Connect with us

Zabawa

„Strefa zainteresowań” z dwoma Oscarami. Wielki sukces polskiej koprodukcji!

Published

on

„Strefa zainteresowań” z dwoma Oscarami.  Wielki sukces polskiej koprodukcji!

„Strefa interesów” Jonathana Glazera zdobyła dwa Oscary. Film, nakręcony w całości w Polsce, z udziałem ponad 110 polskich twórców, został uhonorowany podczas 96. Gali Oscarów w kategoriach: Najlepszy Międzynarodowy Film Fabularny i Najlepszy Dźwięk. Polskim producentem filmu jest Ewa Puszczyńska (Ekstremalne emocje), koproducentem jest Bartek Raiński. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Strefa zainteresowań” z dwiema statuetkami Oscara. Film Jonathana Glazera to mroczna opowieść o życiu rodzinnym komendanta obozu Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hössa. Oparta na powieści Martina Amisa z 2014 roku historia opisywana jest jako „sielanka w cieniu krematoriów” i pokazuje, jak łatwo można zamknąć oczy na ludzkie cierpienie. Krytycy szczególnie chwalą film za szokujący sposób ukazania tego przesłania na ekranie.

„Jestem zaszczycony, że Strefa Interesów otrzymała tak prestiżowe nagrody (tj. tak prestiżową nagrodę). Wspaniale było mieć Jonathana Glazera i jego zespół w Polsce, aby opowiedzieć tę porywającą i niszczycielską historię, która niestety miała miejsce na polskiej ziemi. Serdeczne gratulacje należą się szczególnie Ewie Puszczyńskiej, polskiej producentce filmu, polskiemu operatorowi Łukaszowi Żalowi i całemu ponad stuosobowemu polskiemu zespołowi. Chciałbym podziękować Akademii Sztuki i Nauki Filmowej za docenienie kunsztu polskich twórców filmowych zaangażowanych w produkcję tego filmu” – powiedział zaraz po ogłoszeniu wyników Dyrektor Naczelny Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski.

„Płakałam z radości. To po prostu wspaniałe uczucie. Choć mogłoby się wydawać, że tych uczuć w ogóle nie mam za sobą” – Ewa Puszczyńska towarzyszyła mu kilka minut po zwycięstwie „Strefy interesów” w kategorii Najlepszy Międzynarodowy Film Fabularny.

„Strefa zainteresowań” – droga do sukcesu

Film miał swoją premierę 19 maja 2023 roku podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie otrzymał Grand Prix i wyróżnienie Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Od tego czasu film został także uhonorowany trzema nagrodami BAFTA, dwiema nagrodami EDA od Stowarzyszenia Dziennikarek Filmowych Kobiet, Europejską Nagrodą Filmową, Satelitą, Nagrodą Specjalną festiwalu EnergaCamerimage oraz szeregiem innych nagród od lokalnego kina krytykuje podmioty. Teraz Oscary wieńczą triumfalną podróż festiwalową filmu Jonathana Glazera.

READ  Gwiazda „Wędrującej kobiety” Lena Góra podpisuje kontrakt z LBI Entertainment (WYŁĄCZNIE)

Polska ekipa ze „Strefy Zainteresowań”

Film jest współfinansowany przez Studio A24 i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Główne zdjęcia powstały w Polsce, a za kamerą stanął wielokrotnie nagradzany i dwukrotnie nominowany do Oscara autor zdjęć Łukasz Żal. Film kręcono w Oświęcimiu, na terenie Willi Hössa oraz w ważnych obiektach Jeleniej Góry: ratuszu, Pałacu Schaffgotschów w Cieplicach oraz Bazylice św. Erazma i Pankratie za Murami.

Wśród polskich twórców filmu są także: Joanna Kuś (scenografia), Waldemar Pokromski (charakterystyka), Małgorzata Karpiuk (kostiumy), Małgorzata Bereźnicka (kierownik produkcji, Extreme Emotions), Bartek Raiński (koproducent) i Stanisław Cuske (autor zdjęć) ). Film w polskich kinach pojawił się w piątek 8 marca nakładem Gutek Film.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *