Connect with us

Gospodarka

Kto jest winny? Obywatele, elity i demokracja – Sheri Berman

Published

on

Kto jest winny?  Obywatele, elity i demokracja – Sheri Berman

Kiedy dochodzi do kryzysu demokracji, pisze Sheri Berman, szukaj ich przywódców, a nie obywateli.

Kto jest winny?  Obywatele, elity i demokracja – Sheri Berman
Populiści zjadają demokrację z góry, zamiast żywić się jej zielonymi kiełkami – jak doceniono pięć lat temu w Pradze (Jolanta Wojcicka / shutterstock.com)

Każdy, kto śledzi politykę europejską, jest zasypywany rozmowami o kryzysie: upadku ugruntowanych partii centroprawicowych i centrolewicowych, które od dziesięcioleci ustabilizowały europejskie systemy partyjne; powstanie partii antyestablishmentowych, ksenofobicznych i populistycznych; rozdrobnienie i stagnacja rządów Europy Zachodniej; „Brexit” w Wielkiej Brytanii i wzrost autokratycznych przywódców na Węgrzech iw innych częściach Europy Wschodniej.

Mądrość konwencjonalna upatruje przyczyny tych trendów w postawach i preferencjach obywateli Europy. Z tej perspektywy w ostatnich latach Europejczycy stali się bardziej niezadowoleni z demokracji, stracili zaufanie do uznanych instytucji politycznych, rozczarowali się Unią Europejską, stali się bardziej ksenofobicznie i tak dalej.

Jednak ta konwencjonalna mądrość okazuje się błędna. Larry Bartels, jeden z najbardziej wpływowych amerykańskich badaczy opinii publicznej, polityki wyborczej i reprezentacji politycznej, zwrócił swoją uwagę na Europę w jednym Nowa książka, Demokracja erozująca od góry: przywódcy, obywatele i wyzwanie populizmu w Europie. Przegląda i analizuje dane dotyczące opinii publicznej i stwierdza, że ​​„jeśli chodzi o postawy i preferencje zwykłych Europejczyków”, istnieje ogromna przepaść między „alarmującym portretem demokracji w kryzysie”, który tak dominuje w debacie publicznej i naukowej. oraz „bardziej prozaiczna rzeczywistość współczesnej europejskiej opinii publicznej”.

Niewiele bardziej popularny

Demokracja eroduje od góry analizuje opinie w wielu krytycznych kwestiach, w tym o państwie opiekuńczym (którego postawy pozostały zasadniczo stabilne i ogólnie pozytywne) oraz integracji europejskiej (mniej więcej takie same nawet w krajach, w których później pojawiły się obawy przed reakcją na UE były największe). kryzys w strefie euro). Ale jej najciekawsze i prowokacyjne sekcje skupiają się na populizmie i rozwoju demokratycznym.