Connect with us

Nauka

Dlaczego w Europie jest tak gorąco? Wyjaśnienie fal upałów tego lata | Wiadomości o kryzysie klimatycznym

Published

on

Dlaczego w Europie jest tak gorąco?  Wyjaśnienie fal upałów tego lata |  Wiadomości o kryzysie klimatycznym

Ponieważ niektóre części Europy nadal zmagają się z intensywnymi upałami, przyglądamy się przyczynom i temu, czego można się spodziewać w nadchodzących dniach.

Od rekordowych fal upałów po niszczycielskie pożary, kraje w całej Europie zmagają się ze skutkami ekstremalnych warunków pogodowych.

Oto, co warto wiedzieć:

Dlaczego w Europie jest tak gorąco?

Światowa Organizacja Meteorologiczna poinformowała w tym miesiącu, że lipiec rozpoczął się od najgorętszego tygodnia w historii.

Ekstremalne temperatury wystąpiły po zmianie klimatu i El Nino – cyklicznym zjawisku pogodowym, które ogrzewa Ocean Spokojny – razem stworzyły najgorętszy czerwiec w historii.

Europa również w tym tygodniu doświadczyła jednych z najwyższych jak dotąd temperatur tego lata, dzięki tak zwanej kopule ciepła rozciągającej się na południe.

Wysokociśnieniowy antycyklon o nazwie Cerberus, nawiązanie do potwornego psa stróżującego podziemnego świata w mitologii greckiej, zaczął przemieszczać się z południa 10 lipca. Za nim podążał Charon, nazwany na cześć mitologicznego przewoźnika, który przewoził dusze ze świata żywych do świata umarłych. W tym systemie pogodowym niektóre części Grecji, Hiszpanii i Włoch odnotowały temperatury przekraczające 45 stopni Celsjusza (113 stopni Fahrenheita).

Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody poinformowało w środę, że fala upałów na Oceanie Atlantyckim odnotowana na początku lipca mogła również odegrać rolę w obecnej ciepłej pogodzie w Europie.

Atlantyk odnotował wzrost temperatury w większości swoich basenów, zwłaszcza w Ameryce Północnej i Europie. Oceaniczne fale upałów mogą wpływać na wzorce cyrkulacji atmosferycznej i ogrzewać masy powietrza nad nimi.

Naukowcy twierdzą, że zmiany klimatu, wywołane głównie emisją gazów cieplarnianych ze spalania paliw kopalnych, spowodują częstsze, dotkliwe i niebezpieczne fale upałów.

„Zmiany klimatyczne na całym świecie zwiększają częstotliwość, intensywność i czas trwania fal upałów” – powiedział Al Jazeera Akshay Deoras, naukowiec z Narodowego Centrum Nauk o Atmosferze na Uniwersytecie w Reading.

READ  Mówiąc o nauce od profesora Haningtona: Technet może pomóc

„Skutecznie zamienia uderzenia gorąca w silne uderzenia gorąca”.

Co to są antycyklony?

Cyklony przynoszą burzową pogodę, a antycyklony są przeciwieństwem. Są to strefy wysokiego ciśnienia, w których wiatry poruszają się wolniej. W rezultacie są zwykle kojarzone z czystą, ciepłą pogodą, ale mogą również stać się pułapkami cieplnymi.

„Jeśli w naszym regionie pojawi się wysokie ciśnienie i odejdzie za kilka dni, ocieplenie nie będzie duże, ponieważ jest to zjawisko przejściowe. Ale jeśli zostaniesz dłużej, temperatura wzrośnie” – powiedział Deoras.

„Tak właśnie stało się w zeszłym tygodniu. Był taki region wysokiego ciśnienia, który pochodził z Afryki Północnej i zakotwiczył się w południowej Europie. Potem odszedł, a my mamy kolejny [one] w tym tygodniu, który nazwali nową falą upałów Charona” – dodał.

Hannah Cloke, klimatolog z University of Reading, opisała, jak wygląda to zjawisko.

„Pęcherzyk gorącego powietrza, który napełnił się w południowej Europie, zamienił Włochy i sąsiednie kraje w gigantyczny piec do pizzy” – powiedziała w oświadczeniu.

„Ciepłe powietrze, które przybyło z Afryki, utrzymuje się teraz w ustalonych warunkach wysokiego ciśnienia, co oznacza, że ​​ciepło w ciepłym morzu, lądzie i powietrzu nadal się gromadzi” – wyjaśnił Cloke.

Które kraje zostały najbardziej dotknięte?

Wśród krajów są Grecja, Włochy i Hiszpania bardziej dotknięty przez falę upałów; jednak zmierzyły się również części Francji, Niemiec i Polski duże fale upałów.

Jak długo potrwa fala upałów?

Według Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych, ekstremalne temperatury mają utrzymać się do czwartku, zanim nadejdzie chłodniejsza masa powietrza z północy. Jednak ulga może nie potrwać długo, ponieważ na początku przyszłego tygodnia (od niedzieli do wtorku) spodziewany jest kolejny okres ekstremalnych upałów.

Jeśli kopuła ciepła nie zostanie zatrzymana, centrum twierdzi, że możliwe jest, że Europa będzie nadal doświadczać kolejnych epizodów ekstremalnych upałów.

READ  Naukowcy znaleźli 2000-letnią ciężarną mumię, która mogła mieć raka

Czego spodziewać się w najbliższych dniach w południowej Europie?

Oczekuje się, że w Grecji w nadchodzących dniach temperatury osiągną 41-45°C (105-113°F). Ministerstwo Kultury poinformowało, że wszystkie stanowiska archeologiczne, w tym Akropol w Atenach, będą zamknięte od południa do 17:30 (od 09:00 do 14:30 GMT) do niedzieli.

We Włoszech wysokie temperatury spodziewane są w środkowej i południowej części kraju, ze szczytami 40°C na Sardynii i 41°C w Palermo. Oczekuje się jednak, że Charon osłabnie na północy, przynosząc przerwę od upałów.

Niektóre obszary Hiszpanii również odczują ulgę. W północno-wschodniej Hiszpanii spodziewane są burze, podczas gdy na zachodnich Wyspach Kanaryjskich wystąpią silne podmuchy wiatru. Oczekuje się jednak, że w południowych miastach Sewilli i Kordobie temperatury osiągną w niedzielę 38°C (110°F).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *