Connect with us

Nauka

Co kryje się za falami upałów w Europie?

Published

on

Co kryje się za falami upałów w Europie?

Dwa miesiące temu we Francji zanotowano najgorętszy maj, z rekordami w niektórych miastach. W zeszłym miesiącu Francję ponownie dotknęła fala wiosennych upałów, która dotknęła również Hiszpanię, Włochy i inne kraje. Tak więc w tym miesiącu Polska i inne części Europy Wschodniej ucierpiały w okresie ekstremalnych upałów.

Teraz temperatury w całej Europie ponownie rosną, prawie trzycyfrowe, od Hiszpanii po Wyspy Brytyjskie i rozprzestrzeniają się na wschód. W wielu krajach płoną pod wpływem ciepła pożary lasów, a duża część kontynentu cierpi z powodu długiej suszy.

A przed nami jeszcze dwa miesiące lata.

Naukowcy twierdzą, że utrzymujące się ekstremalne upały już w tym roku są zgodne z trendem. Mówią, że fale upałów w Europie zwiększają swoją częstotliwość i intensywność w szybszym tempie niż w prawie każdej innej części planety, w tym w zachodnich Stanach Zjednoczonych.

Globalne ocieplenie odgrywa pewną rolę, podobnie jak fale upałów na całym świecie, ponieważ temperatury są średnio o 1,1 stopnia Celsjusza wyższe niż pod koniec XIX wieku, przed emisją dwutlenku węgla, węgla i innych pułapek cieplnych. gazy rozprzestrzeniają się. Tak więc ekstremalne upały startują z wyższego punktu startowego.

Ale poza tym istnieją inne czynniki, niektóre związane z cyrkulacją atmosfery i oceanu, które mogą uczynić Europę gorącym punktem fal upałów.

Żadne dwie fale upałów nie są dokładnie takie same. Obecne upalne temperatury, które nawiedziły Anglię i Walię w poniedziałek, były częściowo spowodowane przez region wysokiego poziomu powietrza o niskim ciśnieniu, który od kilku dni znajduje się u wybrzeży Portugalii. W żargonie naukowców zajmujących się atmosferą jest znany jako „dolny punkt odcięcia”, ponieważ został odcięty od rzeki zachodnich wiatrów, strumienia strumieniowego o średniej szerokości geograficznej, który okrąża planetę na dużych wysokościach.

Strefy niskiego ciśnienia mają tendencję do wciągania do nich powietrza. W tym przypadku strefa niskiego ciśnienia ciągnie do siebie i do Europy powietrze z Afryki Północnej. „Pompuje ciepłe powietrze na północ” – powiedział Kai Kornhuber, badacz z Obserwatorium Ziemi Lamont-Doherty, będącego częścią Uniwersytetu Columbia.

Dr. Kornhuber przyczynił się do badanie opublikowane w tym miesiącu którzy odkryli, że fale upałów w Europie zwiększyły swoją częstotliwość i intensywność w ciągu ostatnich czterech dekad i powiązali ten wzrost, przynajmniej częściowo, ze zmianami w strumieniu strumieniowym. Naukowcy odkryli, że wiele europejskich fal upałów wystąpiło, gdy prąd strumieniowy chwilowo podzielił się na dwie części, pozostawiając obszar lekkich wiatrów i powietrza pod wysokim ciśnieniem między dwiema gałęziami, co sprzyja akumulacji ekstremalnego ciepła.

Efi Rousi, starszy naukowiec z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Klimatem w Niemczech i główny autor badania, powiedział, że obecna fala upałów wydaje się być powiązana z tym „podwójnym strumieniem”, który, jak powiedziała, istnieje w Europie od dwóch ostatnich lat. tygodni. To mogło doprowadzić do stworzenia minimalnego odcięcia, powiedział Rousi, a także obszaru lekkich wiatrów nad Europą, które pozwoliły na utrzymywanie się upałów.

„Wygląda na to, że faktycznie sprzyja to gromadzeniu się tej fali upałów” – powiedziała.

Mogą istnieć inne powody, dla których w Europie obserwuje się coraz bardziej uporczywe fale upałów, chociaż niektóre z nich są obecnie przedmiotem debaty wśród naukowców. Naturalna zmienność klimatu może utrudnić identyfikację konkretnych wpływów, powiedział Rousi.

Dr. Kornhuber powiedział, że ocieplenie w Arktyce, które zachodzi znacznie szybciej niż w innych częściach świata, może odegrać pewną rolę. Gdy Arktyka nagrzewa się w szybszym tempie, różnica temperatur między nią a równikiem zawęża się. Prowadzi to do zmniejszenia letnich wiatrów, co skutkuje wydłużeniem działania systemów pogodowych. „Widzimy wzrost wytrwałości” – powiedział.

Istnieją również przesłanki wskazujące na to, że zmiany w jednym z głównych światowych prądów oceanicznych, atlantyckim obiegu południkowym, mogą wpływać na klimat Europy. Dr. Rousi opublikował w zeszłym roku artykuł, który za pomocą symulacji komputerowych wykazał, że osłabienie prądu w miarę ocieplania się świata spowoduje zmiany w cyrkulacji atmosferycznej, prowadząc do bardziej suchych lat w Europie.

READ  Sky Office Center po raz kolejny „Doskonały”

Podobnie jak w innych częściach świata, fala upałów w Europie może zwiększyć prawdopodobieństwo pojawienia się innych na tym samym obszarze, ponieważ okres ekstremalnych upałów wysusza ziemię.

Gdy w glebie jest trochę wilgoci, część energii słonecznej jest wykorzystywana do odparowania wody, co prowadzi do lekkiego efektu chłodzenia. Ale kiedy fala upałów usuwa większość wilgoci z gruntu, niewiele pozostaje do odparowania, gdy nadejdzie następna fala gorącego powietrza. W ten sposób więcej energii słonecznej wypala powierzchnię, zwiększając ciepło.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *