Nauka
Jak zespoły The Ocean Race Europe radzą sobie na całym świecie
Jak zespoły The Ocean Race Europe radzą sobie na całym świecie
przez The Ocean Race 4 lipca 10:25 BST
Załoga Bouwe Bekking i Sailing Poland przekraczają linię poza Sztokholmem z pałką Relay4Nature © Tomasz-Piotrowski_Sailing-Poland / The Ocean Race
Dołączenie do programu ONZ Sport na rzecz działań na rzecz klimatu, gromadzenie danych naukowych na temat stanu mórz, cięcie plastiku jednorazowego użytku, mierzenie i ograniczanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) oraz interakcja ze światowymi liderami w zakresie zagrożeń dla oceanów to tylko niektóre z inicjatyw podjęte przez 12 drużyn, które rywalizują w Ocean Race Europe, aby wspierać ocean i klimat.
Ocean Race Europe to nowa impreza dla zespołów regatowych na morzu, w której jedne z najlepszych zespołów regatowych na świecie rywalizują na dystansie ponad 2000 mil morskich na trzech etapach, od Lorient we Francji po Genuę we Włoszech, z przystankami w Cascais w Portugalii i Alicante w Hiszpanii .
Wszystkie zespoły VO65 i IMOCA – dwie klasy w inauguracyjnym wyścigu europejskim – dołączyły do Sport ONZ na rzecz działań na rzecz klimatu jako indywidualne zespoły lub za pośrednictwem IMOCA, gdzie niektóre zespoły uczestniczą za pośrednictwem związku klasowego. Zespoły żeglarskie dołączają do koalicji setek wydarzeń sportowych, zespołów i organizacji z całego świata, które podejmują działania przeciwko zmianom klimatu. Dołączając do Akcji, zespoły zobowiązują się do zmniejszania jej skutków, promowania większej odpowiedzialności za środowisko i zrównoważonej konsumpcji oraz edukacji i komunikacji na temat działań na rzecz klimatu.
Lindita Xhaferi Salihu, liderka ONZ ds. działań na rzecz klimatu, powiedziała: „Cieszymy się, że zespoły Ocean Race Europe podjęły ten znaczący krok, aby do nas dołączyć i wykorzystać swoją unikalną platformę, aby pokazać przywództwo klimatyczne, pomóc w rozpowszechnieniu krytycznej kwestii zmian klimatu w społeczności sportowej i zachęcić branżę do jej podjęcia. Jako część zespołów ONZ ds. sportu na rzecz klimatu bierzemy udział w wyścigu ze zmianą klimatu, co ma kluczowe znaczenie, jeśli chcemy mieć zdrową planetę, na której ludzie i przyroda mogą się rozwijać”.
Ocean Race dołączył do UN Sports for Climate Action w 2019 r. i ściśle współpracował z zespołami, aby wspierać ich zrównoważone podróże, w tym pomagając im monitorować ich wpływ za pomocą narzędzia do śledzenia emisji gazów cieplarnianych, które zostało opracowane w tym celu.
Szacowane GHG dla Ocean Race Europe to około 250 ton, z czego jedna czwarta to wpływ organizatorów wyścigu, a pozostała część to udział zespołu w wyścigu. Wraz z zespołami wyścig posiada certyfikat niebieskiego węgla projekt przywrócić namorzyny na Madagaskarze, które zatrzymują węgiel i podtrzymują życie morskie i społeczności lokalne. Projekt przyciąga więcej gazów cieplarnianych niż wyprodukował Race, aby pomóc osiągnąć cel, jakim jest stworzenie pozytywnego klimatu i przyspieszenie przywrócenia zdrowia oceanów.
Anne-Cécile Turner, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju wyścigu oceanicznego, powiedziała: „Wspaniale jest widzieć wysiłki i ambicje zespołów, nie tylko po to, aby być bardziej zrównoważonym w swoich działaniach, ale także wykorzystać swoją pozycję do wprowadzania zmian. Bierzemy udział w wyścigu o ocean i współpraca jest niezbędna. Przyłączając się do inicjatyw takich jak ONZ Sport na rzecz działań na rzecz klimatu i łącząc się jako sport, możemy pokazać innym branżom i organizacjom, co jest możliwe. ”
Inne inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, w które zespoły były zaangażowane podczas wyścigu, który zakończył się w zeszły weekend, obejmują:
Przywództwo
11th Hour Racing Team wypuścił swój Zestaw narzędzi zrównoważonego rozwoju – zestaw przewodników, narzędzi i szablonów, z których każda organizacja może skorzystać, aby wdrożyć swój własny program zrównoważonego rozwoju, aby pomóc zmniejszyć swój wpływ na planetę.
Nauka
Kilka zespołów uczestniczących w Ocean Race Europe zabrało na pokład sprzęt naukowy do rejestrowania pomiarów mikrodrobin plastiku w wodzie i danych na temat wpływu zmian klimatycznych na morza. AmberSail2 i W Ocean Racing zebrały próbki mikroplastiku, a zespół 11th Hour Racing Team zmierzył dwutlenek węgla (CO2), temperaturę morza i zasolenie – wskaźniki zmian klimatycznych. Zebrane dane są obecnie analizowane przez niektóre z wiodących europejskich organizacji badawczych, aby pomóc w mapowaniu i zrozumieniu problemów.
Tymczasem zwycięzcy klasy VO65, Mirpuri Foundation Racing Team, zebrali dane dotyczące jakości powietrza podczas wyścigu, we współpracy z EarthSense.
Angażowanie Liderów
Podczas Ocean Race Summit Europe, szczytu wysokiego szczebla, który odbył się 16 czerwca, aby pomóc w opracowywaniu nowych i lepszych polityk w celu rozwiązania niektórych z najbardziej palących problemów, przed którymi stoi nasza niebieska planeta, wystąpiła Annie Lush z Offshore Team Germany, zwycięska drużyna w klasie IMOCA. Annie zapewniła wgląd w życie na pełnym morzu i wezwała do lepszego zrozumienia największego na świecie siedliska i jego kluczowej roli w zdrowiu planety.
Ambersail 2, pierwszy litewski udział w regatach Ocean Race, zorganizował w Kłajpedzie na Litwie duże wydarzenie ekologiczne, European Green Course Conference, które zbiegło się z wydarzeniem Prologu The Ocean Race Europe. Wydarzenie koncentrowało się na zrównoważonym rozwoju i Europejskim Zielonym Porozumieniu.
Ambersail 2 również uczestniczył w Przekaźnik4Natura, inicjatywa mająca na celu wspomaganie działań światowych liderów na rzecz ochrony planety, wraz z 11th Hour Racing Team, Offshore Team Germany, AkzoNobel Ocean Racing, Mirpuri Foundation Racing Team, Sailing Poland, Team Childhood I i Viva Mexico. Stworzony przez The Ocean Race i Petera Thomsona, Specjalnego Wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ ds. Oceanu, pałeczka została przekazana między zespołami podczas wyścigu i prologu wydarzenia, które zebrały ich wiadomości wzywające do pilnych zmian. Pałka i zebrane w niej pilne wiadomości zostaną zaprezentowane na kluczowych konferencjach, w tym na konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP26) w Glasgow w listopadzie.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”