Connect with us

Nauka

Atak na wolność akademicką, artystyczną, kulturalną i mediów w Polsce

Published

on

Atak na wolność akademicką, artystyczną, kulturalną i mediów w Polsce

Komisja Kultury i Edukacji PE zakończyła swoją misję w Warszawie i Lublinie 17 maja, gdzie udała się w celu oceny rozwoju polityki w zakresie edukacji, kultury, mediów i młodzieży.

Delegacja 6 europosłów na czele z przewodniczącym komisji Sabine Verheyen spotkał się z przedstawicielami polskiego rządu i mediów, a także przemysłu kulturalnego i środowiska akademickiego. Delegacja odwiedziła również Lublin, pierwsze polskie miasto, które uzyskało tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży w 2023 roku.

Sabine Verheyen powiedziała na końcowej konferencji prasowej: „Istnieje powód do wielkiego niepokoju: wolność akademicka, wolność artystyczna i kulturalna, aw szczególności wolność i pluralizm mediów w Polsce są atakowane przez polski rząd. Czasem subtelnie, czasem bardziej otwarcie. Jest to sprzeczne z podstawowymi wartościami europejskimi, a UE nie może i nie może tego zaakceptować.

Komitet CULT wspiera zdecydowaną większość obywateli Polski, którzy wierzą w podstawowe wartości europejskie.

Pomoc udzielona ukraińskim uchodźcom w Polsce czy przykład Lublina jako odnoszącej sukcesy Młodzieżowej Stolicy Europy jasno pokazują, do jakich imponujących rzeczy zdolne jest polskie społeczeństwo w zakresie fundamentalnych wartości Unii Europejskiej.

Obecny polski rząd powinien raczej wzorować się na otwartości i serdeczności polskich obywateli oraz ich historycznym umiłowaniu wolności, niż podważać wolność i demokrację w Polsce”.

W Warszawie posłowie omówili kwestie polityki edukacyjnej z polskim ministrem edukacji i nauki, p. Przemysław Czarnekprzeprowadziła debatę na temat wolności akademickiej z przedstawicielami Polskiej Akademii Nauk i Konferencji Dziekanów Akademickich Szkół oraz edukacyjnymi organizacjami pozarządowymi.

Na temat polityki medialnej posłowie rozmawiali z Prezesem KRRiT p. Macieja Świrska oraz przedstawiciele największych polskich stacji telewizyjnych i gazet.

O wyzwaniach polityki kulturalnej rozmawiano z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego p. Jarosława Sellina a także Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Warszawski Teatr Dramatyczny i Muzeum Historii Żydów Polskich.

W Lublinie posłowie śledzili postępy współpracy między młodzieżą, organizacjami młodzieżowymi i gminą Lublin, podkreślając ich determinację w zapewnieniu dziedzictwa Europejskiego Roku Młodzieży. Odwiedzili Prezydenta Miasta Lublina p. Krzysztofa Żukazespół Młodzieżowej Stolicy Europy Lublin 2023 oraz Lubelski Komitet Społeczny wspierający Ukrainę.

READ  Jak Aardman podszedł do Star Wars: The Making of „Jestem twoją matką” | Filmy

Uczestnicy: Sabine VERHEYEN (przewodnicząca) (PPE, Niemcy), Michaela ŠOJDROVÁ (PPE, Republika Czeska), Ilana CICUREL (Renew, Francja), Diana RIBA I GINER (Verts/ALE, Hiszpania), Irena MŁODA (Renew, Słowenia). Członek towarzyszący: Tomasza FRANKOWSKIEGO (EPP, Polska).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *