Connect with us

Nauka

Polska: Pierwsza rocznica powojennych demokratycznych wyborów, protest zwolenników OPP rządzącej partii PiS

Published

on

Polska: Pierwsza rocznica powojennych demokratycznych wyborów, protest zwolenników OPP rządzącej partii PiS

W 34. rocznicę pierwszych powojennych demokratycznych wyborów w Polsce setki tysięcy demonstrantów zgromadziło się w Warszawie, by wziąć udział w marszu zorganizowanym przez liberalną opozycję. Demonstracje miały na celu zakwestionowanie blisko ośmiu lat rządów nacjonalistów i określenie perspektyw opozycji na zbliżające się wybory jeszcze w tym roku.

Pierwsze powojenne demokratyczne wybory w Polsce odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Wybory te były ważnym momentem w historii Polski, gdyż były to pierwsze wolne wybory przeprowadzone w tym kraju od zakończenia II wojny światowej. Był to kluczowy krok w demontażu reżimu komunistycznego i ustanowieniu systemu demokratycznego w Polsce.

Zorganizowano ją po szeregu zmian politycznych i społecznych, jakie miały miejsce w Polsce, w tym powstaniu ruchu związkowego „Solidarność” i rosnących żądaniach reform ustrojowych.

„Unia Europejska tak, PiS nie”

Ciągnący się kilometrami tłum machał transparentami z hasłami „Wolna europejska Polska” i „Unia Europejska tak, PiS nie”, odnoszącymi się do rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Niektórzy z uczestników trzymali nawet maski z wizerunkiem lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego z napisem „wstyd”. Chociaż organizatorzy szacują, że w marszu wzięło udział pół miliona uczestników, policja ani władze miasta nie podały żadnych oficjalnych szacunków. Podobne protesty odbyły się także w kilku innych polskich miastach.

Jacek Gwoźdź, 51-letni informatyk z Nowego Sącza, określił demonstrację jako bezprecedensowy pokaz energii, porównując ją do przełomowego momentu 4 czerwca 1989 roku. Wybory 1989 roku w Polsce były kamieniem milowym w historii kraju, symbolizując początek nowej ery demokracji i wolności politycznej.

Nadchodzące wybory będą zacięte: Ankiety

Sondaże sugerują, że nadchodzące wybory będą zacięte, a rząd PiS skorzysta na swoim stanowisku przeciwko działaniom Rosji na sąsiedniej Ukrainie, pozycjonując się jako główny głos antykremlowski w Europie.

Pomimo powszechnej krytyki w kraju i za granicą za podważanie praworządności, kontrolowanie państwowych mediów i popieranie homofobii, opozycja ma trudności z mobilizacją szerokiego poparcia.

READ  Podążanie mikroskopową drogą do adsorpcji za pomocą studni chemisorpcyjnych i fizysorpcyjnych

Oglądaj | Chińscy astronauci wracają na Ziemię | Wyścig kosmiczny w Azji Wschodniej | Wiadomości ze świata

Rząd PiS na czele z premierem Mateuszem Morawieckim zaprzecza podważaniu norm demokratycznych i przekonuje, że jego polityka ma na celu ochronę tradycyjnych wartości chrześcijańskich i stworzenie bardziej sprawiedliwej gospodarki w obliczu liberalnych nacisków z Zachodu.

Pierwsze powojenne demokratyczne wybory w Polsce

Wybory w 1989 r. przeprowadzono częściowo jawnie, z dopuszczeniem pewnej rywalizacji politycznej. Nowo powstała Solidarność, kierowana przez Lecha Wałęsę, odegrała znaczącą rolę w wyborach i odniosła znaczące zwycięstwo.

Lech Wałęsa, wybitny przywódca Solidarności, został później wybrany pierwszym niekomunistycznym prezydentem Polski w 1990 roku. Był inspiracją dla innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej przechodzących podobne przemiany i przyczynił się do szerszego procesu upadku komunizmu w regionie.

Możesz teraz napisz do wionews.com i dołącz do społeczności. Podziel się z nami swoimi historiami i opiniami Tutaj.

×

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *