Connect with us

Nauka

Inwazja kulturowa? Ukraina derusyfikuje swoje miejskie pomniki.

Published

on

Inwazja kulturowa?  Ukraina derusyfikuje swoje miejskie pomniki.

Trzydzieści lat po upadku Związku Radzieckiego prawie wszystkie ukraińskie miasta wciąż mają pomniki rosyjskie lub sowieckie – głównie nazwy ulic lub placów. I podczas gdy poprzednie ruchy protestacyjne obalały pomniki polityczne, te honorujące artystów takich jak Lew Tołstoj nie były aż tak kontrowersyjne.

Potem przyszedł 24 lutego 2022.

dlaczego to piszemy

Kwestia zachowania zabytków i nazw rosyjskich i sowieckich na Ukrainie przedwojennej. Ale teraz niektórzy Ukraińcy postrzegają to jako front inwazji kulturowej pośród fizycznej inwazji na Rosję.

Prezydent Rosji Władimir Putin uzasadnił inwazję, która rozpoczęła się tego dnia, po części twierdząc, że Ukraińcy i Rosjanie to ta sama osoba. Dla Ukraińców to kolejny sposób na powiedzenie, że ich naród nie istnieje. Wiele osób w tym kraju postrzega ten konflikt jako kolejną próbę wymazania swojej kultury, podobnie jak dziesięciolecia rządów sowieckich, kiedy ukraińskich artystów stracono, a ich literaturę stłumiono. Inwazja na Rosję jest dla nich dosłowną wojną kulturową.

Miasta w całym kraju powołały komisje, które identyfikują rosyjskie lub sowieckie zabytki i proponują, które z nich należy zmienić. Praca wymaga osądzenia tego, co liczy się jako wspólna historia dwóch sąsiadujących ze sobą krajów, a co liczy się jako „kolonizacja”.

„Polityka kulturalna i polityka językowa są [safe places for] wszystkie kraje, ponieważ są częścią tożsamości”, mówi Olha Honchar, dyrektor Lwowskiego Muzeum Pamięci „Terytorium Terroru”. „Kultura jest równie ważna jak armia”.

Lwów, Ukraina

Na północny wschód od centrum Lwowa, pomiędzy krętymi i labiryntowymi uliczkami, mała droga mija europejskie wioski i plac zabaw. Samochody zaparkowane równolegle do szerokich chodników. Różane krzewy i cedry zdobią butikowe ogrody.

Ta ulica – jedna z najbardziej eleganckich i europejskich we Lwowie – została nazwana na cześć rosyjskiego powieściopisarza Lwa Tołstoja. A przynajmniej do zeszłego tygodnia.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy komisja miejska zbadała prawie 1000 ulic Lwowa i wybrała 53, w tym ulicę Tołstoja, do zmiany nazwy. Powodem, jak mówi szef komisji i wiceburmistrz Andrij Moskalenko, jest dekolonizacja. Ulice takie jak te zostały nazwane w czasach rosyjskich jako symbole rosyjskiej wyższości. Te nazwy, jak mówi, wzmacniają rodzaj „umysłowej kolonizacji”.

Trzydzieści lat po upadku ZSRR prawie wszystkie ukraińskie miasta wciąż mają pomniki rosyjskie lub sowieckie – głównie nazwy ulic lub placów. I podczas gdy poprzednie ruchy protestacyjne obaliły pomniki polityczne, takie jak pomniki Włodzimierza Lenina, te honorujące artystów takich jak Lew Tołstoj czy Piotr Czajkowski nie były tak kontrowersyjne.

Potem przyszedł 24 lutego 2022.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *