Connect with us

Nauka

[INTERVIEW] Rosyjski wysłannik wyznacza czerwoną linię na dostawach broni z Korei Południowej na Ukrainę

Published

on

[INTERVIEW] Rosyjski wysłannik wyznacza czerwoną linię na dostawach broni z Korei Południowej na Ukrainę

Andriej Borysowicz Kulik, ambasador Rosji w Korei Płd

[Photograph by Namkung Jinwoong = [email protected]]

SEOUL – Około 15 miesięcy po wybuchu wojny między Rosją a Ukrainą w lutym 2022 r. stosunki rosyjsko-południowokoreańskie, które utrzymywały dobry nastrój przez ostatnie 30 lat, psują się, gdy Seul sprzymierza się ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami okazywanie poparcia dla Ukrainy. Aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji do najgorszego scenariusza, Rosja wyraźnie wyznaczyła czerwoną linię na dostawach broni z Korei Południowej na Ukrainę.

Od początku wojny Korea Południowa podtrzymuje swoje surowe stanowisko, by nie sprzedawać żadnej broni i amunicji krajom toczącym wojnę. Moskwa konsekwentnie wysyłała ostrzeżenia do Seulu, ale nie sprzeciwiała się stanowczo dostarczaniu Ukrainie pomocy humanitarnej. Jednak sytuacja przybrała szalony obrót, gdy w kwietniu 2023 r. wyciekły tajne dokumenty wywiadu USA, z których wynikało, że Seul uzupełnia amerykańskie i polskie zapasy amunicji oraz sprzedaje czołgi i haubice z Polski oraz amunicję w celu zastąpienia tej, którą Polska wysyła na Ukrainę.

„Rosja dała jasno do zrozumienia w 2022 roku, że akt dostarczenia broni Ukrainie jest absolutną czerwoną linią, której Korei Południowej nie wolno przekraczać” – powiedział ambasador Rosji w Korei Południowej Andriej Borysowicz Kulik w wywiadzie dla „Aju Business Daily”.

Ambasador Kulik, który jest wysokim rangą dyplomatą specjalizującym się w stosunkach zagranicznych w regionie Azji Wschodniej, podkreślił, że Rosja zdaje sobie sprawę, że są szanse na dostawy broni przez Koreę Południową. „Przez długi czas krążyły plotki, że Korea Południowa pod naciskiem Stanów Zjednoczonych rozważała dostawy broni na Ukrainę” – powiedział wysłannik.

Kulik powiedział, że jeśli plotki okażą się prawdziwe, wiele sektorów, w tym sektor handlowy, kulturalny i finansowy w obu krajach, zostanie poważnie dotkniętych. Wysłannik podkreślił wagę decyzji Seulu. Jeśli Seul zdecyduje się dalej podążać za Waszyngtonem, przyjaźń między Koreą Południową a Rosją zostanie dosłownie zniszczona.

READ  Nowe gatunki zwierząt nazwane na cześć światowej sławy pisarza Andrzeja Stasiuka - Pierwsze wiadomości

Wysłannik wyraził głębokie ubolewanie z powodu obecnej sytuacji między obydwoma krajami. „Głęboko ubolewam nad obecną sytuacją, zwłaszcza gdy patrzę wstecz na długą historię stosunków między Rosją a Koreą Południową” – powiedział Kulik.

Oficjalne stosunki dyplomatyczne między Koreą Południową a Rosją zostały zerwane w 1990 roku, na krótko przed rozpadem Związku Radzieckiego, ale przyjaźń między tymi dwoma krajami sięga XIX wieku. Imperium Rosyjskie i dynastia Joseon (1392-1897) wykuły traktat rosyjsko-koreański w 1884 roku i zapewniły Koreańczykom bezpieczne schronienie podczas rządów kolonialnych Cesarstwa Japonii (1910-1945).

„Rosja odegrała ważną rolę w wyzwoleniu Półwyspu Koreańskiego spod okupacji japońskiej, pomagając działaczom niepodległościowym. Pomogliśmy też uchodźcom z Joseon w osiedleniu się w Rosji” – powiedział rosyjski ambasador. Po nawiązaniu formalnych stosunków dyplomatycznych między Rosją a Koreą Płd. Moskwa pomogła także Seulowi w rozwoju technologii rakietowych i rakietowych. Wiele południowokoreańskich wojskowych pojazdów opancerzonych, pocisków i rakiet było opartych na rosyjskiej technologii, która została przekazana po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Program kosmiczny Korei Południowej był najszczęśliwszym beneficjentem rosyjskiego projektu transferu technologii kosmicznych, ponieważ kraj ten odnotowuje powolne postępy, ponieważ kraje zaawansowane są niechętne transferowi podstawowych technologii. Wystrzelono trzy rakiety kosmiczne, ale dwie wystrzelone w 2009 i 2010 roku nie dotarły na orbitę Ziemi. Trzecia, wykorzystująca rosyjską technologię, umieściła satelitę na orbicie w 2013 roku.

Jednak wieloletnie dobre stosunki między oboma krajami zostały zachwiane w lutym 2022 r., kiedy były prezydent Korei Południowej Moon Jae-in zdecydował się zastosować do międzynarodowych sankcji wobec Rosji, wyrażając ubolewanie z powodu rosyjskiego ataku na Ukrainę. Moon podkreślił, że użycie siły zbrojnej, które powoduje ofiary w ludziach, nie może być usprawiedliwione.

Stanowisko rządu w sprawie wojny na Ukrainie podtrzymał też prezydent Yoon Suk-yeol, który objął urząd w maju 2022 roku. Yoon powiedział, że jeśli dojdzie do sytuacji takiej jak masakra ludności cywilnej na dużą skalę lub poważne naruszenie zasad zaangażowania, Korei Południowej trudno będzie nalegać wyłącznie na wsparcie humanitarne lub finansowe dla Ukrainy.

READ  Airbus buduje dla Polski dwa satelity EO – SatNews

Pomimo napięć dyplomatycznych między Rosją a Koreą Południową popyt na współpracę i wzajemny rozwój w sektorze prywatnym pozostaje wysoki. Ambasada Rosji w Seulu potwierdziła, że ​​komunikacja z południowokoreańskimi odpowiednikami administracyjnymi nadal trwa, ale obroty handlowe i poziom wymiany kulturalnej w sektorze prywatnym spadły, podobnie jak możliwości innych form współpracy gospodarczej.

Zanim Seul przystąpił do międzynarodowych sankcji wobec Moskwy, południowokoreańskie produkty, w tym smartfony firmy Samsung Electronics oraz sprzęt AGD firmy LG Electronics, cieszyły się w Rosji dużą popularnością. Według sondażu przeprowadzonego przez Koreański Serwis Kultury i Informacji (KOCIS) podległy ministerstwu kultury, Samsung, Hyundai Motor i LG były najchętniej wybieranymi przez Rosjan markami.

Teraz Rosja stała się suchym rynkiem dla południowokoreańskich firm po tym, jak Seul dodał łącznie 798 kategorii produktów objętych sankcjami eksportowymi wobec Rosji. Przelewy pieniężne za pośrednictwem systemu bankowego SWIFT zostały tymczasowo zakazane, a południowokoreańskie fabryki przestały działać z powodu braku eksportu materiałów i części do Rosji. Według doniesień medialnych Hyundai Motor rozważa sprzedaż swoich fabryk samochodów kazachskiemu producentowi samochodów działającemu w Rosji.

Wielkość eksportu do Rosji wyniosła około 7,8 mld USD w 2019 roku, tuż przed wojną na Ukrainie. Wielkość eksportu spadła do około 6,3 mld USD w 2022 r. Eksport pojazdów wyniósł 883 mln USD w 2022 r., co oznacza spadek o 65,4% rok do roku.

Ambasador bronił Moskwy mówiąc, że to nie Rosja nałożyła sankcje. „Rosja nie spowodowała żadnej z tych trudnych sytuacji. Nie wykluczamy się z sieci SWIFT. Nie ograniczamy transferu dolarów. Nie ograniczamy też rodzajów produktów i materiałów importowanych do Rosji” – powiedział Kulik.

Weteran dyplomacji podkreślił, że Korea Południowa nie będzie w stanie rozwiązać żadnych problemów w stosunkach dyplomatycznych i gospodarczych poprzez sankcje i naciski polityczne. „Rosja uważa, że ​​jedynym sposobem rozwiązania problemów dyplomatycznych przez Koreę Południową jest polityka i dyplomacja” – powiedział wysłannik, podkreślając, że przestrzeganie sankcji wobec Rosji nie przyniosłoby żadnego efektu, a jedynie zwiększyłoby napięcie militarne w regionie.

READ  Ostateczna premiera rakiety SpaceX w 2020 roku, która przyniesie dźwiękowe boomy na środkową Florydę

Podczas gdy stosunki dyplomatyczne między Moskwą a Seulem utknęły w impasie, ambasador Kulik powiedział, że uważa, że ​​ważne jest, aby kontynuowana była wymiana na poziomie prywatnym w różnych sektorach. „Szczególnie wymiana w sektorach humanistycznym i kulturalnym musi być kontynuowana. Grupy obywatelskie z Rosji i Korei Południowej starają się utrzymać poziom wymiany, ale w obecnej sytuacji nie jest to łatwe” – powiedział Kulik.

Moskiewskie Państwowe Konserwatorium im. Czajkowskiego Akademicka Szkoła Muzyczna to kultowy rosyjski inkubator dla artystów muzycznych. Wielu studentów z Korei Południowej ukończyło prestiżową szkołę muzyczną i ma społeczność w Seulu, gdzie wymieniają się informacjami i odbywają regularne spotkania.

Wysłannik powiedział, że absolwenci Akademii Muzycznej Czajkowskiego odwiedzili ambasadę Rosji w Seulu na początku 2023 roku i obiecali zorganizować wspólne wydarzenie we wrześniu. Wydarzenie ma na celu upamiętnienie powstania akademii, a absolwenci wezmą w niej udział jako performerzy.

Nikita Własow, znany rosyjski akordeonista, również dał koncert w zachodnim mieście portowym Incheon w kwietniu i dał koncert z południowokoreańskim zespołem orkiestrowym. „Chociaż sytuacja nie jest łatwa, nasze wspólne życie trwa dzięki współpracy” – powiedział wysłannik.


© Aju Business Daily & www.ajunews.com Prawa autorskie: Wszystkie materiały na tej stronie nie mogą być powielane, rozpowszechniane, transmitowane, wyświetlane, publikowane ani transmitowane bez zgody Aju News Corporation.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *