Connect with us

Nauka

Axiom i SpaceX zakłócają tradycyjną europejską drogę w kosmos

Published

on

Axiom i SpaceX zakłócają tradycyjną europejską drogę w kosmos
Rozszerzyć / Rakieta Falcon 9 wystrzeliwuje misję Axiom-2 21 maja 2023 r.

EspaçoX

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zawarła porozumienie z Axiom Space w sprawie umieszczenia na orbicie większej liczby Europejczyków. Ale czy partnerstwo przynosi korzyści europejskim podatnikom, którzy finansują działalność agencji?

W środę, 17 stycznia, trzecia finansowana ze środków prywatnych misja amerykańskiej firmy Axiom Space, zajmującej się komercyjnymi lotami kosmicznymi, ma wystartować z Kennedy Space Center na Florydzie na rakiecie Falcon 9 firmy SpaceX. Wewnątrz kapsuły Crew Dragon znajdzie się kwartet podróżników kosmicznych, w tym szwedzki pilot myśliwca Marcus Wandt.

Wandt będzie latał pod banderą Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), choć nie do końca będzie astronautą ESA. W rundzie rekrutacji europejskich astronautów w 2022 r. Wandt nie znalazł się wśród pięciu finalistów europejskiej klasy „odpowiednich” astronautów, którzy zostali pracownikami ESA i rozpoczęli szkolenie astronautów w 2023 r. Zamiast tego został wybrany na członka pierwszej rezerwy astronautów ESA . Pool, nowość opracowana przez ESA, której wyraźnym celem jest zachęcenie państw członkowskich do płacenia za misje krajowe oprócz regularnych wpłat do budżetu ESA. Szwecja jako pierwsza skorzystała z tej możliwości w kwietniu ubiegłego roku i płaci za dwutygodniową podróż kosmiczną Wandta w ramach umowy wynegocjowanej przez ESA w ramach protokołu ustaleń podpisanego przez agencję z amerykańską firmą handlową Axiom.Space w październiku 2023 r. .

Bilet wstępu

Wandt jest pierwszym, ale nie jedynym astronautą rezerwowym, który ma bilet w kosmos, podczas gdy jego najwyraźniej odnoszący większe sukcesy koledzy, którzy utworzyli właściwy korpus astronautów, wciąż są w trakcie szkolenia. Polska również się zgłosiła i ma nadzieję zabrać swojego rezerwistę Sławosza Uznańskiego na kolejną misję Axiom jeszcze w tym roku.

READ  Polska i Wietnam zacieśniają współpracę naukową

W porównaniu z ich globalnymi inwestycjami w działalność kosmiczną, cena, jaką te kraje płacą, aby zobaczyć, jak ich obywatele unoszą się w mikrograwitacji, nie jest bez znaczenia. Na posiedzeniu rady ministerialnej ESA w listopadzie 2022 r. – odbywający się co trzy lata szczyt państw członkowskich, który decyduje budżetu agencji na kolejne trzy lata – Szwecja zadeklarowała 317 mln euro (355 mln dolarów).

Według Ogłoszenie 2018, Axiom Space sprzedaje 10-dniowe wycieczki kosmiczne po 55 milionów dolarów za miejsce. Całkowity koszt każdej misji będzie prawdopodobnie nieco wyższy. W zeszłym roku Węgry podpisały tzw umowę bezpośrednio z firmą Axiom wysłać obywatela Węgier na Międzynarodową Stację Kosmiczną, niezależnie od ESA. Węgry omawiały plany na misję krajową w 2022 r. i wówczas szacowano, że projekt będzie kosztował około 100 mln dolarów. Na podstawie tych szacunków Szwecja może z łatwością wpłacić równowartość swojej rocznej składki do budżetu ESA na wyniesienie Wandta w przestrzeń kosmiczną.

Oprócz Wandta i Uznańskiego w rezerwowej grupie astronautów ESA znajduje się dziewięciu innych kandydatów, z których żaden nie jest oficjalnie zatrudniony przez ESA. Wydaje się, że zapełniając tę ​​pulę astronautów, ESA stworzyła rynek dla Axiom Space, co może rodzić pytania, biorąc pod uwagę, że celem agencji jest promowanie europejskiego sektora kosmicznego. W rzeczywistości, Konwencja założycielska ESA ustanawia zasadę georeturn, która zapewnia państwom członkowskim zwrot co najmniej 80 procent ich wkładów do budżetu ESA w formie kontraktów badawczo-rozwojowych. Chociaż koszty misji Axiom pokrywa ESA, większość tych pieniędzy trafia do firmy Axiom Space z siedzibą w Teksasie i jej dostawcy startów, SpaceX.

Tajne kontrakty

ESA odmówiła ujawnienia szczegółów umowy pomiędzy Axiom Space a Szwecją, nazywając ją „danymi zastrzeżonymi, ponieważ są wdrażane na podstawie poufnej umowy handlowej”. Szwedzka Narodowa Agencja Kosmiczna nie odpowiedziała na prośbę Ars Technica o komentarz.

READ  Ograniczenia świąteczne będą nieuniknione pomimo upadku Covid-19

Ogłoszenie przez Polskę misji narodowej do Uznańskiego nastąpiło w sierpniu ubiegłego roku, czemu towarzyszyło imponujące zwiększenie wpłaty kraju do budżetu ESA. Na radzie ministerialnej w 2022 r. Polska przeznaczyła 197 mln euro na działalność agencji w latach 2023–2025. W sierpniu Polska Agencja Kosmiczna ponad dwukrotnie zwiększyła tę składkę, przekazując dodatkową kwotę 295 mln euro (322 mln dolarów). Nie jest jasne, ile z tych pieniędzy trafi na podróż kosmiczną Uznańskiego.

Według nich w ciągu kilku miesięcy po ogłoszeniu rezerwy astronautów Axiom Space zaczęła aktywnie zwracać się do krajów pochodzenia rezerwistów z propozycjami zabrania tych mężczyzn i kobiet w przestrzeń kosmiczną. mediów w Czechachktóry niedawno odrzucił ofertę.

Oprócz Szwecji i Polski, z usług Axiom zamierza skorzystać także Wielka Brytania i przeprowadzić wyłącznie brytyjską misję, której dowodzić będzie częściowo emerytowany astronauta ESA Tim Peake. Wśród członków załogi znajdzie się także Brytyjka Rosemary Coogan, niedawno uznana za jedną z zawodowych astronautek ESA, a także rezerwistka Meganne Christian i paraastronauta John McFall. W odróżnieniu od misji szwedzkiej i polskiej, misja brytyjska będzie finansowana przez prywatny przemysł w Wielkiej Brytanii, a nie przez podatników – twierdzi BBC.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *