Connect with us

Zabawa

Po dziesięcioleciach samozadowolenia Europejczycy walczą o obronę powietrzną

Published

on

Po dziesięcioleciach samozadowolenia Europejczycy walczą o obronę powietrzną

Systemy przeciwlotnicze mają od poniedziałku odgrywać główną rolę na Paris Air Show (JANEK SKARZYŃSKI)

Intensywność wojny dronów i rakiet na Ukrainie ujawniła luki w obronie przeciwlotniczej państw europejskich, które według ekspertów będą trudne, czasochłonne i kosztowne do wypełnienia.

Oczekuje się, że systemy przeciwlotnicze będą odgrywać główną rolę na pokazie lotniczym w Paryżu od poniedziałku, przewiduje Richard Aboulafia, dyrektor zarządzający AeroDynamic Advisory.

„Będzie dużo mówić o możliwościach produkcji rakiet. Rynek rakiet jest z pewnością najszybciej rozwijającym się segmentem przemysłu, a mimo to producenci po prostu nie nadążają” – powiedział Aboulafia AFP.

Kraje zachodnie sprawowały pełną kontrolę nad przestrzenią powietrzną od zakończenia zimnej wojny, w dużej mierze rezygnując z potężnej obrony, która kiedyś miała chronić siły NATO przed sowieckimi samolotami.

Francja zlikwidowała osiem z dziewięciu pułków artylerii przeciwlotniczej, jak zauważyli posłowie w niedawnym raporcie.

Ale kraje NATO ponownie zwróciły się w ostatnich latach w stronę obrony powietrznej, ponieważ coraz więcej państw nabyło pociski manewrujące, pociski balistyczne krótkiego zasięgu i drony, powiedział Mark Cancian, emerytowany pułkownik Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych i starszy doradca w amerykańskim Centrum ds. Strategicznych i Międzynarodowych. studia (CSIS).

„Zaczęli od tego, ale w zasadzie nie zaszli zbyt daleko” – powiedział Cancian AFP.

„Myślę, że w ciągu najbliższych pięciu lat będzie ich znacznie więcej, ale w tej chwili to nie pomaga Ukrainie” – dodał.

Ze względu na brak systemów obrony powietrznej i pocisków, które mogą one wystrzelić, Zachód ma trudności z odpowiedzią na prośby Ukrainy o dostawy, czy to w zakresie obrony krótkiego, czy dalekiego zasięgu.

Berlin chce zainwestować 5 mld euro ze 100-miliardowego funduszu na odbudowę swoich sił zbrojnych w obronie powietrznej w najbliższych latach, tyle samo szacuje Paryż do 2030 roku.

READ  Bismarck Man organizuje targi z okazji Dnia Matki dla Ukrainy

Po stronie przemysłowej europejski producent pocisków MBDA podpisał w ostatnich miesiącach warte dwa miliardy euro kontrakty z Francją i Włochami na dostawę 700 pocisków Aster, które mają być wykorzystywane w szczególności w systemie SAMP/T.

A Polska wyda 2,2 mld euro na 44 wyrzutnie i setki pocisków CAMM.

– „Tarcza Euro Sky” –

Pod przewodnictwem Niemiec 17 krajów europejskich połączyło siły w zeszłym roku w ramach projektu Euro Sky Shield dotyczącego obrony powietrznej – ale Francja, Włochy i Polska zostały pominięte.

Program obejmowałby wspólne zakupy systemów krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu, w tym niemieckiego Iris-T, amerykańskiego Patriota i amerykańsko-izraelskiego Arrow-3.

„Zharmonizowanie krajów sprzymierzonych ma ogromny sens” – powiedział Aboulafia.

Mimo to „za każdym razem, gdy NATO dąży do standaryzacji, należy podjąć ważne decyzje dotyczące tego, kto przejmie inicjatywę w produkcji i projektowaniu” — dodał.

„Widzieliśmy ten film już wcześniej i wielkim problemem jest zawsze Francja”, powiedział Aboulafia, który nie chce zrezygnować z przywództwa w przemyśle.

„Propozycja Niemiec nie uwzględnia w wystarczającym stopniu europejskich interesów bezpieczeństwa, nie mogła przekonać partnerów i pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi na poziomie strategicznym, wojskowym, przemysłowym i gospodarczym” – napisał w niedawnym raporcie berliński think tank SWP.

Wybierając technologię amerykańską i izraelską zamiast technologii europejskiej, kierowany przez Niemców plan byłby również „sprzeczny z celem wzmocnienia europejskiej bazy przemysłowej i technologicznej obrony”, dodała SPR.

W najnowszym raporcie francuskich parlamentarzystów bezpośrednio skrytykowano Sky Shield, ubolewając nad „całkowitym brakiem europejskich rozwiązań… w porównaniu z promocją produktów amerykańskich i izraelskich”.

Kolejna izraelska oferta, nowy hipersoniczny pocisk przechwytujący od Rafael Defence Systems, może skusić europejskie rządy, kiedy zostanie zaprezentowany w Paryżu w przyszłym tygodniu po tym, jak Rosja wypuściła na Ukrainę swoją szeroko reklamowaną broń Kinzhal zdolną do przenoszenia broni jądrowej.

READ  Żona zookeepera pojawi się dziś w serwisie Netflix: 16 kwietnia 2021 r

Równolegle z pokazami lotniczymi w Paryżu francuski rząd zaprosił ministrów na konferencję na temat obrony powietrznej, aby spróbować załagodzić różnice.

„Niemcy zaproponowali porozumienie przemysłowe, my proponujemy inicjatywę strategiczną: posiadanie zdolności do suwerennej europejskiej obrony powietrznej z europejskim wyposażeniem” – powiedziało francuskie źródło dyplomatyczne.

mra/tgb/sjw/lth/smw

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *