Connect with us

Nauka

Sześć osób spędzi dwa tygodnie w siedlisku symulacyjnym Marsa w Polsce

Published

on

Sześć osób spędzi dwa tygodnie w siedlisku symulacyjnym Marsa w Polsce

Artykuł ten został zrecenzowany zgodnie z zasadami Science X proces redakcyjny
To jest polityki.
Wydawcy wyróżnił następujące atrybuty zapewniające wiarygodność treści:

Artystyczne przedstawienie Modularnej Analogowej Stacji Badawczej (MARS), na której odbędzie się misja PMAS 2017. Źródło: Marhub.org/Space Garden Company/Jan Popowski

× zamknąć

Artystyczne przedstawienie Modularnej Analogowej Stacji Badawczej (MARS), na której odbędzie się misja PMAS 2017. Źródło: Marhub.org/Space Garden Company/Jan Popowski

Grupa sześciu entuzjastów eksploracji kosmosu planuje spędzić dwa tygodnie w izolacji w kopule symulującej Marsa, która naśladuje życie na Czerwonej Planecie. Misja o nazwie Poland Mars Analogue Simulation (PMAS) odbędzie się w dniach 19 marca – 1 kwietnia 2017 r. na terenie Modularnej Stacji Badań Analogowych (MARS), zlokalizowanej niedaleko Rzepiennika Biskupi na południu Polski.

Głównym celem PMAS 2017 jest przeprowadzenie badań, które pewnego dnia mogą okazać się kluczowe dla przyszłych astronautów żyjących i pracujących na powierzchni Marsa. Podczas pobytu w kopule analogowa załoga przeprowadzi różnorodne eksperymenty z zakresu geologii, biologii, psychologii, rolnictwa i astronomii.

Pracując w całkowitej izolacji, zespół misji będzie przeprowadzał eksperymenty i pomiary w siedlisku i wokół niego oraz w pobliskim miejscu poszukiwań. Będą nagrywać swoje działania i raportować wszystko do Centrum Wsparcia Misji (MSC) zlokalizowanego w Toruniu w północnej Polsce, około 531 kilometrów od kopuły MARS.

„Mission Support zapewni astronautom wszystkie niezbędne informacje oraz zoptymalizowany harmonogram dnia, który wskaże, jaki eksperyment lub czynność należy przeprowadzić, aby nie przekroczyć np. ograniczonych dostaw energii siedliska” – Sebastian Hettrich, projekt PMAS 2017 przywódca i dyrektor misji, powiedział SpaceFlight Insider.

PMAS 2017 jest zarządzany przez Radę Doradczą ds. Generacji Kosmicznej (SGAC) w celu wsparcia Programu Zastosowań Kosmicznych Organizacji Narodów Zjednoczonych. SGAC to globalna organizacja pozarządowa i sieć non-profit reprezentująca studentów uniwersytetów i młodych specjalistów zajmujących się przestrzenią kosmiczną w Organizacji Narodów Zjednoczonych, agencjach kosmicznych, przemyśle i środowisku akademickim.

SGAC wierzy, że misja PMAS 2017 będzie wyjątkowa wśród innych analogowych symulacji Marsa, ponieważ skupi się na interakcjach człowiek-robot. Przyszła eksploracja Czerwonej Planety przez człowieka będzie wymagała znacznej pomocy robotów, które pomogą astronautom w przeprowadzaniu eksperymentów. Dlatego podczas dwutygodniowego pobytu uczestnicy PMAS 2017 będą testować technologie takie jak kamery łazika i systemy mobilności, które mogą być potrzebne w przyszłych operacjach na powierzchni Marsa.

Hettrich powiedział, że typowy dzień pracy astronauty PMAS będzie w zasadzie przypominał zwykły dzień pracy, z tą różnicą, że uczestnicy będą mieszkać razem ze swoimi kolegami przez cały czas trwania misji.

Astronauci analogowi podczas pierwszej misji w Laboratorium MARS. Źródło: Mariusz Słonina

× zamknąć

Astronauci analogowi podczas pierwszej misji w Laboratorium MARS. Źródło: Mariusz Słonina

„Wstają, jedzą śniadanie i spotykają się razem rano, podczas którego omawiają i omawiają harmonogram dnia przed rozpoczęciem pracy naukowej” – powiedział Hettrich. „Przy załodze składającej się z sześciu astronautów trzech z nich mogłoby wyruszyć w podróż kosmiczną, podczas gdy pozostałych trzech musiałoby pozostać w środku, zajmując stację komunikacyjną, utrzymując siedlisko i pracując w laboratorium, analizując próbki z poprzedniego dnia. .”

Jedyna komunikacja astronautów ze światem zewnętrznym będzie odbywać się poprzez połączenie czasowe – 15 minut – symulujące rzeczywiste opóźnienie w komunikacji wynikające z odległości między Ziemią a Marsem.

Oprócz naśladowania prawdziwej misji na Marsa, PMAS 2017 obejmie także trzydniową symulację Księżyca we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). W fazie misji księżycowej komunikacja z MSC będzie odbywać się w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

Charakterystyczne dla symulacji eksploracji kosmosu, PMAS 2017 będzie również badać, jak izolacja oraz wysoki poziom niepokoju i stresu mogą wpłynąć na załogę podczas niebezpiecznej misji w głębokim kosmosie. Interakcje między członkami załogi będą monitorowane, aby lepiej zrozumieć problemy psychologiczne, jakie mogą napotkać.

„Niektórych może zniechęcać myśl o dwutygodniowej izolacji pod kopułą z pięcioma nieznajomymi i bez mediów społecznościowych, ale myślę, że to świetna zabawa i naprawdę nie mogę się doczekać, żeby dowiedzieć się, co to jak być częścią załogi misji” – powiedział. Yael Kisel, analogowa astronautka PMAS 2017, powiedziała SpaceFlight Insider.

Hettrich powiedział, że izolacja zawsze stanowi problem, gdy przebywa się w małym środowisku z tymi samymi pięcioma twarzami przez okres dwóch tygodni i bez komunikacji w czasie rzeczywistym z otoczeniem.

„To z pewnością może wywołać pewne napięcie, na przykład w załodze, gdy dwóch astronautów ma różne opinie na temat tego, jak prawidłowo przeanalizować próbkę. Dzieje się tak w większości misji, także w prawdziwych misjach kosmicznych – lub gdy załoga astronautów tworzy „ my kontra oni” [attitude] wobec Zespołu Wsparcia Misji” – powiedział Hettrich.

Projekt PMAS 2017 jest obecnie w fazie pozyskiwania środków. Zespół rozpoczął kampanię crowdfundingową w Indiegogo zebrać środki potrzebne do rozpoczęcia misji. Chcą zebrać 30 000 dolarów.

Dostarczone przez Astrowatch.net

READ  Rozszerzenie umowy dystrybucyjnej pomiędzy LEHVOSS Personal Care i Organic Bioactives
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *