Connect with us

Nauka

Ataki na prawo do aborcji i łamanie praworządności w Polsce

Published

on

W zatwierdzonym we wtorek (23 lutego) raporcie eurodeputowani z Komisji Spraw Zagranicznych wzywają Prisztinę do rozwiązania bieżących problemów wewnętrznych w podejściu do dialogu z Belgradem.

W raporcie zatwierdzonym przez Komisję Spraw Zagranicznych we wtorek eurodeputowani z zadowoleniem przyjęli nieustające i zdecydowane zaangażowanie Kosowa w rozwój swojej europejskiej drogi, a także silne poparcie dla integracji europejskiej wśród ludności Kosowa.

Posłowie żałują również, że Kosowo nadal walczy z niestabilnością polityczną i wzywają wszystkie siły polityczne w kraju do zreformowania systemu politycznego w celu poprawy bezpieczeństwa prawnego i procesu tworzenia nowego rządu.

Braki w rozliczalności, kwestie przejrzystości i ingerencji politycznej

W raporcie komisji na temat Sprawozdania Komisji 2019-2020 w Kosowie posłowie do PE z zadowoleniem przyjmują postęp w dostosowywaniu ram prawnych dotyczących praworządności, ale ubolewają nad „słabym poziomem wdrożenia”, wzywając władze Kosowa do zintensyfikowania wysiłków na rzecz stosowania tych przepisów z korzyścią dla obywateli. Podkreślają oni, że walkę z korupcją należy zintensyfikować na wszystkich szczeblach, i wyrażają zaniepokojenie, że pomimo odpowiednich ram regulacyjnych wymiarowi sprawiedliwości Kosowa nadal utrudniają braki w rozliczalności, kwestie przejrzystości i naciski polityczne. Przedsiębiorstwa publiczne muszą być bardziej odpowiedzialne i należy zapewnić im lepszy nadzór finansowy, zauważają posłowie, ponawiając apel o postęp i wyraźne polityczne zaangażowanie w reformę administracji publicznej.

Jeśli chodzi o media, posłowie potwierdzają potrzebę zapewnienia pełnej przejrzystości, w tym własności mediów, a także ich niezależności, bez jakichkolwiek wpływów politycznych. Uznają jednak, że pomimo pewnych wyzwań w Kosowie panuje pluralistyczne i ożywione środowisko medialne.

Stosunki między Serbią a Kosowem jako priorytet

Posłowie podkreślają, że normalizacja stosunków między Serbią a Kosowem jest priorytetem i warunkiem wstępnym przystąpienia obu krajów do UE. Wzywają rządy Serbii i Kosowa do powstrzymania się od wszelkich działań, które mogą podważyć zaufanie między stronami i zagrozić konstruktywnej kontynuacji dialogu, wzywając Kosowo do rozwiązania bieżących problemów wewnętrznych w podejściu do dialogu.

READ  Polska Agencja Kosmiczna rozwija zdolności operacyjne

Sprawozdawca Viola firmy Cramon-Taubadel (Greens / EFA) powiedział: „Ten wynik pokazuje, że większość Parlamentu Europejskiego popiera Kosowo na jego europejskiej drodze. Wyraźnie widzimy potencjał tego kraju również dla Unii Europejskiej. Ale w Kosowie jest jeszcze dużo pracy. Po pierwsze, my potrzebujemy stabilności politycznej. aby przeprowadzić wszystkie niezbędne reformy. Jesteśmy jednak świadomi, że wszyscy musimy odrobić swoją pracę domową: dlatego większość Komitetu wezwała Radę do ostatecznego przyjęcia ruchu bezwizowego dla obywateli Kosowa ”.

Posłowie zwracają uwagę, że pięć państw członkowskich UE nie uznało jeszcze Kosowa i ponawiają swój apel, aby to uczynić. Podkreślają, że niepodległość Kosowa jest nieodwracalna i że uznanie wszystkich państw członkowskich UE byłoby korzystne dla normalizacji stosunków między Kosowem a Serbią.

Raport został przyjęty 50 głosami za, przy 10 głosach przeciw i dziewięciu wstrzymujących się. Głosowanie odbyło się we wtorek, a wyniki ogłoszono dzisiaj (24 lutego).

Więcej informacji

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *