Connect with us

Zabawa

„Lista Schindlera” Dziewczynka w czerwonym płaszczyku pomaga uchodźcom z Ukrainy – termin

Published

on

„Lista Schindlera” Dziewczynka w czerwonym płaszczyku pomaga uchodźcom z Ukrainy – termin

Oliwia Dabrowska miała około 3 lat, kiedy stała się niezatartą częścią historii kina w nagrodzonym Oscarem klasyku Stevena Spielberga Lista Schindlera. Jako mała dziewczynka w czerwonym płaszczyku, która przechadza się nietknięta po krakowskim getcie, podczas gdy jego mieszkańcy są „likwidowani” przez niemieckie wojska, nie tylko była jedynym kolorem w czarno-białym filmie, ale także symbolizowała wiele Bardziej skomplikowana postać filmu Tańczy między nadzieją a beznadzieją, przemocą a współczuciem, winą a niewinnością.

Lista Schindlera była oczywiście historią członka partii nazistowskiej, który pomógł tysiącom Żydów uciec przed śmiercią, sytuacja podobna do ostatnich wiadomości o masowych mordach ukraińskich cywilów przez wojska rosyjskie. I podobnie jak bohaterka tego filmu, Dąbrowska, która ma teraz 32 lata i mieszka w Polsce, podejmuje działania na rzecz ucieczki przed wojną ludności cywilnej.

9 marca była aktorka podzieliła się autorską wizualizacją swojej kultowej sceny w filmie, w której kolor jej futra zmienił się z czerwonego na niebieski, aby reprezentować niebiesko-żółtą flagę Ukrainy, którą również udostępniła w poście.

„Zawsze była symbolem nadziei” – pisała Dąbrowska. „Niech znowu będzie”.

W następnych dniach Dąbrowska udała się na granicę polsko-ukraińską, aby pomóc tamtejszym uchodźcom. Zabrała się do mediów społecznościowych, aby poprosić o pomoc w jej imieniu.

„Potrzebujemy waszej pomocy tutaj, na granicy polsko-ukraińskiej” – napisała. „Każda drobna darowizna pomaga: potrzebujemy darowizn rzeczowych i pieniężnych, możesz również pomóc osobiście. Sytuacja jest dramatyczna; Jestem też wolontariuszem tutaj, na granicy i widziałem to na własne oczy…”

Te zabytki obejmowały następstwa bombardowania przez rosyjskie wojsko.

„Dziś Rosja zbombardowała Jaworów” – napisała. „Tylko 20 kilometrów od Polski. Tak blisko! Boję się, ale to jeszcze bardziej motywuje mnie do pomagania uchodźcom”.

Poznała matkę Ukrainkę z dwójką dzieci, które uciekały przed wojną i musiały zostać przetransportowane do odległego miasta w pobliżu niemieckiej granicy.

READ  Na kilka tygodni przed wyborami mocno antyimigranckim rządem Polski wstrząsa skandal wizowy

„Zazwyczaj przewozimy uchodźców na naszym terenie, ale tym razem nie mogliśmy po prostu odmówić. Bardzo chcieli zobaczyć swoją siostrę. Te dzieci… mój Boże, nie mogę powstrzymać łez” – napisała.

„Nie mogę powiedzieć wszystkiego, co tam widziałem, bo nie mam do tego prawa [sic] Słowa w mojej głowie… Nikt, kto nigdy tego nie widział, nie może sobie wyobrazić tego koszmaru w oczach tych ludzi.”

W środę Dąbrowska przekazała swoje pierwsze od jakiegoś czasu informacje, zamieszczając swoje zdjęcie i mówiąc, że wraz z matką robią postępy w zdobywaniu apteczek dla ukraińskich żołnierzy, tworzeniu mechanizmu darowizny i „aktywnej pomocy uchodźcom”. lub online”.

Z okazji 25. rocznicy filmu w 2018 roku Spielberg przedstawił, jak postrzega tę scenę jako wezwanie do działania przeciwko takim okrucieństwu, wezwanie, które teraz słucha Dąbrowska.

On powiedział Wiadomości NBC:

W książce Oscar Schindler – książka Thomasa Keneally’ego – nie mógł przeboleć faktu, że mała dziewczynka szła podczas likwidacji krakowskiego getta – wszyscy zostali wsadzeni do ciężarówek lub rozstrzelani na ulicy. Mała dziewczynka w czerwonym płaszczyku została zignorowana przez esesmanów. SS zabrało wszystkich, ale jakoś zignorowało tego 6-letniego dzieciaka idącego ulicą w najjaśniejszym kolorze. A jednak jej nie widziano. A dla mnie oznaczało to, że ludzie – Roosevelt i Eisenhower i prawdopodobnie Stalin i Churchill – wiedzieli o Holokauście. To był dobrze strzeżony sekret i [they] nie zrobił nic, aby to powstrzymać… Dla mnie było to jak jaskrawoczerwona flaga, którą każdy, kto ją oglądał, mógł zobaczyć.

Możesz zobaczyć scenę poniżej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *