Connect with us

Nauka

Polska: Stosowanie „antyrosyjskich” ustaw w celu ograniczenia przestrzeni obywatelskiej

Published

on

Polska: Stosowanie „antyrosyjskich” ustaw w celu ograniczenia przestrzeni obywatelskiej

Paryż-Genewa, 7 czerwca 2023 r. –Obserwatorium (FIDH-OMCT) wyraża zaniepokojenie stosowaniem serii „antyrosyjskich” praw, które mają negatywny wpływ i potencjalnie ograniczają pracę społeczeństwa obywatelskiego. Obserwatorium wzywa polskie władze do powstrzymania się od przyjmowania tych ustaw w celu ochrony i zagwarantowania prawa do wolności słowa i zrzeszania się, a także prawa do obrony praw człowieka w kraju.

W kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych, które prawdopodobnie odbędą się w październiku 2023 r., polskie władze wdrażają szereg ustaw, których niewłaściwe wykorzystanie może poważnie zaszkodzić pracy polskiego społeczeństwa obywatelskiego. Podczas gdy te prawa prima facieodnoszą się do spraw rosyjskich i obcych wpływów w Polsce, ze względu na ich szeroki zakres oraz obecny kryzys praworządności w kraju, mogą de facto być wykorzystywane przez władze rządowe do dalszego ograniczania społeczeństwa obywatelskiego i dławienia opozycji.

Po podobnych próbach podjętych w 2022 r. przez Ministerstwo Sprawiedliwości RP grupa Prawa i Sprawiedliwości (Prawo i Sprawiedliwość – PiS) Posłowie niedawno przedstawili przed Sejmem projekt nowelizacji polskiego Kodeksu karnego, mający na celu zaostrzenie kar za szpiegostwo i wprowadzenie nowego przestępstwa „szpiegostwa nieumyślnego”. W przypadku zatwierdzenia maksymalny wymiar kary za „udział w działaniach obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej” zostałby podwyższony z 10 do 30 lat więzienia. Ponadto, zgodnie z projektem nowelizacji, każda osoba, która rozpowszechnia „przekaz” mogący wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, osobie lub innemu podmiotowi, który powinien i mógł być posądzony o udział w działaniach wywiadu obcego, na podstawie art. w okolicznych okolicznościach, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu.

Mówi się, że proponowana poprawka jest skierowana do tych, którzy przekazują informacje dotyczące polityki wewnętrznej państwom takim jak Rosja. Przepis ten jest jednak wystarczająco szeroki, aby objąć działania, które nie mają na celu informowania podmiotów zagranicznych. Ponadto brak oficjalnej i prawnej definicji „wywiadu obcego” może prowadzić do uznania za taki podmiot, który wywodzi się lub współpracuje z państwami trzecimi. To nowe prawodawstwo mogłoby zatem zostać wykorzystane przeciwko społeczeństwu obywatelskiemu jako forma „prawa agentów zagranicznych”, a działalność organizacji pozarządowych związana ze współpracą z ambasadami i organizacjami międzynarodowymi mogłaby stanowić podstawę do wszczęcia przeciwko nim postępowania karnego.

READ  Pratap Bhanu Mehta pisze o wspaniałej technologii: między Kalifornią a Chinami

Zagrożeniem dla działalności społeczeństwa obywatelskiego jest również inny projekt ustawy, który przewiduje powołanie Komisji ds. rosyjskich wpływów w polskiej sferze publicznej, znanej jako „Lex Tusk”. Nowo utworzony organ, złożony z dziewięciu członków wybranych przez Sejm, z przewodniczącym Komisji powołanym przez Prezesa Rady Ministrów, zostanie powołany w ciągu najbliższych dwóch tygodni do przeprowadzenia postępowań mających na celu „wyjaśnienie działalności funkcjonariuszy publicznych lub członków wyższego szczebla”. zarządzania w latach 2007-2022, na które miała wpływ rosyjska działalność godząca w interesy Rzeczypospolitej Polskiej”. Komisja będzie mogła uchylać decyzje, które uzna za wynikające z rosyjskich wpływów, ale także sankcjonować poszczególne osoby, zakazując im pełnienia funkcji związanych z dystrybucją środków publicznych na okres do dziesięciu lat, cofać pozwolenia na broń i poświadczenia bezpieczeństwa lub nakładać zakaz na okres do dziesięciu lat.

Decyzje podjęte przez Komisję, która pozostaje w dużym stopniu uzależniona od rządzącej koalicji, mogą zostać wykorzystane i skutkować powszechnym ograniczeniem opozycji i społeczeństwa obywatelskiego oraz ogólną eliminacją ich kandydatów podczas zbliżających się wyborów parlamentarnych jesienią 2023 r. Liderzy opozycji lub Społeczeństwo obywatelskie aktorzy, którzy działali pod wpływem rosyjskim, zajmując deklarowane stanowiska władzy w badanym okresie, mogą zostać znacznie osłabieni w swojej legalnej działalności. prezydenta Andrzeja Dudy podpisał obowiązującą ustawę.

Trzecim instrumentem, który może jeszcze bardziej ograniczać przestrzeń obywatelską, jest ustawa o sankcjach antyrosyjskich, która jest już częścią polskiego systemu prawnego. W obecnym kształcie zamknięta lista 13 podmiotów rządowych ma prawo wnioskować o wpisanie na czarną listę „osób i podmiotów udzielających pożyczek, środków finansowych i środków gospodarczych, o których mowa w rozporządzeniu 765/2006 lub rozporządzeniu 269/2014 oraz – bezpośrednio lub pośrednio – przez wspieranie: 1) agresji na Ukrainie rozpoczętej 24 lutego 2022 r. lub 2) łamania praw człowieka lub represji wobec społeczeństwa i opozycji demokratycznej lub ich działalności związanej z demokracją lub praworządnością w Rosji lub na Białorusi – lub bezpośrednio związanych z takimi osobami lub podmiotami . ”

READ  Smurfit Kappa otrzymuje 13 nagród WorldStar za zrównoważone opakowania — obejmujące farby drukarskie, powłoki i branże pokrewne

Jedynym sposobem odwołania się od decyzji o umieszczeniu na czarnej liście, której konsekwencją jest zasadniczo zamrożenie majątku i brak dostępu do procesów zamówień publicznych, a także możliwość uznania za persona non grata, jest złożenie petycji z Ministerstwem Administracji Wewnętrznej, które jest organem podejmującym decyzję o wpisie podmiotów na ww. listę. Ten brak skutecznego odwołania się od takich decyzji stanowi zagrożenie dla wolności gospodarczej i osobistej w przypadku złego zarządzania.

Obserwatorium wzywa władze do powstrzymania się od wykorzystywania niejasno zdefiniowanego „antyrosyjskiego” ustawodawstwa do zwalczania głosów sprzeciwu w Polsce oraz, szerzej, do położenia kresu wszelkim naruszeniom praw człowieka popełnianym wobec obrońców i organizacji praw człowieka w kraju. Obserwatorium wzywa również władze do podjęcia wszelkich działań w celu ochrony i promowania praw do wolności słowa i zrzeszania się w Polsce, a także prawa do obrony praw człowieka.

****

Obserwatorium Ochrony Obrońców Praw Człowieka (Obserwatorium) zostało utworzone w 1997 r. przez FIDH i Światową Organizację Przeciwko Torturom (OMCT). Celem tego programu jest zapobieganie sytuacjom represji wobec obrońców praw człowieka lub ich naprawianie. FIDH i OMCT i oba są członkami ProtectDefenders.eumechanizm Unii Europejskiej na rzecz obrońców praw człowieka realizowany przez międzynarodowe społeczeństwo obywatelskie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *