Connect with us

Nauka

Ambicje kosmiczne Omanu zostały dotknięte niepowodzeniem w wystrzeleniu brytyjskiej orbity Virgin Orbit

Published

on

Ambicje kosmiczne Omanu zostały dotknięte niepowodzeniem w wystrzeleniu brytyjskiej orbity Virgin Orbit

Nadzieje Omanu na dołączenie do szybko rosnącej listy krajów Bliskiego Wschodu zmierzających w przestrzeń kosmiczną zostały rozwiane 9 stycznia, kiedy rakieta niosąca pierwszego satelitę tego kraju nie dotarła na orbitę.

Satelita Aman podróżował na rakiecie LauncherOne, która wystartowała z portu kosmicznego w Kornwalii w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii. Początkowo transportowany był zmodyfikowanym samolotem Boeing 747 tzw Dziewczyna z kosmosu obsługiwane przez Virgin Orbit.

Samolot wystrzelił rakietę w wyznaczonej strefie startu na południowo-zachodnim wybrzeżu Irlandii. Następnie rakieta włączyła silniki i osiągnęła przestrzeń kosmiczną. Jednak w pewnym momencie podczas odpalania silnika drugiego stopnia rakiety coś zaczęło się psuć. Virgin Orbit stwierdziła, że ​​w systemie wystąpiła „nieokreślona anomalia, która spowodowała przedwczesne zakończenie misji”.

Omańska firma Emerging Technology Company (ETCO), kluczowy gracz w rozwoju krajowego programu kosmicznego, wydała szybkie oświadczenie potwierdzając niepowodzenie i stwierdzając, że uruchomili plan reagowania, aby zapewnić ciągłość operacji misji Aman.

Wystrzelenie satelity było nie tylko pierwszą wyprawą Omanu w przestrzeń kosmiczną, ale także pierwszą próbą umieszczenia satelitów na orbicie z terytorium Wielkiej Brytanii.

Virgin Orbit próbowała nadać bieg wydarzeń pozytywny obrót, stwierdzając w oświadczeniu, że próba ta stanowi „ważny krok naprzód” i „pokazała, że ​​wystrzelenie w przestrzeń kosmiczną z terytorium Wielkiej Brytanii jest możliwe”.

LauncherOne przewoził ładunek składający się z dziewięciu satelitów, w tym kilku amerykańskich i brytyjskich satelitów obronnych oraz innych satelitów komercyjnych z Wielkiej Brytanii i Polski.

„Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom usługi startu, na jaką zasługują” – powiedział Dyrektor naczelny Virgin Orbit, Dan Hart. „Wygląda na to, że awaria techniczna uniemożliwiła nam dostarczenie ostatecznej orbity.”

Brytyjska Agencja Kosmiczna stwierdziła, że ​​nadal dąży do tego, aby do 2030 r. kraj ten stał się bazą dla komercyjnych wystrzeleń małych satelitów w Europie, dodając, że planuje również przeprowadzić pionowe wystrzelenie ze Szkocji.

W styczniu 2022 roku Oman podpisał umowę z Virgin Orbit, polegającą na wysłaniu w przestrzeń kosmiczną satelity zaprojektowanego przez polską firmę SatRevolution.

Jest to jeden z rosnącej liczby krajów w regionie Bliskiego Wschodu realizujących ambicje w przestrzeni kosmicznej, a wszyscy pozostali członkowie bloku regionalnego, Rada Współpracy Zatoki Perskiej, umieszczają obecnie satelity na orbicie. Większość z nich zdecydowała się na współpracę ze SpaceX Elona Muska.

Wśród ostatnich dołączył Sharjah – jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – który na początku tego miesiąca wysłał w przestrzeń kosmiczną swojego satelitę Sharjah Sat 1 na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 wystrzelonej z Cape Canaveral na Florydzie.

Kuwejt wystrzelił także na pokład swojego pierwszego satelitę, Kuwait Sat-1 ten sam lota drugi jest obecnie planowany.

Bahrajn zrobił podobny krok w grudniu 2021 r., wystrzeliwując satelitę Light-1, który również podróżował lotem SpaceX.

Największe ambicje w tym obszarze mają Zjednoczone Emiraty Arabskie, których sonda Hope dotrze na orbitę Marsa w lutym 2021 r., a łazik księżycowy mający dotrzeć na Księżyc wydany z Cape Canaveral w zeszłym miesiącu.

Chodź za mną Świergot Lub LinkedIn. wymeldować się Mój strona internetowa.

READ  Przyszłość nadprzewodników jest wielką zagadką – mówi ekspert PAN
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *