Connect with us

Zabawa

Film Talk: Recap – sensacja mutacji z udziałem X-Men: First Class

Published

on

Film Talk: Recap – sensacja mutacji z udziałem X-Men: First Class
Obsada X-Men: Pierwsza klasa

Wyreżyserowany przez Matthew Vaughna film X-Men: First Class z 2011 roku był lekcją o tym, jak wskrzeszenie może rzeczywiście ożywić, i był bezkompromisowym powiewem świeżego powietrza w serii filmowej, o której wszyscy myśleliśmy, że pojawiła się w swoich najlepszych czasach.

Wyprodukowany przez Bryana Singera, Lauren Shuler Donner, Simona Kinberga i Gregory’ego Goodmana First Class był piątą częścią serii X-Men, w którym wystąpili James McAvoy i Michael Fassbender jako odlotowa i niezbyt odlotowa młodsza wersja Charlesa Xaviera i Erika Lehnsherr – znany również jako Profesor X i Magneto.

Film, którego akcja rozgrywa się na tle kryzysu kubańskiego, skupia się na relacji między dwoma młodymi mężczyznami oraz na tym, jak są zjednoczeni, a ostatecznie nawet rozdzieleni.

Donner podobno pierwszy raz pomyślał o pomyśle na prequel oparty na młodych X-Men podczas produkcji X2 z 2003 roku. Kinberg później rozbił adaptację serii komiksów X-Men: First Class do 20th Century Fox, chociaż pasek nie był kontynuowany.

Singer – który wyreżyserował dwa pierwsze filmy X-Men – dołączył do projektu w 2009 roku. Jednak dzięki innym zobowiązaniom był w stanie produkować i współtworzyć tylko pierwszą klasę.

Vaughn, który wcześniej pracował przy X-Men: The Last Stand z 2006 roku, został wynajęty do wyreżyserowania i współautora scenariusza wraz ze współscenarzystką Jane Goldman.

Koncepcja magneto prequela istniała już od jakiegoś czasu i projekt się rozpoczął. Niestety, w piekle rozwojowym udało się to pogrążyć w stagnacji. First Class zastąpił ten film jako kolejny film z serii X-Men, z głównymi zdjęciami rozpoczętymi w 2010 roku, a filmowanie zakończyło się w kwietniu 2011 roku.

Polska, 1944. Chłopiec imieniem Erik Lehnsherr uwalnia swoje nadludzkie moce nad metalem, gdy jego matka zostaje wysłana do obozu koncentracyjnego, ku wielkiemu zainteresowaniu złowrogiego naukowca Schmidta (Bacon).

W hrabstwie Westchester w stanie Nowy Jork młody i uprzywilejowany telepata Charles Xavier po raz pierwszy spotyka innego mutanta, Ravena Darkholme, i rozpoczyna swoją życiową podróż, by bronić sprawy swojego gatunku.

W 1962 roku z dorosłym już Xavierem (McAvoy) kontaktuje się agentka CIA Moira MacTaggert (Byrne), która odkryła istnienie mutantów współpracujących ze Schmidtem – obecnie noszących imię Sebastian Shaw.

Po tym, jak Xavier przekonuje CIA, że Shaw i jego wspólnicy mogą stanowić zagrożenie dla świata, on i MacTaggart spotykają Lehnsherra (Fassbender), który poluje na Shawa i szuka zemsty za morderstwo swojej matki.

Gdy Xavier i Suzerain rozpoczynają rekrutację innych mutantów, aby pomóc im w ich sprawie, zaczynają się łączyć. Gdy ich bitwa nabiera tempa, a los planety wisi na włosku, ta więź zostanie wkrótce przetestowana.

X-Men: First Class stał się siódmym najbardziej dochodowym filmem w swojej serii i odniósł sukces kasowy, otrzymując pozytywne uznanie krytyków i widzów, którzy oklaskiwali jego grę aktorską i reżyserię.

Stylistyczne ukłony w stronę filmów Bonda z lat 60. sprawiły, że pierwsza klasa od pierwszej minuty była fajna jak ogórek, przywołując stylowy i wyrafinowany film szpiegowski, w przeciwieństwie do typowego śmiałego i zuchwałego przeboju komiksowego.

Fantastyczne prowadzenie McAvoya i Fassbendera wywołało namacalną chemię między ich ideologicznie przeciwstawnymi mutantami, znakomicie przekazując głęboką przyjaźń wykutą w podobieństwach, ale boleśnie rozdartą przez różnice.

Po sukcesie Pierwszej Klasy powstały trzy sequele, które skupiały się na młodszych wersjach X-Men: Days Of Future Past z 2014 roku, Apocalypse z 2016 roku i Dark Phoenix z 2019 roku.

Chociaż żaden z nich nie kroił musztardy jak ich przodek, wszyscy nosili fantastyczną aurę McAvoy-Fassbender, która urodziła się właśnie tutaj. Największy zerwany bromance w historii komiksu nadal błyszczał na ekranach, tchnął nowe życie w ten film, który jest wspaniały zarówno z nazwy, jak i natury.

Być może najlepsza pozycja w historii serii, warta ponownego odwiedzenia w każdej chwili.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *