Connect with us

Nauka

Dinozaur sprzed 125 milionów lat znaleziony pogrzebany podczas erupcji wulkanu w Chinach

Published

on

Nowy gatunek kopiącego dinozaura został odkryty w łóżkach Lujiatun, najstarszych warstwach słynnej formacji Yixian w północno-wschodnich Chinach, według informacji prasowej. Naukowcy uważają, że zostali uwięzieni przez erupcję wulkanu podczas odpoczynku na dnie swoich nor.

„Zwierzęta te zostały szybko pokryte drobnym osadem, gdy były jeszcze żywe lub tuż po ich śmierci” – powiedział paleontolog Pascal Godefroit z Królewskiego Belgijskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych.

Naukowiec powiedział, że efekt byłby bardzo podobny do tego, co wydarzyło się w Pompejach. Według informacji prasowej nowy gatunek został nazwany Changmiania liaoningensis. Changmian oznacza po chińsku „wieczny sen”.

Naukowcy wywnioskowali, że ornitopod żył w okresie kredy i był to mały roślinożerca, który potrafił biegać bardzo szybko, na podstawie długości ogona i budowy nóg. Miał około 1,2 metra (około 4 stopy) długości.

„Jednak pewne cechy szkieletu sugerują, że Changmiania może kopać nory, podobnie jak robią to obecnie króliki” – powiedział Godefroit.

„Jego szyja i przedramiona są bardzo krótkie, ale mocne, łopatki charakterystyczne dla kręgowców kopiących, a czubek pyska ma kształt łopaty”.

Pełne badanie ich ustaleń zostało opublikowane w Czasopismo naukowe PeerJ.
READ  Herkimer College chwali absolwentów okolicy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *