Connect with us

Zabawa

Greenpeace protestuje przeciwko masowemu wylesianiu pierwotnych lasów w Karpatach

Published

on

Greenpeace protestuje przeciwko masowemu wylesianiu pierwotnych lasów w Karpatach

Przez VANESSĘ GERA

WARSZAWA, Polska (AP) – Aktywiści Greenpeace wezwali w środę premiera Polski do podjęcia działań w celu ochrony polskich lasów i wezwali rząd do ograniczenia wycinki w rozległych starych lasach Karpat.

Podczas konferencji prasowej przed gabinetem premiera Mateusza Morawieckiego działacze Greenpeace trzymali kawałek pnia jodły, który zabrali z lasu. Było to podsumowanie 40-dniowej wyprawy, której celem było uświadomienie zagrożeń dla lasu, w którym żyją niedźwiedzie, rysie i inne dzikie zwierzęta. Po konferencji przekazali go Kancelarii Premiera.

Według Greenpeace w Karpatach, które przebiegają przez części Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Ukrainy, co godzinę znika obszar lasów wielkości pięciu boisk piłkarskich.

Aktywiści ekspedycji byli świadkami, jak codziennie jedną drogą przewożono nawet 40 ciężarówek wypełnionych drewnem z Bieszczadów, części Karpat – powiedział rzecznik Greenpeace Marek Józefiak.

Powiedział, że rząd nie dotrzymał obietnicy ochrony większej części lasów w kraju i wyznaczenia ich jako parków narodowych.

Dodał, że wycinka w Karpatach jest bardzo problematyczna, ponieważ jest to jedyna w Polsce populacja niedźwiedzia brunatnego oraz największa populacja rysia, wilka i innych gatunków.

„To naprawdę oszałamiające. „Mówimy o najcenniejszym lesie górskim, jaki mamy” – powiedział Józefiak.

Greenpeace twierdzi, że największą przeszkodą w ochronie polskich Karpat jest zawłaszczanie lasów państwowych przez prawicową partię rządową.

Greenpeace przekonuje, że politycy partii należącej do rządzącej koalicji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry „de facto sprywatyzowali polskie lasy i traktują je jak maszyny do robienia pieniędzy”.

Józefiak powiedział, że we wszystkich krajach dochodzi do wylesiania na dużą skalę, a aktywiści wzywają rządy i Komisję Europejską do podjęcia działań.

„Musisz działać teraz. Jeśli poczekasz jeszcze kilka lat, może być po prostu za późno” – powiedział.

READ  Nowe ślady stóp budzą w Kolumbii nadzieję na odnalezienie czwórki dzieci zaginionych w dżungli

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *