Connect with us

Nauka

Odkrywanie ciemnej materii w ramach pierwszej australijskiej współpracy naukowo-artystycznej z Arts w CERN

Published

on

Odkrywanie ciemnej materii w ramach pierwszej australijskiej współpracy naukowo-artystycznej z Arts w CERN
Instalacja „Chroma V” Yunchula Kima w pawilonie koreańskim 2022. Dzięki uprzejmości artysty. Fotka Romana Märza

Ciemna materianowa wystawa prezentująca projekty artystyczne i naukowe, które kwestionują nieuchwytne, niezmierzone i niepokojące zjawisko, jakim jest ciemna materia, została opracowana przez Science Gallery Melbourne, University of Melbourne, Arts at CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) i ARC Center of Doskonałość w fizyce cząstek ciemnej materii.

Inauguracja w sierpniu Galeria nauki w Melbourne i których kuratorką jest Monica Bello, dyrektor ds. sztuki w CERN, wiele projektów czerpie z międzynarodowego programu rezydencji artystycznych Arts at CERN.

Podczas gdy głównym celem CERN-u jest odkrywanie, z czego zbudowany jest wszechświat, w ciągu ostatniej dekady CERN prowadził globalnie wpływowy program artystyczny, zachęcający do współpracy z wiodącymi instytucjami kulturalnymi i laboratoriami naukowymi na całym świecie w celu zbliżenia artystów i fizyków.

Dark Matters obejmuje również nową ważną komisję opracowaną we współpracy z ARC Center of Excellence for Dark Matter Particle Physics, kierowaną przez profesor Uniwersytetu w Melbourne, Elisabettę Barberio, która skupia ekspertów z współpracujących uniwersytetów i partnerów z Australii i zagranicy, aby odkryć tajemnice ciemnej materii i pielęgnować przyszłych liderów nauki i inżynierii.

Doktor. Ryan Jefferies, dyrektor Science Gallery Melbourne, powiedział, że jest zaszczycony współpracą z Moniką Bello and Arts w CERN, aby ożywić tę ambitną nową wystawę.

„CERN jest światowej klasy ośrodkiem badawczym w dziedzinie fizyki fundamentalnej, ale dostrzega również wartość wspierania relacji między naukowcami i artystami oraz ich wspólnego zainteresowania badaniem i znajdowaniem sensu w świecie, w którym żyjemy. współpracując z Moniką Bello i zespołem CERN oraz współkuratorem wystawy, na której artyści i naukowcy wspólnie badają niektóre z największych i najbardziej intrygujących pytań dotyczących wszechświata” – powiedział dr. Jefferies.

Monica Bello, szefowa sztuki w CERN, powiedziała: „Nie wiemy, co składa się na 95% naszego wszechświata – który naszym zdaniem jest zarówno ciemną energią, jak i ciemną materią. Ponieważ jednak ciemna materia nie emituje, nie odbija ani nie pochłania światła, nie możemy jej zobaczyć ani dotknąć. Pozostaje nieuchwytny, gdy kontynuujemy naszą ostatnią misję, aby to zrozumieć. Mamy nadzieję, że ta wystawa rzuci światło na to intrygujące pytanie naukowe”.

READ  Warto zwrócić uwagę na sektor, który w samych Stanach Zjednoczonych wygenerował wartość 391 miliardów dolarów i w 2021 roku zatrudniał 2,1 miliona pracowników.

Podobnie jak w przypadku wszystkich wystaw Science Gallery Melbourne, Dark Matters był współkuratorem panelu młodych ludzi i ekspertów akademickich, wraz z Tilly Boleyn, szefem kuracji w Science Gallery Melbourne. Tilly Boleyn powiedziała: „Projekty na tej wystawie badają nie tylko podstawy naszego istnienia, ale także pytają, dlaczego wciąż tak wiele nie wiemy i nie rozumiemy w skali planetarnej i uniwersalnej oraz w jaki sposób nowe technologie i kreatywność mogą pomóż nam to zmienić”.

Południowokoreański kompozytor, producent muzyczny i artysta Yunchul Kim monumentalny Chroma V, gigantyczna 50-metrowa rzeźba, która składa się w skomplikowany węzeł, jest jedną z głównych atrakcji Dark Matters. Wykonana z metalu i materiałów wywodzących się z nowych technik, które Yunchul zbadał we współpracy z materiałoznawcami, rzeźba wykrywa cząsteczki subatomowe i ożywa, reagując na te niewidzialne siły.

O CERN-ie – Europejska Organizacja Badań Jądrowych

CERN, Europejska Organizacja Badań Jądrowych, jest jednym z wiodących na świecie laboratoriów zajmujących się fizyką cząstek elementarnych. Organizacja znajduje się na granicy francusko-szwajcarskiej, a jej siedziba znajduje się w Genewie.

Misją CERN-u jest prowadzenie światowej klasy badań w zakresie fizyki cząstek elementarnych, aby odkryć, z czego zbudowany jest wszechświat i jak działa. Laboratorium zapewnia naukowcom unikalną gamę akceleratorów cząstek, aby przesuwać granice ludzkiej wiedzy.

Laboratorium, założone w 1954 roku, stało się doskonałym przykładem międzynarodowej współpracy. Jej państwa członkowskie to: Austria, Belgia, Bułgaria, Republika Czeska, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Izrael, Włochy, Niderlandy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania. Cypr, Estonia i Słowenia są stowarzyszonymi państwami członkowskimi w fazie przedakcesyjnej. Chorwacja, Indie, Łotwa, Litwa, Pakistan, Turcja i Ukraina są stowarzyszonymi państwami członkowskimi. Japonia i Stany Zjednoczone Ameryki mają obecnie status obserwatora, podobnie jak Unia Europejska i UNESCO. Status obserwatora Federacji Rosyjskiej i ZIBJ zostaje zawieszony zgodnie z Rezolucjami Rady CERN odpowiednio z dnia 8 marca 2022 r. i 25 marca 2022 r.

READ  EPP doświadcza silnego ożywienia w handlu detalicznym dzięki polskiemu programowi szczepień

O sztuce w CERN

sztuki w CERN to program artystyczny CERN-u i wiodący na świecie program artystyczny promujący dialog między artystami a fizykami. W ciągu ostatniej dekady Arts at CERN połączyło sztukę i naukę w nowych warunkach, we współpracy z wiodącymi instytucjami kulturalnymi i laboratoriami naukowymi na całym świecie. Artyści ze wszystkich dyscyplin artystycznych są mile widziani w Laboratorium, aby mogli przekonać się, w jaki sposób podstawowe pytania dotyczące naszego wszechświata są rozwiązywane przez nauki podstawowe. Arts at CERN wspiera artystów w badaniu i odkrywaniu nowych pomysłów w nauce, poprzez rezydencje i produkcję nowych prac, poprzez program komisji sztuki oraz poprzez wystawy i wydarzenia we współpracy z partnerami kulturalnymi.

O Galerii Nauki Uniwersytetu w Melbourne

University of Melbourne Science Gallery została otwarta w 2022 roku w dzielnicy innowacji uniwersytetu, Melbourne Connect. Odkrywając zderzenie sztuki i nauki oraz odgrywając istotną rolę w zmianie rozumienia nauki, sztuki i innowacji, Science Gallery Melbourne stanowi część uznanej Global Network of Science Galleries, zapoczątkowanej przez Trinity College Dublin. Jeden z siedmiu globalnych węzłów, Science Gallery Melbourne, ma na celu angażowanie, inspirowanie i przekształcanie ciekawskich umysłów poprzez sztukę i naukę. University of Melbourne zapewnił sobie wyłączne prawa do jedynego australijskiego węzła sieci.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *