Connect with us

Gospodarka

bne IntelliNews – Białorusini chcą wyższego standardu życia

Published

on

bne IntelliNews – Białorusini chcą wyższego standardu życia

Jak zauważyło wielu niezależnych białoruskich analityków, dziś reżim w Mińsku próbuje przywrócić klimat polityczny w kraju do poziomu sprzed roku 2020, kiedy to zaczęło się ożywienie polityczne na Białorusi.

Jednak reżim nie jest w stanie sprawić, by Białorusini wierzyli, że wszystko jest „normalne”, że na całym świecie oprócz stabilnej i bezpiecznej Białorusi panuje chaos, ponieważ masowa emigracja polityczna i gospodarcza osiągnęła poziom, w którym jest to konieczne dla wszystkich, jest wyraźnie zauważalny.

Setki tysięcy Białorusinów uciekło z kraju po tym, jak reżim w Mińsku rozpoczął ostre represje polityczne w 2020 roku. Po częściowej inwazji Rosji na Ukrainę z terytorium białoruskiego, zarówno represje wewnętrzne, jak i naciski sankcyjne na Białoruś znacząco wzrosły. Pozostawiło to wielu Białorusinom ponure perspektywy osiągnięcia lepszych standardów życia, a większość Białorusinów doświadczyła w tym roku spadku poziomu życia z powodu rosnącej inflacji.

W 2021Białorusini byli trzecią co do wielkości narodowością, która otrzymała pierwsze zezwolenie na pobyt w UE (149 tys.). Według polskich władz91 200 Białorusinów pracowało w Polsce i poza nią 11 000 Białorusini obecnie studiują w Polsce.

Wskaźniki PKB i inflacji

W pierwszych sześciu miesiącach 2022 roku PKB Białorusi spadł o 4,2% rok do roku. Największy spadek odnotowano w obwodzie mińskim, gdzie PKB skurczył się o 7,8% rok do roku. Euroazjatycki Bank Rozwoju spodziewa się, że do końca roku PKB Białorusi zmniejszy się o 6,5%, a inflacja osiągnie 17%.

Białoruś to kraj o niskich zarobkach: średnia pensja szacowana jest na około 1000 BYN (ok. 400 USD). Po zapłaceniu podatków, przybliżona kwota pozostawiona przez przeciętnego Białorusina to 400 BYN (około 160 USD). Można to porównać do Polski, gdzie przeciętny Polak ma około 2,5 razy więcej po opłaceniu podatków.

READ  Degrowth: niebezpieczny pomysł czy odpowiedź na największe problemy świata?

Ta niska pensja oznacza, że ​​zwykli Białorusini wydają większy procent swoich dochodów na żywność i mieszkanie niż ich postsowieccy rówieśnicy. Podczas gdy średnia pensja na Białorusi wynosi około 600 dolarów, utrzymuje się na tym poziomie od 2005 roku, podczas gdy inflacja dolara w tym okresie wynosiła 30%. Tak skromne pensje i ich podwyżki sprawiają, że Białorusini odczuwają obecnie wysoką presję inflacyjną w kraju.

Według białoruskiej strony internetowej BelretailBiałoruś zajmuje drugie miejsce wśród krajów na świecie, które w tym roku doświadczyły najwyższych wzrostów cen warzyw, ze średnim wzrostem o 33,4%.

Podczas gdy białoruskie media państwowe zapewniają, że wzrost cen jest pod kontrolą (zobacz na przykład ten kawałek), sami Białorusini widzą takie wypowiedzi, jak: kontrwskaźniki. Oznacza to, że gdy państwowe media starają się zapewnić Białorusinom stabilność cen, Białorusini zamiast tego oczekują dużych podwyżek cen.

W rzeczywistości ceny i produkcja nie wydają się być pod kontrolą, a Białorusini regularnie zgłaszają niedobory mięsa i mleka w sklepach, a także wyższe ceny cukru. W celu uregulowania inflacji białoruskie Ministerstwo Antymonopolu i Handlu (MART) wraz z Radą Ministrów Białorusi wydały liczne regulacje cenowe na różne produkty. Ostatnio Rada Ministrów rozszerzyła potrzebę Licencja na eksport cukru z Białorusiniezależnie od kraju pochodzenia cukru.

Rubli rosyjskich i białoruskich

Silny rubel rosyjski bardzo rozgniewał władze białoruskie w tym i w tym roku MART obwiniał to wysoka inflacja na Białorusi spowodowana zwiększonym importem z Rosji.

W tym roku wiele białoruskich banków zostało pozbawionych SWIFT, a zachodnim firmom zabroniono handlować z kilkoma dużymi przedsiębiorstwami państwowymi, a nawet z całymi sektorami białoruskiej gospodarki.

Z tego powodu firmom zorientowanej na eksport gospodarki białoruskiej coraz trudniej jest znaleźć rynki zbytu dla delokalizacji swoich produktów, a także znaleźć półprodukty. W rezultacie Białoruś wprowadziła szeroko zakrojony (i dość kosztowny) program substytucji importu z Rosją, w ramach którego oba kraje kupują i sprzedają sobie nawzajem swoje produkty w celu złagodzenia skutków zachodnich sankcji.

READ  „Będą musieli walczyć”: francuscy trenerzy szkolą Ukraińców

Dla Białorusi doprowadziło to do gwałtownego wzrostu importu z Rosji, co umocniło rubla rosyjskiego w stosunku do białoruskiego. W okresie od czerwca do lipca rubel białoruski osłabił się o 13,2% w stosunku do rubla rosyjskiego oraz o 30,6% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Również białoruski minister rolnictwa i żywności powiedział Igor Bryl w wywiadzie że jego ministerstwo koncentruje swój eksport do Azji, Oceanii i Ameryki Południowej, aby odejść od rynku rosyjskiego. Według Bryło eksport rolny z Białorusi do Chin wzrósł w tym roku o 183%; a od stycznia Białoruś wyeksportowała do tych regionów produkty rolne o wartości 3,5 miliarda dolarów, co stanowi 116-117% wzrost eksportu w ujęciu pieniężnym.

W pewnym stopniu eksport ten napędza również inflację cen żywności, zwłaszcza że wpływa na eksport mleka i mięsa. Podczas gdy Białoruś próbuje zrekompensować utracony eksport w innych sektorach, takich jak potaż i produkty naftowe, eksportem produktów rolnych, ten duży wzrost eksportu napędza również krajową inflację w zakresie produktów spożywczych.

Wpływ tego będzie prawdopodobnie jeszcze wyraźniej odczuwalny jeszcze w tym roku. Według Brylo, jego ministerstwo zamierza podwoić eksport do łącznej kwoty 7,8 miliarda dolarów do końca roku. Ponieważ tego lata Białoruś miała słabe zbiory zbóż, trudno będzie dalej zwiększać eksport mięsa, gdy będzie mniej pszenicy paszowej, aby zwiększyć lub utrzymać obecny stan inwentarza żywego.

Wreszcie…

W wyniku burzliwych zmian w białoruskiej gospodarce w tym roku, spowodowanych zachodnimi sankcjami, poważnie ucierpiało samopoczucie zwykłych Białorusinów. Przede wszystkim pogłębia się różnica w równouprawnieniu płci Biedni Białorusini stają się biedniejsiten bne IntelliNews Doniesiono w czerwcu.

Ceny żywności będą nadal rosły, a wielu Białorusinów poczuje, że w kurczącej się gospodarce, związanej w dużej mierze z równie kurczącą się gospodarką rosyjską, nie ma miejsca na rozwój kariery. W rezultacie znacznie więcej osób prawdopodobnie spróbuje szczęścia w UE, zwłaszcza w sąsiedniej Polsce i Litwie.

READ  Łotewski rynek energii dość zróżnicowany według norm/artykułów UE

Ostatecznie ta spirala spadków poziomu życia jako realnego sektora Białorusi będzie kontynuowana Mobilność sektora finansowego nadal malejepomimo prób reżymu mińskiego, by kontrolować ceny.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *