Connect with us

Zabawa

Daj przeklętego Oscara Annie Dzieduszyckiej, ale potępij ten nominowany do Oscara film

Published

on

Sukienka„Sukienka” Tadeusza Łysiaka był nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy film krótkometrażowy na żywo”. Ale z perspektywy osób niepełnosprawnych ten polski film nie zasługuje na nagrodę, a oto dlaczego. …

Rozmawiałem ze znakomitym filmowcem i oddanym orędownikiem niepełnosprawności Ashley Eakin rozpakować, dlaczego jest to szkodliwe działanie i wyświetlać. najnowszy film Eakina, Wybacz nam nasze wykroczenia, został opracowany w ramach inicjatywy Emerging Filmmaker Initiative firmy Netflix. Uczęszczała także do Powderkeg Fuse Incubator, którego kuratorem był Paul Feig, gdzie wyprodukowali swój krótki film Współlokator, co było wybrany do Slamdance i SXSW 2022. Eakin obecnie pracuje nad półgodzinną serią z 20th Century dla FX, a projekt został zainspirowany jej nagradzanym filmem krótkometrażowym Pojedynczy. pojedynczy miał swoją premierę na SXSW w 2020 roku i otrzymał nagrodę Special Jury Recognition Award. Projekt otrzymał także New York Women in Film Loreen Arbus Disability Awareness Grant. W 2021 roku Eakin wyreżyserował dwa odcinki telewizji dla Apple i jeden odcinek nowego serialu Brie Larson Dorastać dla Disney+.

W branży, w której wciąż trudno jest znaleźć autentyczną reprezentację osób niepełnosprawnych, Eakin był zachwycony, widząc małą osobę w roli głównej. „Złapałem poranną kawę i usiadłem, aby obejrzeć film – który był bardzo dobrze nakręcony i nakręcony z niesamowitą fachowością. Śledziłam podróż Julii jako pokojówka w społeczności hotelarskiej na wsi w Polsce” – mówi Eakin.

Eakin wspomniał, że nie jest drobną osobą, ale raczej niższą posturą z powodu choroby kości. Eakin kontynuuje: „Kiedy kierowca ciężarówki wyraził zainteresowanie zabraniem jej na randkę, postanawia znaleźć sukienkę, która będzie na nią pasować. Ubrania mogą być czasami trudne do dopasowania, więc zastanawiałem się nad tym, jak znaleźć odpowiednie ubrania. Ma chwilę zwątpienia po upiciu się i płacze do swoich przyjaciół/współpracowników, że pragnie tylko normalnego ciała.

READ  Polska i Węgry walczą przeciwko „równości płci” na szczycie społecznym UE

Jak dotąd tak dobrze, ale Eakin wspomina, że ​​w tym momencie film zaczyna przybierać najgorszy obrót. „Później jej chłopak / kolega zaskakuje ją sukienką i idzie do kasyna, aby spotkać się z tą randką. Wydaje się, że wszystko idzie dobrze, a on jest zaintrygowany iw tym momencie jasne jest, że ma ochotę na romans – coś, co tak rzadko pokazuje się w filmach z udziałem osób niepełnosprawnych. Robi się trochę gorąco, kiedy zaczynają się całować w jego samochodzie – mówi Eakin.

Eakin wspomina, że ​​widziała ten film miesiąc temu, a jednak wciąż gra w jej głowie: „Ich seks szybko zamienia się w przemoc, gdy zaczyna ją gwałcić, bić ją, nazywać tępym środkiem, a kiedy kończy, mówi, jak jest zniesmaczony sobą za uprawianie seksu z kimś takim jak ona. Byłem rozczarowany, przeżyłem traumę. Film kończy się tym, że następnego dnia musi posprzątać jego pokój, a kiedy otwiera jego drzwi, na łóżku leży naga kobieta o idealnym, sprawnym ciele. Ona się gapi.

Eakin mówi, że głównym problemem w tym filmie jest reżyser: „Pewny mężczyzna wymyślił tę historię o traumie niepełnosprawnej kobiety. Uważam, żeby nie powiedzieć, że tylko ludzie, którzy przeżyli tę traumę, mogą pisać i reżyserować te rzeczy. Myślę, że POTRZEBUJEMY, aby osoby niepełnosprawne doradzały i otaczały ten projekt, a nie zostawiały to tylko aktorce, która sama mówi w wywiadach, że historie o kimś takim jak ona nigdy nie są pokazywane – ich historie i ich walki.

Transmisja tej traumy jest bezinteresowna i ma wartość szokową. „To wstyd, kiedy nasze historie nigdy nie są opowiadane, że ci, którzy pokazują nam, jak uprawiamy seks, są gwałceni, duszeni i zawstydzani za to, że istniejemy. To nie jest przeciętne doświadczenie dla osoby niepełnosprawnej. TAK, przemoc i ataki zdarzają się w naszej społeczności w alarmującym tempie. Mimo to, gdy na ekranie jest tak mało reprezentacji, ta historia może służyć jako okropny przykład dla naszej narracji. Jestem niepełnosprawny i żyję w związku z osobami niepełnosprawnymi”.

Eakin kontynuuje: „Moje życie seksualne jest porównywalne z życiem przeciętnej, sprawnej osoby. Mąż mnie nie fetyszyzuje i to całkiem normalne, pełne pasji, czułości i miłości. gdzie są te historie Dlaczego nie zrobimy dla nich miejsca? Normalizujemy naszą egzystencję zamiast utrwalać przekonanie, że seks z osobą niepełnosprawną jest tabu i podstępem. Pracuję nad pilotem dla FX, gdzie tak – doświadczamy traumy, przez którą przechodzi bohater, ale badamy też wszystkie inne obszary życia naszego bohatera – dlatego uważam, że ten krótki film jest nieodpowiedzialny – musimy zbadać inne części ich życia – nie tylko ten jeden tragiczny moment, który sprawia, że ​​społeczeństwo żałuje naszej społeczności.

Ten film nie pomaga w promowaniu niepełnosprawności w branży ani poza nią. Eakin mówi: „Jeszcze bardziej przygnębiające jest to, że akademia uznała to za coś, co należy oklaskiwać. Tak – bez wątpienia kręcenie filmu było niesamowite, ale w historii, która była dobrze intencją twórcy [Tadeusz Łysiak] nawet cytuję…

„Wszyscy żyjemy w świecie, w którym standardy piękna wyznaczają okładki magazynów lub zdjęcia wykonane przez modelki z Instagrama. Przyzwyczajamy się do pewnego kultu siły, a kanony piękna są zdecydowanie zbyt bezwzględne. Jak możemy odnaleźć się w tym świecie, który wskazuje na każdą „niedoskonałość”?Zapominamy o tym, co najważniejsze: o naszych sercach. Zapominamy, że wszyscy jesteśmy z tej samej gliny i wszyscy potrzebujemy miłości. Samotność to najpowszechniejsza choroba XXI wieku. Miliony serc umierają każdego dnia. A ludzie po prostu chodzą bezczynnie. Sukienka porusza temat odrzucenia, samotności i pragnienia miłości. Nasza bohaterka jest kanałem bardzo uniwersalnych emocji, do których każdy może się odnieść. Julia fizycznie różni się od reszty społeczeństwa, ale kieruje się tymi samymi potrzebami i pragnieniami, co my wszyscy. Świat jest pełen samotnych ludzi, którzy byli skazani na tę samotność, mimo że na nią nie zasłużyli. Mam nadzieję, że nasz film zwróci uwagę widzów na ten problem i pozwoli nam wyjść poza samo patrzenie na siebie w kontekście naszego wyglądu, kształtu twarzy, wzrostu, wagi czy innych aspektów fizycznych. Wszyscy zostaliśmy stworzeni, by kochać. To miłość rządzi światem. To miłość, która nie zna granic ani ograniczeń i jest światłem nadziei w tych mrocznych, często brutalnych czasach”.

… Jak ta historia pokazuje przebłysk nadziei, gdy kończy się widokiem nagiej kobiety w łóżku. Czuję, że jego misja ma dobre znaczenie, ale ten krótki film pokazuje mi/osobom niepełnosprawnym, że jesteśmy skazani na zagładę i nigdy nie będziemy doskonałością człowieczeństwa, którą widzimy w mediach wszędzie indziej. Było to wyraźnie przeznaczone dla osób pełnosprawnych, aby odczuwały współczucie, a nie szerzyły światło i nadzieję. Całkowicie minął się z celem, a ja wciąż zmagam się z następstwami mojej traumy. Ta sztuka faktycznie szkodzi naszej społeczności – dlatego potrzebujemy więcej ludzi o zdolnościach fizycznych do pracy z twórcami, którzy nie są aktorami. Widzieliśmy to w wielu innych rolach, w których reżyserzy/scenarzyści mogą wykorzystać aktora, ponieważ mają władzę. Potrzebują kogoś, kto może powiedzieć – to jest złe i musimy zmienić narrację lub dodać niuanse” – mówi Eakin.

Tatiana Lee, modelka, działaczka na rzecz osób niepełnosprawnych i założycielka Przystępne Hollywood mówi: „Nie wystarczy autentyczne obsadzenie filmu, a sam aktor nie powinien zajmować się komentowaniem scenariusza. Dlatego tak ważne jest, aby go mieć [disability] Doradcy oprócz innych niepełnosprawnych członków załogi zaangażowanych w proces opowiadania historii. Doradca powinien rozumieć kulturę i niuanse rzecznictwa dotyczącego niepełnosprawności. To jak rzecznik niepełnosprawności [being there] każdy krok na drodze”

Eakin z pasją popularyzował „Anna [Dzieduszycka] jest niewiarygodne. Daj jej tego cholernego Oscara, ale potępij ten film. Wahałem się, czy w ogóle uczestniczyć, bojąc się, że zostanie to zauważone i skrzywdzone przez innych członków naszej społeczności. Nie chcę skrzywdzić Anny ani sprawić, żeby poczuła się okropnie, ale zasługujemy na coś lepszego”.

Eakin podsumowuje, mówiąc: „Zasługujemy na historie, które pokazują nas jako ludzi żyjących w tym umiłowanym świecie – to możliwe i istnieje, ponieważ ja nim żyję.” Nominacja do Oscara pokazała, że ​​Akademia uważa, że ​​są to historie, których potrzebujemy. Nie jesteś.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *