Connect with us

Nauka

Nowy członek Sieci Nauka|Biznes: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza konkurs na krajową instalację energetyki wiatrowej

Published

on

Nowy członek Sieci Nauka|Biznes: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza konkurs na krajową instalację energetyki wiatrowej

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Polsce (NCBR) dołączył do sieci Science|Business zrzeszającej uniwersytety, firmy i organizacje sektora publicznego. Witamy Cię i ponownie publikujemy tutaj Twoje pierwsze ogłoszenie z ostatniej chwili. Więcej informacji o Science|Business Network znajdziesz tutaj.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) organizuje konkurs na budowę instalacji energetyki wiatrowej wraz z magazynowaniem energii na potrzeby gospodarstwa domowego. Nagroda za to innowacyjne urządzenie ma wartość 1 miliona złotych i trafi do tego, kto opracuje rozwiązania technologiczne wykorzystujące wolnoobrotowy wiatr do najefektywniejszego wytwarzania, magazynowania i uwalniania energii. Urządzenie musi być także kompaktowe i ciche oraz przeznaczone wyłącznie do użytku indywidualnego i domowego.

Mając na celu zrewolucjonizowanie rynku energetyki wiatrowej NCBR stara się udowodnić potencjał energii kinetycznej, którą każdy z nas może wykorzystać do zbilansowania rodzinnego budżetu, ale prawdziwym celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i emisji gazów cieplarnianych w Polsce oraz zwiększenie wykorzystanie energii odnawialnej. źródła krajowego zużycia energii.

Konkurencja Wielkie wyzwanie: energia jest otwarte dla każdego – ideą wielkich wyzwań badawczych jest zaangażowanie jak największej grupy innowatorów, jak powiedział dr Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR:Stawiamy na atrakcyjną formułę otwartej rywalizacji. Warunki uczestnictwa mają na celu umożliwienie zgłoszenia każdemu, kto ma świetny pomysł i odpowiedni potencjał. Zainteresowani naszą inicjatywą to naukowcy z uczelni i instytutów badawczych, ośrodków badawczo-rozwojowych, przedsiębiorcy, zespoły inżynierskie, a także entuzjaści innowacji, studenci z kół naukowych czy garażowych warsztatów wynalazczych..

Ponieważ wyzwanie dobiega końca, uczestnicy muszą wprowadzić swoje pomysły do ​​fazy prototypu, przy czym każdy prototyp składa się z instalacji energetyki wiatrowej – urządzenia lub zestawu urządzeń przetwarzających energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną oraz generatora energii podłączony do niego magazyn. Zwycięzcą zostanie uczestnik, którego prototyp – po zadmuchaniu wiatru i podłączeniu do systemu pomiarowego – osiągnie najlepszy wynik.

READ  Cztery drużyny z regionu rywalizują w Światowym Turnieju Odysei Umysłu.

Żaden prototyp nie jest w stanie generować podczas pracy hałasu większego niż 50 dB. Urządzenie musi być także estetyczne, a jego wymiary, zarówno w warunkach statycznych, jak i dynamicznych, nie mogą być większe niż sześcian o boku 2 metrów. Jego waga nie może przekraczać 200 kg.

Do następnej fazy weszły 84 ze 180 drużyn. Walka trwa i zakończy się 14 sierpnia 2021 roku w Warszawie. Finał będzie można oglądać na żywo z trybun Stadionu PGE Narodowego. 10 najlepszych zespołów konstruktorów zmierzy się ze sobą w finałowym etapie konkursu, gdzie jury oceni, czy prototypy działają i ile energii generują.

Wielki Finał zajmie to aż 6 godzin, a zespół, który najlepiej poradzi sobie z przemianą energii wiatru w energię elektryczną, zostanie pierwszym zwycięzcą konkursu Wielkie wyzwanie: energia. Nagroda umożliwi dalszy rozwój prototypu, aż stanie się on gotowym produktem, gotowym do wprowadzenia na rynek polski i międzynarodowy. Wreszcie, biorąc pod uwagę krajobraz, nagroda specjalna w kategorii „projekt” zostanie przyznana przez publiczność najpiękniejszemu prototypowi. Należy podkreślić, że uczestnicy pozostają właścicielami rozwiązań, które wypracują w ramach konkursu, co jest istotne w przypadku innowacyjnych projektów.

Tworząc to wyzwanie badawcze, Polska ma na celu promowanie inicjatyw niekonwencjonalnych, których odbiorca jest jednocześnie producentem energii, a także angażowanie szerokiego grona innowatorów, połączone z podnoszeniem świadomości społecznej na temat roli czystej energii.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *