Connect with us

Nauka

Rozwiązania w zakresie szkolnictwa wyższego i nauki zawarte w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy

Published

on

Rozwiązania w zakresie szkolnictwa wyższego i nauki zawarte w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy

1 – Rekrutacja na studia i studia uzupełniające – szczegółowe zasady funkcjonowania uczelni (art. 45, art. 93 i art. 96 ustawy)

Prawo oferuje rozwiązania, które pozwalają uczelniom określić konkretne zasady ich organizacji i funkcjonowania. W związku z koniecznością umożliwienia studiowania badań prowadzonych przez osoby, które zostały zmuszone do opuszczenia kraju w wyniku działań wojennych na terytorium Ukrainy:

  1. Zezwól polskim uczelniom na ubieganie się na podstawie szczególnego przepisu (art. 45) – w celu kształcenia ustawicznego – obywatelom polskim i obywatelom Ukrainy, którzy w dniu 24 lutego 2022 r. są studentami uczelni działającej na Ukrainie, nawet w specjalnym w przypadku, gdy nadal nie mają dokumentów potwierdzających ich wykształcenie. Rozporządzenie stanowi, że odpowiednie okresy studiów dla tych osób można określić poprzez sprawdzenie osiągniętych efektów uczenia się. W tym celu konieczne jest złożenie oświadczenia, że ​​w dniu 24 lutego 2022 roku osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia studiowała w danym roku akademickim na określonym kierunku i poziomie studiów w uczelni działającej na Ukrainie nie może posiadać dokumentów potwierdzające okresy studiów, egzaminy lub zaliczenia lub szkolenia zawodowe wydane przez tę uczelnię. Następnie uczelnia, do której student ubiega się o przyjęcie, weryfikuje uzyskane efekty kształcenia. Zasady przeprowadzania tej weryfikacji są niezależnie ustalane przez uczelnię i Są to specjalne zasady, odrębne od tych, które obowiązywały w Regulaminie Uniwersytetu przed 24 lutego 2022 r.. W przypadku różnic w ścieżce kształcenia lub w efektach uczenia się, uczelnia może zobowiązać studenta do ich połączenia m.in. poprzez zdawanie określonych egzaminów lub zaliczanie kursów zawodowych.
  2. Możliwość zmiany przez uczelnie decyzji o naborze już zatwierdzonych w roku akademickim. / Rok akademicki 2023 – pozwoli to uczelniom uregulować kwestię przyjęć na studia w odniesieniu do statusu osób opuszczających terytorium Ukrainy. Zmiany mogą polegać na przykład na obniżeniu ocen wyników egzaminów maturalnych za dostęp do studiów na określonej uczelni.
  3. Możliwość dokonywania zmian w regulaminie studiów do 30 września 2022 r. w zakresie niezbędnym do przyjęcia na studia przedmiotów, które w dniu 24 lutego 2022 r. byli studentami jednej z uczelni działających na Ukrainie – bez uszczerbku dla stosowania niektórych przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W przypadku takich zmian nie jest konieczne przestrzeganie terminu ich uchwalenia co najmniej 5 miesięcy przed rozpoczęciem roku szkolnego i wejścia w życie z początkiem roku szkolnego. Umożliwi to uczelniom zdefiniowanie lub modyfikację ustalonego trybu rekrutacji poprzez przeniesienie, uwzględniającego status osób, które w dniu 24 lutego 2022 r. były studentami uczelni działającej na Ukrainie.. Ponadto termin uzgodnienia regulaminu z samorządem studenckim w takim przypadku wynosi 5 dni roboczych, aw przypadku braku takiego porozumienia regulamin wchodzi w życie na podstawie innej uchwały Senatu podjętej zwykłą większością głosów. jego składu prawnego. .
  4. Rektor uczelni może zmienić organizację roku akademickiego. 2021/2022 składa m.in. Statut Uczelni. zmiana terminów egzaminów na drugi semestr bieżącego roku akademickiego dla wszystkich lub części grup studenckich Uczelni;
  5. W roku akademickim 2021/2022 możliwe będzie również prowadzenie zajęć uniwersyteckich na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych w zakresie niezbędnym do umożliwienia studentom, którzy 24 lutego 2022 r. byli studentami uczelni działających na Ukrainie.
  6. Dokonano nowelizacji możliwości potwierdzania przez polskie uczelnie możliwości ukończenia studiów na określonym poziomie dla osób bez dyplomu (art. 93 ustawy). Rozwiązanie to zostanie rozszerzone na obywateli polskich, którzy wjechali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w okresie od 24 lutego 2022 r. do terminu określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 2 pkt 3 ustawy W sprawie pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa” oraz obywateli Ukrainy zamieszkujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest legalny na podstawie art. 2 ust. 1 powyżej ustawy. Dzięki temu osoby bez dyplomu będą mogły potwierdzić swój stopień na określonym poziomie w procedurze przeprowadzanej przez licencjonowaną uczelnię.
READ  Rosyjski podwodny teleskop Bajkał-GVD przyjrzy się głębinom wszechświata - Technology News, Firstpost

Rozwiązania te zapewnią systematyczne dostosowywanie przepisów w ramach uczelni do sytuacji w związku ze skutkami wojny na Ukrainie, a w szczególności umożliwią wprowadzenie zmian ułatwiających przyjmowanie studentów ukraińskich uczelni na polskie uczelnie i dostosowanie organizacja lekcji do odpowiedniej sytuacji. Uczelnie, zapewniające niezależność, mogą na podstawie określonych przepisów dokonywać zmian prawnych, proponując konkretne rozwiązania, nawet sprzeczne z obowiązującymi..

2. Opłaty uniwersyteckie

Studenci będący obywatelami Ukrainy na uczelniach publicznych objętych ustawą nie będą obciążani opłatami za studia stacjonarne w języku polskim..

Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy szczególnej obywatel Ukrainy objęty tą ustawą uważany jest za osobę korzystającą z ochrony czasowej w Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Cudzoziemcowi korzystającemu ze skutków ochrony czasowej zgodnie z art. 324 Drugi punkt 2 4 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Szkolnictwo wyższe i prawo naukowe. Obejmuje to okres, w którym obywatele Ukrainy otrzymują tymczasową ochronę

2.1. Czesne dla obywateli polskich – studentów medycyny z uczelni działających na Ukrainie (art. 41 ustawy)

obywatele polscy, którzy w dniu 24 lutego 2022 r. byli studentami uczelni działającej na Ukrainie na kierunkach: medycyna, medycyna, stomatologia, pielęgniarstwo, położnictwo, analityka medyczna, farmacja, fizjoterapia i ratownictwo medyczne oraz zostali przyjęci przez polską uczelnię na do studiowania na kierunku odpowiadającym jego studiom, będą pobierane opłaty za usługi edukacyjne związane ze studiami zagranicznymi lub studiami w języku obcym w wysokości nieprzekraczającej kwoty udokumentowanej przez studenta do tego czasu opłaconych za te studia na uczelniach na Ukrainie.

W roku akademickim 2021/2022, jeśli osoby te wpłaciły już czesne za drugi semestr tego roku na uczelni działającej na Ukrainie przed 24 lutego 2022 r., nie będą pobierane opłaty za studia lub studia niestacjonarne na jednym z języki…

READ  Czy wschodząca Europa stoi u progu bezcielesnej rewolucji?

Na wniosek Uczelni, która nie naliczyła tych opłat lub pobrała te opłaty w wysokości niższej niż wysokość opłaty za te usługi ustalona przez Uczelnię i przekazana w określonych terminach Ministrowi Nadzoru danej Uczelni – opłata za łączny okres nieprzekraczający 12 semestrów. Opłacić okres urlopu przyznany studentowi zgodnie z art. 85. º sekund. Pierwszy punkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Szkolnictwo wyższe i prawo naukowe. W związku z tym okres takiej licencji nie jest wliczany do pełnego okresu zwrotu.

3- Zasiłki i pożyczki studenckie (art. 41 ustawy).

Obywatele Ukrainy podlegający ustawie będą mogli ubiegać się o zasiłek socjalny (art. 86 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce) oraz kredyt studencki (art. 98 ust. 1 ustawy Szkolnictwo wyższe i prawo naukowe), natomiast wniosek o te świadczenia będzie składany na podstawie załączonego do wniosku oświadczenia o sytuacji rodzinnej i majątkowej.

Obywatele Ukrainy podlegający prawu prywatnemu mogą również ubiegać się o Stypendium Dziekana, Stypendium dla Osób Niepełnosprawnych oraz ich zasiłek na zasadach ogólnych​​w Ustawie o szkolnictwie wyższym i studiach zagranicznych, pod warunkiem, że liczba maksymalna dotacji stanowi wzrost (art. 92 ust. 2 ustawy Szkolnictwo wyższe i prawo naukowe), które mogą być przyznane przez uczelnię.

4. Ciągłość działania – art. 46-49 ustawy

Obywatel polski lub ukraiński, który legalnie wjechał do Polski w dniu 24 lutego 2022 r. bezpośrednio z Ukrainy i oświadcza, że ​​w dniu 24 lutego 2022 r. pracował jako profesor naukowy na uniwersytecie na Ukrainie i posiada wymagany tytuł zawodowy, stopień naukowy oraz dyplom w tej dyscyplinie lub tytuł profesora i tytuły właściwe dla określonego stanowiska, mogą być zatrudnieni w uczelni jako profesor akademicki bez przeprowadzania konkursu, o którym mowa w art. 119 ust. 1 ustawy – Szkolnictwo wyższe i prawo naukowe.

Obywatel polski lub ukraiński, który legalnie wjechał do Polski od 24 lutego 2022 r. bezpośrednio z Ukrainy i oświadcza, że ​​w dniu 24 lutego 2022 r. wykonywał pracę naukową i posiada tytuł zawodowy, tytuł, stopień w zakresie sztuki lub tytuł profesora z odpowiednimi kwalifikacjami w tym pozycji można użyć:

  1. Jednostki naukowe i inne jednostki organizacyjne Polskiej Akademii Nauk
  2. Instytut Badawczy
  3. Centrum Łukasiewicz lub instytucja działająca w ramach sieci badawczej Łukasiewicz będąca instytucją niekonkurencyjną (odpowiednio art. 91 ust. 5 ustawy o Polskiej Akademii Nauk, art. 43 ust. 6 ustawy) O instytutach badawczych, Sztuka. 50 sekund. 1 ustawy Informacje o Sieci Badawczej Łukasiewicz أبحاث).
READ  Aktualizacje na żywo z wojny rosyjsko-ukraińskiej: najnowsze wiadomości

Należy zauważyć, że zgodnie z obowiązującymi już przepisami (art. 116 ust. Szkolnictwo wyższe i prawo naukowe) W celu powoływania profesorów akademickich uczelnia może określić w swoim statucie, oprócz tych przewidzianych w art. 116 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i naukach, stanowiska profesorów akademickich oraz wymagania kwalifikacyjne dla wykonywanej pracy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *