Connect with us

Zabawa

Rocznica Auschwitz naznaczona pokojem po raz kolejny zburzonym wojną

Published

on

Rocznica Auschwitz naznaczona pokojem po raz kolejny zburzonym wojną

Ocaleni z Auschwitz-Birkenau zbierają się w piątek, aby upamiętnić 78. rocznicę wyzwolenia obozu zagłady nazistowskich Niemiec w ostatnich miesiącach II wojny światowej pośród okropności wojny, które ponownie wstrząsają pokojem w Europie.

Były obóz koncentracyjny i zagłady znajduje się w mieście Oświęcim w południowej Polsce, które podczas II wojny światowej znajdowało się pod okupacją niemiecką i stało się celem systematycznych mordów Żydów, Polaków, sowieckich jeńców wojennych, Romów i innych osób przeznaczonych do utylizacji przez Adolfa Hitlera i jego poplecznicy. W sumie około 1,1 miliona ludzi zginęło w ogromnym kompleksie, zanim został wyzwolony przez wojska radzieckie 27 stycznia 1945 roku.

Dziś miejsce to, z koszarami, drutem kolczastym i ruinami komór gazowych, jest jednym z najbardziej znanych na świecie symboli zła i przypomnieniem „nigdy więcej”, które było miejscem pielgrzymek milionów ludzi.

A jednak to tylko 300 kilometrów (185 mil) od Ukrainy, gdzie rosyjska agresja sieje niewyobrażalną śmierć i zniszczenia – konflikt w umysłach wielu oddających hołd ofiarom sprzed ośmiu dekad.

Prezydent Rosji Władimir Putin wziął udział w uroczystościach z okazji 60. rocznicy wyzwolenia obozu w 2005 roku. Ale od lat jest niechciany.

Według Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau żaden rosyjski urzędnik nie został w tym roku zaproszony z powodu rosyjskiego ataku na Ukrainę.

Bogdan Bartnikowski, Polak, który miał 12 lat, kiedy został przetransportowany do Auschwitz, powiedział, że pierwsze obrazy, które zobaczył w telewizji w lutym ubiegłego roku, przedstawiające uchodźców uciekających przed masową inwazją Rosji na Ukrainę, były traumatycznymi wspomnieniami.

Był oszołomiony, widząc w dużym tłumie uchodźców małą dziewczynkę trzymającą matkę w jednej ręce i pluszowego misia w drugiej.

„Dla mnie to było dosłownie uderzenie w głowę, bo po prawie 80 latach nagle zobaczyłem to, co widziałem w wagonie towarowym, kiedy wieziono mnie do Auschwitz. Obok mnie siedziała mała dziewczynka z lalką przy piersi” – powiedział Bartnikowski, który ma teraz 91 lat.

Bartnikowski był jednym z kilku ocalałych z Auschwitz, którzy w przeddzień piątkowych obchodów opowiadali dziennikarzom o swoich przeżyciach. Jedna z pozostałych, Stefania Wernik, urodzona w Auschwitz w listopadzie 1944 r., niecałe trzy miesiące przed jego wyzwoleniem, mówiła o Auschwitz jako o „piekle na ziemi”. Naziści wytatuowali jej na udzie numer 89136. Umyto ją w zimnej wodzie, zawinięto w szmaty i poddano medycznym eksperymentom. Jednak jej matka miała dużo mleka i oboje przeżyli. Po wojnie matka wróciła do domu i ponownie spotkała męża, a „cała wieś przychodziła na nas patrzeć i mówiła, że ​​to cud”.

„Nigdy więcej faszyzmu, który niesie ze sobą śmierć, ludobójstwo, zbrodnię, rzeź i utratę ludzkiej godności” – powiedziała.

W piątek spodziewane są pomniki m.in. Douga Emhoffa, męża wiceprezydenta USA Kamali Harris.

Niemcy utworzyli Auschwitz dla polskich więźniów w 1940 roku; Później rozbudowali kompleks i zbudowali komory śmierci i krematoria, do których koleją przywożono Żydów z całej Europy w celu mordowania.

Kanclerz federalny Olaf Scholz powiedział: „Cierpienia 6 milionów niewinnie zamordowanych Żydów nie zostaną zapomniane – podobnie jak cierpienia ocalałych”.

W tym roku niemiecki Bundestag zorganizował uroczystość upamiętniającą osoby prześladowane za orientację seksualną. Tysiące gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych zostało uwięzionych i zabitych przez nazistów. Ich los został publicznie uznany dopiero dziesiątki lat po zakończeniu II wojny światowej.

Wydarzenia w innych częściach świata zaplanowano na piątek z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście, corocznego obchodu ustanowionego rezolucją ONZ w 2005 roku.

Około 6 milionów europejskich Żydów zginęło w Holokauście, a kolejne miliony w wojnie światowej, która trwała od 1939 do 1945 roku.

(Ta historia nie została zredagowana przez personel Devdiscourse i jest generowana automatycznie z konsorcjalnego źródła.)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *