Connect with us

Nauka

Kurs fizyki ma na celu wyniesienie kobiet do nauki i Kościoła – The Hawk Newspaper

Published

on

Kurs fizyki ma na celu wyniesienie kobiet do nauki i Kościoła – The Hawk Newspaper

To właśnie w szkole Nazaret w Warszawie zderzyła się miłość do Jezusa z fizyką w przypadku Julii Oseka ’25.

„Uwielbiam udowadniać, że te dwie rzeczy nie wykluczają się wzajemnie” – powiedziała Oseka, a jej jasnoniebieskie oczy błyszczały w świetle słońca wpadającym przez okno rezydencji LaFarge.

Oseka, studentka zagraniczna z Sobień Jeziory w Polsce, jest jedyną kobietą-fizyczką uczestniczącą w prestiżowym uniwersyteckim programie John P. McNulty Program, który przyznaje stypendia kobietom w dziedzinach STEM oraz organizuje szkolenia z zakresu przywództwa i warsztaty rozwoju zawodowego. Jest także asystentką-rezydentką w LaFarge Hall i ministrem w Ministerstwie Kampusu.

Oseka, absolwentka fizyki, specjalizująca się w teologii i religioznawstwie, stwierdziła, że ​​studia pomogły jej ukształtować spojrzenie na życie. Analityczny sposób myślenia przenosi z zajęć z fizyki na zajęcia z teologii. Aby zobaczyć pełny zakres tego, czego się uczy, staje się ciekawa i uwalnia się od wszelkich uprzedzeń.

„Osobom naukowym często brakuje empatii w stosunku do osób, które mają odmienne zdanie, podczas gdy osobom religijnym często brakuje obiektywizmu, aby inaczej spojrzeć na scenariusz” – stwierdziła Osaka.

Rozumiejąc jedno i drugie, Oseka stwierdził, że jest w stanie rozwiązywać problemy skuteczniej i obiektywniej.

Jednak zastosowanie bardziej analitycznego sposobu myślenia doprowadziło do frustracji. Oseka wygłosił przemówienie na synodzie na Uniwersytecie LaSalle – zgromadzeniu, podczas którego lokalni przywódcy kościelni spotykali się ze studentami, aby poznać ich doświadczenia związane z byciem częścią Kościoła katolickiego. Oseka wykorzystała doświadczenia zdobyte w klasie, aby opowiadać się za rolą kobiet i osób LGBTQIA+ w kościele.

„Nawet jeśli powiesz coś, co w sposób dorozumiany nie ma w sobie nic złego, zostaniesz osądzony, ponieważ jest to sprzeczne z tradycją” – powiedziała Oseka. „To tak, jakby wylano na ciebie wiadro bardzo zimnej wody”.

Tinamarie Stolz, pastor kampusu, intensywnie współpracowała z Oseką, będąc jej mentorem jako szafarzem liturgii i towarzysząc jej na posiedzeniu synodu na Uniwersytecie LaSalle, a także na konferencji Ignatius Family Teach-In for Justice w Waszyngtonie, której członkowie Członkowie Kościoła spotykają się, aby omówić kwestie sprawiedliwości społecznej.

READ  Candy POP uruchomi fizyczną przestrzeń w Polsce

„Patrzę na [Oseka] i chcę powiedzieć Kościołowi: „Czy chcesz stracić kogoś takiego?” – powiedział Stolz. „Czy chcesz stracić kogoś, kto potrafi kochać tak jak ona, kto jest w stanie przewodzić tak jak ona?”

Oseka identyfikuje się jako feministka działająca w kościele.

„Nie próbuję walczyć z ludźmi” – powiedział Oseka. „Po prostu próbuję wykorzystać zmienione przepisy i chcę z nich skorzystać”.

Przepisy te obejmują modyfikację Kodeksu Prawa Kanonicznego, którą nakazał papież Franciszek w 2021 r., zezwalającą kobietom na bycie czytelnikami i akolitkami w kościołach. Oseka pełni w kaplicy św. Józefa wszystkie funkcje akolitki, podczas gdy w Polsce nigdy nie miała prawa być ministrantem.

W laboratorium fizycznym Oseka boryka się z podobnymi trudnościami.

„Bycie kobietą próbującą zdobyć dyplom STEM samo w sobie jest trudne” – stwierdziła Oseka. „Istnieją uprzedzenia do mnie, ponieważ kiedy ludzie w laboratorium dowiadują się, że studiuję teologię, uważają mnie za ignoranta lub konserwatystę i pozwalają, aby moje przekonania kierowały moim myśleniem”.

Rozmowa ponownie się zmieniła, gdy zapytano ją, kto jest jej wzorem do naśladowania. Oseka położyła ręce na kolanach i w zamyśleniu spojrzała w górę. „Dr. Julie Deluty” – powiedział Oseka.

Doktor Julie B. Deluty, adiunkt religioznawstwa, była pierwszą nauczycielką religioznawstwa na poziomie uniwersyteckim Oseka na zajęciach z Biblii hebrajskiej. Oseka opisał Deluty’ego jako „odnoszącego sukcesy, współczującego, empatycznego i stymulującego intelektualnie”.

„Uwielbiałem jej zajęcia, ponieważ zmuszały mnie do intensywniejszego myślenia niż zajęcia z fizyki dla studentów pierwszego roku” – powiedziała Oseka.

Deluty przypomniała sobie zadanie, które Oseka napisała dla zajęć, podczas którego odpowiedziała na wydarzenie zorganizowane przez Instytut Stosunków Żydowsko-Katolickich, podczas którego bibliści wyznający religie katolickie, żydowskie i protestanckie dyskutowali o tym, jak krytycznie czytać teksty religijne.

READ  Mołdawia chce obrony przeciwlotniczej, gdy nadlatują rosyjskie rakiety

„[Oseka] Doceniam to, że uczeni potrafili czerpać inspirację z Biblii w swoim życiu, ale także wyjaśniali – a to było ważne – że nie wszystkie interpretacje są prawidłowe” – powiedział Deluty. „Są ograniczenia i co [Oseka] W jego odpowiedzi podkreślono, jak dużo zostało utracone w tłumaczeniu”.

Oseka marzy o tym, aby pewnego dnia zostać nauczycielką fizyki i pragnie wywrzeć na innych uczniach takie samo wrażenie, jakie wywarł na niej Deluty. Wyznała, że ​​ma nadzieję, że więcej ludzi zrozumie wzajemne korzyści, jakie religia i nauka mogą sobie nawzajem zaoferować, a co najważniejsze, ma nadzieję, że kobiety będą nadal zabiegać o równe traktowanie w obu dziedzinach.

„Chcę odnosić duże sukcesy i robić wrażenie w nauce nie dla innych ludzi, ale dla siebie” – powiedziała Oseka. „A jednocześnie chcę być w przyszłości równie dobrą osobą dla moich uczniów”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *