Connect with us

Nauka

Bezcenne małże – jak skorupiaki pomagają utrzymać polską wodę w czystości | Europa

Published

on

JEDEN POMPA WODNA znany jako Szorstki hełm (Fat Kathy) to lokalny punkt orientacyjny w Warszawie. Aby się tam dostać, trzeba przejść 300 metrów przez gęsty tunel pod Wisłą. Znajdziesz tam osiem małży podłączonych do komputerów. Monitorują wodę pitną w mieście.

Posłuchaj tej historii

Ciesz się większą ilością plików audio i podcastów iOS lub Android.

System jest fajny. Gdy mięczaki napotykają metale ciężkie, pestycydy lub inne zanieczyszczenia, zamykają swoje muszle – wyjaśnia Piotr Domek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który od trzech dekad pracuje nad projektem. Aby stworzyć naturalny system wczesnego ostrzegania, Domek i jego koledzy zbierają skorupiaki z rzek lub zbiorników wodnych i przyczepiają do muszli cewkę i magnes. Komputery rejestrują, czy ich kapsuły są otwarte, czy zamknięte, wykrywając zmiany w polu magnetycznym.

„W przypadku ataku terrorystycznego, katastrofy ekologicznej lub innego zanieczyszczenia wody, małże się zamkną” – mówi Domek. To z kolei spowoduje automatyczne odcięcie dopływu wody. Uważa, że ​​owoce morza ratują życie. „Jeśli zanieczyszczona woda trafi prosto do naszych kranów, zostaniemy zatrute” – mówi w „Fat Kathy”, krótkim filmie, który celebruje cenne małże.

Obecnie 50 polskich elektrowni wodnych (i jedna w Rosji) wykorzystuje w ten sposób małże. Są wady. Mięczaki, jak przypomina przysłowie, nie mogą mówić. Dlatego nigdy nie ujawniają, która toksyna powoduje ich zamknięcie. Ponadto wydaje się, że mogą być mniej skuteczne w wykrywaniu niebezpiecznych farmaceutyków. Jednak Piotr Klimaszyk, kierujący zespołem, który opracował system, uważa, że ​​powinien on być używany wszędzie. Jest tani: potrzebujesz tylko owoców morza i komputerów. „Umożliwia sprawdzanie jakości wody co godzinę, minuta po minucie, więc czemu nie?”

Pan Domek tak bardzo lubi mięczaki, że próbuje powstrzymać ludzi przed ich zjedzeniem. Złośliwie sugeruje, że „mają negatywny wpływ na [sexual] moc „. Julia Pelka, twórczyni filmu” Fat Kathy „, również przestała ich połykać. Używamy ich, by” chronić nas przed sobą samym „- mówi.

Ten artykuł został opublikowany w dziale Europa wydania drukowanego pod tytułem „Jak skorupiaki walczą z zanieczyszczeniem”

READ  Polski astronauta weźmie udział w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *