Connect with us

Nauka

Lagura: Znakomity naukowiec, wątpliwy ksiądz

Published

on

Wyczyny, słabości sławnych i mądrych


1 lutego 2021 r

NICOLAS Copernicus, urodzony w Toruniu 19 lutego 1473 r., Przyjął na chrzcie polskie imię Mikołaj Kapernik. W młodości planował zostać księdzem, więc studiował filozofię i teologię i został wyświęcony.

Później jednak odkrył swoją pasję do nauki, zwłaszcza astronomii i matematyki, dlatego wyjechał do Włoch, aby studiować na Uniwersytecie w Padwie.

Jako naukowiec, Kopernik z powodzeniem sformułował prawo Greshama i teorię ilości w odniesieniu do pieniądza. Ale jest najbardziej znany z kwestionowania czczonej przez Ptolemeusza „teorii geocentrycznej”, to znaczy, że Ziemia jest centrum wszechświata. Zaproponował swoją „teorię heliocentryczną”, to znaczy, że Ziemia, inne planety i satelity krążą wokół Słońca.

Aby zachować ostrożność, Kopernik zadedykował swoją książkę „O rewolucji ciał niebieskich” (De Revolutionibus Orbium Coelistium), zawierającą swoją teorię papieżowi Pawłowi III.

Ale niektórzy wpływowi urzędnicy kościelni sprzeciwili się temu; dla nich pomysły Kopernika były sprzeczne z niektórymi fragmentami biblijnymi. Przykład pochodzi z Księgi Jozuego 12:10, gdzie Jozue nakazał, aby słońce nie zachodziło, dopóki nie pokona wrogów Izraela. Ponadto w Psalmach modlimy się: „Od wschodu do zachodu słońca…” (Psalm 113: 3).

Nawet Marcin Luter potępił książkę Kopernika jako heretycką.

Ataki na księdza-naukowca nasiliły się, gdy ludzie dowiedzieli się, że ma kochanka!

Niestety Kopernik uległ poważnemu udarowi. Około 60 lat po jego śmierci potępiono jego książkę.

Na szczęście pod koniec XX wieku biskup polski biskup Jacek Jeziewski, poświęcając grób Mikołaja Kopernika, powiedział zgromadzonym z tej okazji wiernym, że z wielkim naukowcem ksiądzem można pogodzić wiarę i rozum, Biblię i naukę.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *