Connect with us

Nauka

Symulacje chmurowe zyskują dozę realizmu

Published

on

Symulacja chmury, która rejestruje rozwój i ewolucję chmur w oparciu o fizyczne procesy atmosferyczne, jest dokładniejsza niż inne modele.

„Nasz model opisuje warunki atmosferyczne i procesy termodynamiczne, a także dynamikę płynów, które rządzą ruchem powietrza w atmosferze” – powiedział dr Torsten Hädrich z KAUST. student międzynarodowego zespołu badawczego. „To pozwala nam symulować zjawiska chmur w bardziej realistyczny sposób niż poprzednie metody”.

Model może w każdej chwili uzyskać znane informacje atmosferyczne, takie jak temperatura, wilgotność i wiatr, oraz symulować tworzenie się chmur, co jest wykorzystywane do „krótkoterminowego prognozowania” nieuchronnych zjawisk chmurowych.

„Na przykład nasz model jest w stanie symulować tworzenie się chmur cumulonimbus, biorąc pod uwagę różne gradienty temperatury w atmosferze” – mówi Hädrich. „Gradienty prowadzą do inwersji temperatur na pewnych wysokościach, które są odpowiedzialne za charakterystykę płaskiego wierzchołka chmur cumulonimbus. Możemy również modelować różne rodzaje burz superkomórkowych, które nie zostały wcześniej omówione”.

Model został opracowany przez Hädricha i Dominika Michelsów z KAUST we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Polsce, University of New Mexico w USA i Google AI.

Aby stworzyć model, zespół musiał rozwiązać w ramach symulacji szereg procesów fizycznych, takich jak kondensacja i parowanie, a także złożone interakcje wielkości fizycznych, takich jak temperatura i wilgotność.

„Naszym głównym wyzwaniem było ustalenie, które parametry przyczyniają się do powstawania określonych typów chmur. Byliśmy w stanie zdefiniować parametry fizyczne w naszej symulacji, abyśmy mogli tworzyć określone formacje chmur bez określonej wiedzy” – mówi Hädrich.

###

Zrzeczenie się: AAAS i EurekAlert! nie ponosimy odpowiedzialności za dokładność informacji prasowych zamieszczonych na EurekAlert! przez instytucje wspierające lub w celu wykorzystania jakichkolwiek informacji za pośrednictwem systemu EurekAlert.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *