Connect with us

Nauka

Japoński pomysł, aby ukraińscy uchodźcy czuli się jak w domu

Published

on

Japoński pomysł, aby ukraińscy uchodźcy czuli się jak w domu

Lwów, Ukraina – Proste partycje inspirowane przełomową pracą znanego japońskiego architekta Shigeru Ban sprawiają, że życie ukraińskich uciekinierów uciekających przed rosyjską inwazją staje się nieco wygodniejsze.

Przegrody, tekturowe tuby, które służą jako filary i belki do udrapowania zasłon, tworząc jednostki o wymiarach około 2 na 2 metry, zapewniają prywatność, która do tej pory była towarem deficytowym.

Ban, który w 2014 roku zdobył Pritzker Architecture Prize, najbardziej prestiżową nagrodę dla nowoczesnej architektury, specjalizuje się w: tektura z recyklingu rury, w których szybko i sprawnie zamieszkają ofiary katastrof.

Na początku kwietnia gimnazjum w południowej części Lwowa, miasta na zachodniej Ukrainie, zostało podzielone na miejsca odpoczynku dla około 120 osób. Po ich zainstalowaniu dziesiątki ewakuowanych przeniosło się z jednego miejsca do drugiego, aby rozweselić przyjaciół i innych w niebezpieczeństwie.

39-letnia Haperska Oksana przeniosła się na siłownię z córkami Nastją (lat 15) i Carolina (lat) po tym, jak na początku marca uciekła z Charkowa w północno-wschodniej Ukrainie i dzieliła to samo miejsce z 19-latką. spotkali się podczas ich ewakuacji.

Haperska powiedziała, że ​​nie było prywatności, kiedy początkowo szukali schronienia w szkole, ale teraz czują się dość komfortowo z powodu przegród.

Dodała, że ​​jej 30-letni mąż, z którym wyszła ponownie za mąż, pozostał w Charkowie na walkę.

Haperska powiedziała, że ​​gdy Charków jest coraz bardziej atakowany przez siły rosyjskie, nie jest pewna, kiedy ona i jej córki będą w stanie opuścić schronienie.

Pomimo ponurego wyrazu twarzy, wyraziła wdzięczność za wysiłek włożony w to, aby pobyt był jak najbardziej relaksujący i komfortowy.

Zanim w połowie marca w sali gimnastycznej wzniesiono ścianki działowe, ewakuowani musieli zadowolić się materacami i kocami rozrzuconymi po podłodze.

Mychajło Szewczenko, lat 30, architekt, który pomaga jako wolontariusz w schronisku, powiedział, że jest zaskoczony, że tak proste rozwiązanie może zapewnić tak dużo prywatności. Nazwał to świetnym pomysłem.

READ  Breaking News - ABC News ogłasza specjalny czas największej oglądalności dotyczący rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zakotwiczonej przez Davida Muira z granicy ukraińsko-polskiej

Projekt podziału rozpoczął się po tym, jak Ban, lat 64, dowiedział się, że ukraińscy ewakuowani byli zmuszani do spania na podłodze w schronach w całym kraju i poza nim. O swoim pomyśle wykonania przegród opowiedział Hubertowi Trammerowi, polskiemu architektowi i wieloletniemu przyjacielowi.

System przegród był początkowo montowany w schronie we wschodniej Polsce przy pomocy firmy Trammer.

Polski architekt skontaktował się również z pracownią architektoniczną w Charkowie, gdzie pracuje Szewczenko, co doprowadziło do wprowadzenia systemu rozbiorów w schronach na Ukrainie.

Choć pochodzący z Kijowa Szewczenko chciał zobaczyć się z rodziną i bliskimi w stolicy, postanowił na razie zostać we Lwowie, bo jest tyle do zrobienia.

Powiedział, że przegrody zostały już zainstalowane w pięciu lub więcej schronach we Lwowie.

Szewczenko powiedział, że chce wprowadzić system w co najmniej 10 lokalizacjach we Lwowie i nie tylko.

Zapytany o swoje plany na przyszłość powiedział, że chciałby wykorzystać swoje umiejętności architekta, aby pomóc w odbudowie ukraińskich miast, które są teraz w ruinie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *