Connect with us

Nauka

Bezchmurne – polski samolot stratosferyczny – SUAS News

Published

on

O Bez chmur startup, założony przez dwóch polskich inżynierów, wykonał kolejny udany lot ULEP-1 [Ultra Long Endurance Platform] bezzałogowy statek powietrzny z wysokości 24 784 metrów.

Po godzinie wspinaczki pod specjalnym balonem wystrzelono duży autonomiczny samolot o zasięgu 5 metrów. Podczas 2,5-godzinnego lotu przeprowadzono testy i przeglądy. Dron wylądował dokładnie w wyznaczonym miejscu.

Samolot został w całości zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce przez zespół Cloudless i jest innowacyjną w skali globalnej stratosferyczną platformą badawczą. Został dopuszczony do lotów zgodnie z najnowszymi przepisami Agencji Bezpieczeństwa Lotnictwa Unii Europejskiej. Prace przygotowawcze wsparł Instytut Technologiczno-Przyrodniczy, z którym Cloudless pracuje nad aplikacjami badawczymi.

Oprócz zastosowań badawczych (ochrona środowiska, meteorologia, inżynieria kosmiczna) bezchmurni inżynierowie wykorzystują go do pracy na pseudosatelicie, czyli samolocie, który będzie mógł długo przebywać nad ziemską troposferą. Pseudosatelity wypełnią lukę między samolotami a satelitami kosmicznymi.

Bezzałogowe statki powietrzne zasilane energią słoneczną będą mogły pozostawać w stratosferze nieprzerwanie przez tygodnie i miesiące, a wreszcie przez cały rok. Takie drony są często tańsze w produkcji i użytkowaniu niż satelity i pozwalają między innymi na dokładniejsze obserwacje Ziemi w czasie rzeczywistym. Brak większości zjawisk klimatycznych w stratosferze pozwala w 100% wykorzystać potencjał paneli słonecznych.

Obserwacje te mają szeroki zakres zastosowań. Od badań środowiskowych (ochrona środowiska, analiza stanu upraw rolnych, leśnictwo), poprzez wsparcie w przypadku klęsk żywiołowych, po alternatywne systemy komunikacji i nawigacji.

Startup Cloudless może pochwalić się ciekawymi osiągnięciami, do tej pory wykonał m.in. największy znany lot drona wystrzelonego z balonu na wysokości 27.232 m n.p.m. (30.03.2019 r.), Poziomy lot w stratosferze z wykorzystaniem napędu elektrycznego, czy powrót do planowanych miejsc lądowania z dokładnością do kilkudziesięciu metrów.

Projekty pseudosatelitarne były i są rozwijane na całym świecie przez spółki zależne takich gigantów, jak Airbus, Facebook, Google, BAE Systems i HAPSmobile. Kanadyjski projekt Stratodynamics wykonuje loty szybowcem stratosferycznym, w tym projekt badawczy dla NASA.

READ  Od parków rozrywki po antyaborcyjne billboardy, Tomasz Lewandowski rejestruje zmieniający się krajobraz Polski - The Calvert Journal

Aby zwiększyć efektywność pracy, Cloudless zaczęło szukać inwestora strategicznego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *