Connect with us

Nauka

Biden wzywa światowych przywódców do dotrzymania obietnic dotyczących klimatu po szczycie | Głos Ameryki

Published

on

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden pochwalił światowych przywódców za zjednoczenie się w sprawie zmian klimatu i wezwał ich do dotrzymania obietnic, kończąc wirtualny szczyt poświęcony zmianom klimatycznym zorganizowany w Białym Domu.

„Podjęte przez nas zobowiązania muszą się spełnić” – powiedział Biden w piątek, ostatniego dnia dwudniowego szczytu, w którym uczestniczyło 40 światowych przywódców.

Biden obiecał podczas szczytu zmniejszyć zanieczyszczenie gazami cieplarnianymi w USA o 50-52% do 2030 r. Japonia i Kanada również zwiększyły swoje zobowiązania klimatyczne podczas szczytu, podczas gdy Unia Europejska i Wielka Brytania ogłosiły na początku tego tygodnia więcej celów klimatycznych.

John Kerry, wysłannik ds. Klimatu w firmie Biden, powiedział, że ponad połowa światowej gospodarki zobowiązała się już do podjęcia kroków w celu powstrzymania ocieplenia o 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, co jest celem wyznaczonym w porozumieniu paryskim z 2015 r.

Kerry powiedział, że wezwanie Bidena do modernizacji amerykańskiej infrastruktury, aby działała bardziej ekologicznie, przyniosłoby długoterminowe korzyści gospodarce USA. „Nikt nie jest proszony o złożenie ofiary” – powiedział Kerry. „To jest okazja”.

Obietnica Bidena jest najambitniejszym celem klimatycznym Stanów Zjednoczonych, prawie podwajając cięcia, które administracja Obamy obiecała dokonać w porozumieniu klimatycznym z Paryża.

Biały Dom zapewnił miliarderom, prezesom i kierownictwu związków zawodowych pomoc w promowaniu planu Bidena polegającego na zmniejszeniu zależności gospodarki USA od paliw kopalnych poprzez inwestowanie bilionów dolarów w technologię czystej energii, badania i infrastrukturę, jednocześnie ratując planetę.

Miliarder z Nowego Jorku i były burmistrz Michael Bloomberg powiedział w piątek: „Nie możemy pokonać zmian klimatycznych bez historycznej ilości nowych inwestycji”, dodając: „Musimy robić więcej i szybciej, aby zmniejszyć emisje”.

W piątkowej sesji uczestniczyli liderzy z Izraela, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Danii, Norwegii, Polski, Hiszpanii, Nigerii i Wietnamu, a także przedstawiciele departamentów transportu, energii i handlu w USA.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że setki izraelskich start-upów pracuje nad ulepszeniem magazynowania baterii dla energii odnawialnej.

Premier Danii Mette Frederiksen ponowiła obietnicę rządu, że zakończy poszukiwania ropy i gazu na Morzu Północnym.

Nowy cel USA w zakresie zanieczyszczenia gazami cieplarnianymi jest powiązany z poziomami z 2005 r., A Biały Dom twierdzi, że wysiłki zmierzające do jego osiągnięcia obejmują przejście na energię elektryczną wolną od emisji dwutlenku węgla, zwiększenie efektywności paliwowej samochodów i ciężarówek, wspieranie wychwytywania dwutlenku węgla w obiektach przemysłowych i zmniejszenie metan.

Sojusznicy USA zobowiązali się również do ograniczenia emisji, aby przekonać inne kraje do tego samego przed listopadowym szczytem klimatycznym ONZ w Glasgow, na którym rządy określą zakres redukcji emisji paliw kopalnych w każdym kraju.

Japonia ogłosiła nowe plany ograniczenia emisji o 46%, podczas gdy Korea Południowa zapowiedziała, że ​​zawiesi publiczne finansowanie nowych elektrowni węglowych. Premier Justin Trudeau powiedział, że Kanada zwiększy redukcję zanieczyszczenia paliwami kopalnymi o około 10% do co najmniej 40%.

Dwudniowy szczyt był częścią starań Bidena o przywrócenie przywództwa USA w tej sprawie po tym, jak jego poprzednik, Donald Trump, wycofał Stany Zjednoczone z prawnie wiążącego porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatu w 2017 r. Biden zmienił decyzję wkrótce po objęciu stanowiska.

Panuje sceptycyzm co do kompromisu ogłoszonego w czwartek przez Bidena iz pewnością dojdzie do walki partyjnej o jego obietnicę ograniczenia zużycia paliw kopalnych we wszystkich sektorach gospodarki Stanów Zjednoczonych.

„Nieuważne prośby naszych zagranicznych przeciwników i maksymalny ból dla obywateli amerykańskich” – zareagował najwyższy przywódca republikańskiego Senatu w Senacie, Mitch McConnell, nazywając plan klimatyczny Bidena „niewłaściwymi priorytetami”.

READ  Turecki naukowiec przywraca na całym świecie wymarłe wydmowe świerszcze

Światowi przywódcy zgodzili się ograniczyć globalne ocieplenie do mniej niż 2 stopni Celsjusza w porozumieniu klimatycznym ONZ z 2015 roku w Paryżu i dążyć do osiągnięcia 1,5 stopnia Celsjusza.

Średnio na całym świecie temperatury wzrosły o ponad 1,1 stopnia Celsjusza od 1980 r. Naukowcy wiążą ten wzrost z silniejszymi falami upałów, suszami, pożarami lasów, burzami i innymi skutkami. I zauważają, że tempo wzrostu temperatury przyspieszyło od lat 80.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *