Connect with us

Nauka

European Watchdog prowadzi kampanię mającą na celu podniesienie świadomości bezpieczeństwa żywności wśród konsumentów

Published

on

3 sierpnia 2021 r. — Nowa kampania Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (ESFA) #EUChooseSafeFood ma na celu podniesienie świadomości naukowej stojącej za bezpieczeństwem żywności w UE i pomoc konsumentom w codziennym podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących wyboru żywności.

Celem ogólnoeuropejskiej kampanii jest zachęcenie Europejczyków do dokonywania wiarygodnych wyborów żywieniowych, wyjaśniając kluczową rolę, jaką odgrywają nauka i naukowcy w bezpieczeństwie żywności.

Od pomocy w rozszyfrowaniu etykiet i zrozumieniu dodatków po porady, dlaczego surowe ziemniaki nie powinny być przechowywane w lodówce, kampania dostarczy konsumentom praktycznych informacji.

„Unijny system bezpieczeństwa żywności daje wszystkim obywatelom Europy prawo do wiedzy, w jaki sposób żywność, którą spożywają, jest produkowana, przetwarzana, pakowana, etykietowana i sprzedawana”, mówi ESFA.

„W ramach tego systemu bezstronni eksperci EFSA dokonują przeglądu danych naukowych i badań w celu oceny zagrożeń dla żywności. Gwarantuje to, że wszystkie produkty na naszych rynkach i w sklepach są bezpieczne. ”

Kliknij, aby powiększyćKampania zaoferuje konsumentom praktyczne informacje, takie jak odszyfrowanie etykiet i zrozumienie dodatków.kampania w mediach społecznościowych
Program #EUChooseSafeFood, skierowany głównie do osób w wieku od 25 do 45 lat, wyjaśni również rolę EFSA w tworzeniu europejskich przepisów chroniących konsumentów i cały łańcuch żywnościowy.

Kampania organizowana jest we współpracy z dziewięcioma państwami członkowskimi UE: Austrią, Chorwacją, Włochami, Węgrami, Łotwą, Polską, Portugalią, Słowacją i Hiszpanią.

Na stronie internetowej kampanii dostępny jest zestaw narzędzi #EUChooseSafeFood zawierający obrazy, krótkie filmy i wpisy w mediach społecznościowych w różnych językach, co ułatwia władzom i stowarzyszeniom krajowym zaangażowanie się w kampanię.

Inicjatywa jest następstwem niedawnego rozprawienia się z szerzącymi się na kilku rynkach UE przypadkami oszustw związanych z żywnością i napojami, pod przewodnictwem Europolu i Interpolu.

Podrabiany miód z syropu kukurydzianego i przeróbkami cukru był odpowiedzialny za znaczną ilość skonfiskowanych towarów. Ponadto poważne przestępstwa alkoholowe doprowadziły do ​​skonfiskowania 1,7 mln litrów alkoholu, a także nielegalnego mięsa końskiego.

READ  Port w Kłajpedzie twierdzi, że transport ukraińskiego zboża przez Polskę jest nieefektywny

W innych wiadomościach dotyczących bezpieczeństwa żywności na początku tego roku podano, że liczba zgłoszonych przypadków chorób u ludzi spowodowanych przez Campylobacter oraz salmonella Wydaje się, że bakterie w całej Europie stabilizują się w ciągu ostatnich pięciu lat. Jest to zgodne ze sprawozdaniem ESFA i Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób na temat chorób odzwierzęcych.

Edytowane przez Benjamina Ferrera

Aby skontaktować się z naszą redakcją, wyślij e-mail na adres [email protected]

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest cenny, możesz chcieć otrzymywać nasze biuletyny.
Zarejestruj się teraz, aby otrzymywać najnowsze wiadomości prosto na swoją skrzynkę odbiorczą.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *