Connect with us

Nauka

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć o Polsce przed wyborami

Published

on

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć o Polsce przed wyborami

Oto pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Polsce, 38-milionowym państwie członkowskim Unii Europejskiej i NATO, w którym w niedzielę odbędą się wybory parlamentarne.

Rządzący od 2015 roku prawicowo-populistyczny rząd rozpoczął przegląd polskiego wymiaru sprawiedliwości, powołując się na konieczność zwalczania korupcji. Zmiany spotkały się jednak z krytyką ze strony prawników, zarówno w Polsce, jak i w instytucjach unijnych, zaniepokojonych polską praworządnością.

Rząd PiS jest oskarżany i skazany za porwanie sądów, Prokuratury Generalnej, Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego, a także próbę ograniczenia niezależności sędziów.

Ciągłe obawy dotyczące praworządności uniemożliwiają Polsce uzyskanie części z unijnych funduszy na naprawę Covid o wartości 35 miliardów euro (38 miliardów dolarów).

Odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, Polska otworzyła granicę ze swoim wschodnim sąsiadem i przyjęła miliony uchodźców uciekających z kraju.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Według polskiej straży granicznej od tego czasu odnotowano około 16 milionów przekroczeń granicy z Ukrainy do Polski, z czego 14 milionów w przeciwnym kierunku.

Obecnie w Polsce przebywa około miliona ukraińskich uchodźców, w większości kobiety i dzieci.

Dramatycznie odmienna sytuacja jest na granicy z Białorusią, gdzie Polska wzniosła płot, aby odstraszyć migrantów, obwiniając Mińsk za „ataki hybrydowe” i organizując kryzys.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Organizacje praw człowieka oskarżyły rząd Warszawy o angażowanie się w energiczne wypychanie migrantów chcących nielegalnie przekroczyć granicę białoruską oraz o odrzucanie uzasadnionych wniosków o azyl.

Polska była jednym z głównych dawców sprzętu wojskowego dla Ukrainy i pełniła funkcję węzła transportowego broni od jej zachodnich sojuszników.

Jednak w obliczu pogorszenia stosunków z Kijowem Warszawa ogłosiła we wrześniu, że będzie realizować wyłącznie uzgodnione dostawy amunicji i broni.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Jednocześnie rząd PiS kontynuował szaleństwo wydatków na wzmocnienie własnej armii, podpisując liczne umowy zbrojeniowe, głównie ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową.

READ  Ukraina aresztuje mężczyznę, któremu Rosja powierzyła wysadzanie tras transportu broni

Warszawa zobowiązała się także do zwiększenia budżetu wojskowego do ponad czterech procent swojego PKB do 2024 roku i planuje zbudować do 2026 roku największą w Europie armię lądową.

Polska pozostaje krajem silnie uzależnionym od węgla – ponad 70 procent jej produkcji energii opiera się na tym paliwie kopalnym – i w dalszym ciągu kwestionuje europejskie cele klimatyczne.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Według organizacji non-profit Ember, jej ogromna elektrownia opalana węglem brunatnym Bełchatów jest „największym emitentem gazów cieplarnianych w UE”.

Pierwsze kroki w stronę transformacji węglowej warszawski rząd zrobił we wrześniu, podpisując umowę na budowę pierwszej w kraju elektrowni jądrowej.

Uruchomienie pierwszego reaktora zaplanowano na rok 2033.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Polska planuje docelowo posiadać trzy elektrownie jądrowe, każda z trzema reaktorami, generujące około 30 procent produkowanej przez nią energii.

Polska, od dawna uważana za katolicki bastion Europy, okazuje się taka coraz mniejsza – w ciągu 10 lat liczba osób deklarujących się jako katolicy spadła o ponad 16 punktów procentowych.

Według najnowszego spisu powszechnego przeprowadzonego w 2021 r. jedynie 71,3% Polaków zadeklarowało się jako katolicy wobec 87,6% w 2011 r.

Niegdyś potężny Kościół katolicki stoi obecnie w obliczu kryzysu popularności w następstwie serii przypadków wykorzystywania seksualnego wśród księży i ​​oskarżeń o preferencyjne traktowanie ze strony rządzącej partii nacjonalistycznej.

sw-mmp/dt/jj

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *