaktów w jeziorach i terenach podmokłych w Europie Środkowej tego samego rodzaju szlaków jest niewiele w przypadku Chełmna, które było skoncentrowane dalej na północ.

„Wydaje się, że metal nie zajmował poczesnego miejsca w działalności społecznej i obrzędach społeczności chełmińskiej” – stwierdził Antyczny autorzy podają w swoim artykule. Dokładniej, metal nie, aż do ostatnich badań w Papowie Biskupiu.


Zobacz więcej informacji: Kim były tajemnicze „ciała na bagnach” Szkocji?


Jakie były odkrycia Papowa Biskupiego?

W 2023 roku autorzy artykułu odkryli na tym miejscu kilka skupisk brązu w dawno wyschniętym, starożytnym jeziorze. Wkrótce kolejne wykopaliska odsłoniły ponad 550 artefaktów z brązu, a także kości ponad 33 osobników, z których część została zdeponowana około 3000 lat temu, kiedy małe, płytkie dno jeziora zostało wypełnione wodą.

Spośród ponad 550 artefaktów z brązu odkrytych na niegdyś nasyconym stanowisku większość stanowiły ozdoby ramion i szyi, typowe dla bibelotów noszonych przez chełmińskie kobiety. Według autorów jednymi z najbardziej imponujących artefaktów był ułożony w stos naszyjnik – wykonany z owalnych i rurkowych koralików i wypełniony wiszącymi wisiorkami w kształcie jaskółczego ogona – oraz cztery spiralne szpilki.

Jak wynika z artykułu, oprócz artefaktów z brązu znajdowały się także kości ponad 33 osób, w tym „niemowląt, dzieci, nastolatków i dorosłych”. Chociaż kości zostały „rozczłonkowane” – odłączone i rozproszone w stawach – i oddzielone od skarbów z brązu, autorzy uważają, że złożono je w przypominającym wówczas bagniste jeziorze jako „ofiarę”, co czyni to miejsce „jednym z najbardziej wymowne świadectwa działalności rytualnej okresu łużyckiego.”

Ofiara z ciał i brązu była nieco rozpowszechniony w Europie w epoce brązu, choć po przejściu do epoki żelaza w Papowie Biskupim ta pierwsza zdawała się zanikać. „Kontekst stratygraficzny i geohistoryczny miejsca oraz porównanie z kostnicami w całym regionie dostarczają dowodów łączących szczątki z praktykami ofiarnymi” – dodają autorzy w swoim artykule.


Zobacz więcej informacji: Co ciała bagienne Europy mówią nam o starożytnych kulturach


Dlaczego odkrycia Papowa Biskupiego są ważne?

Według ich analiz złoża metalu datowane są na okres od 600 r. p.n.e. do 500 r. p.n.e., podczas gdy kości – skupione w „bagiennej patynie” i pozbawione jakichkolwiek śladów urazów spowodowanych tępymi lub ostrymi przedmiotami – datowane są na okres od 1000 r. p.n.e. do 800 pne Ustalono z datowanie radiowęgloweWiek kości może wskazywać na „tymczasową różnicę” pomiędzy utylizacją brązu a ciałami.

„Papowo Biskupie otwiera nowe okno na poznanie praktyk społecznych i rytuałów epoki łużyckiej w Polsce – konkludują autorzy w swojej analizie. „Papowo Biskupie może zatem odzwierciedlać przejście od ofiar ludzkich do ofiar metalowych w lokalnym podmokłym krajobrazie”.

READ  Jak student medresy z Magury założył szkołę wyższą w Polsce

Dalsze wykopaliska w okolicy mogłyby wyjaśnić związek ciał z brązem, jednak w międzyczasie prawdopodobne jest, że mieszkańcy Chełmna byli bardziej zainteresowani metalem, niż wcześniej sądzono.


Zobacz więcej informacji: Ta moc z epoki brązu robiła notatki na temat starożytnych rytuałów, a my wciąż rozszyfrujemy, co one mówią


Źródła artykułów

Nasi autorzy w Discovermagazine.com W naszych artykułach korzystamy z recenzowanych badań i wysokiej jakości źródeł, a nasi redaktorzy sprawdzają je pod kątem dokładności i rzetelności. Przejrzyj źródła wykorzystane w tym artykule poniżej:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *