Connect with us

Świat

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Indiach po erupcji jeziora polodowcowego, przed którym naukowcy ostrzegali od lat

Published

on

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Indiach po erupcji jeziora polodowcowego, przed którym naukowcy ostrzegali od lat

Nowe Delhi – Liczba ofiar śmiertelnych po uderzeniu pioruna Powódź spowodowana wylewem jeziora polodowcowego z brzegów We wrażliwym ekologicznie regionie Himalajów w Indiach liczba ofiar wzrosła w sobotę do co najmniej 47 po odnalezieniu większej liczby ciał – podali urzędnicy rządowi, a co najmniej 150 osób uznano za zaginione. W środę tama pękła na jeziorze Lhonak w górzystym stanie Sikkim w Indiach po tym, jak burza chmur wywołała deszcz i lawinę, powodując poważne powodzie na rzece Teesta.

Powodzie spowodowały ogromne zniszczenia, zmywając lub zalewając 15 mostów i dziesiątki dróg oraz odcinając znaczną część małego stanu na dalekim północnym wschodzie Indii, otoczonego z trzech stron Chinami, Nepalem i Bhutanem. Jedyna autostrada łącząca ten stan z resztą Indii została uszkodzona, co utrudniało akcję pomocy i ratownictwo.

Na zdjęciu opublikowanym przez armię indyjską 5 października 2023 r. widać ciężarówki zakopane w błocie na obszarze indyjskiego stanu Sikkim, który został dotknięty powodzią spowodowaną wylewem jeziora polodowcowego.

Armia indyjska/ulotka/REUTERS


Policja podała, że ​​prawie 4000 turystów utknęło w dwóch lokalizacjach: Lachung i Lachen w północnej części stanu, do których dostęp został poważnie ograniczony ze względu na powodzie, które zmyły drogi. Jednak zła pogoda utrudniła akcję ratowniczą, ponieważ władze nie były w stanie użyć helikopterów, aby pomóc osobom, które utknęły w wrażliwych obszarach.

Około 3900 osób przebywa obecnie w 26 obozach pomocy utworzonych przez państwo, powiedział w sobotę premier Prem Singh Tamang. Dodał, że siedmiu z 22 żołnierzy indyjskiej armii, które uznano za zaginionych, zmarło.

Naukowcy od dziesięcioleci ostrzegają przed takimi katastrofami

Powódź była jedną z najgorszych jak dotąd katastrof we wrażliwym indyjskim regionie Himalajów, ale była to ostatnia z serii powiązanych klęsk ekstremalne zjawiska pogodowe obwiniani przez naukowców Zmiana klimatu.

Budynki zostają zalane w wyniku gwałtownych powodzi wywołanych pęknięciem jeziora polodowcowego po ulewnych deszczach, w Rangpo, stan Sikkim, Indie, 6 października 2023 r.

Prakash Adhikari/AP


W zeszłym roku w wyniku poważnych powodzi w Sikkimie zginęły co najmniej 24 osoby, a dziesiątki tysięcy musiały zostać wysiedlone. W 2021 roku w innym indyjskim stanie Himalajów, Uttarakhand, doszło do tragedii podobnej do środowej Dziesiątki zabitych kiedy jezioro polodowcowe wylało się z brzegów.

Naukowcy od dziesięcioleci ostrzegają przed topnieniem lodowców w Himalajach, twierdząc, że tempo utraty lodu jest ogromne Zagrożenie dla całego światanie tylko Azja.


Dom na Alasce zapada się w rwącą rzekę, gdy topniejący lodowiec powoduje powodzie

Eksperci ostrzegali jednak przed możliwością erupcji jeziora Lhonak szczególnie w 2021 r., jeśli a badanie podkreślił rosnącą długość jeziora i przestrzegł, że jest ono wrażliwe na ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak burze chmur.

„Już w 2021 roku przewidywano, że jezioro to przebije się i uderzy w tamę” – mówi dr. Farooq Azam, glacjolog z Indyjskiego Instytutu Technologii w Indore, powiedział w piątek CBS News. „Liczba jezior polodowcowych znacznie wzrosła w miarę topnienia lodowców w wyniku globalnego ocieplenia”.

W rzeczywistości naukowcy ostrzegali, że ryzyko nagłej erupcji jeziora Lhonak w 2013 r. i ponownie w 2001 r. jest bardzo wysokie.

Te z ziemi Wzrosła średnia temperatura powierzchni Klimatolodzy twierdzą, że temperatury w wysokogórskich regionach świata wzrosły o około 2 stopnie Fahrenheita od czasów przedindustrialnych, czyli dwukrotnie szybciej.

Wędrowcy zbierają wodę w pobliżu Gaumukh („krowie usta” w języku hindi) na lodowcu Gangotri, uważanym za źródło Gangesu, w indyjskim Parku Narodowym Gangotri, 19 października 2022 r.

XAVIER GALIANA/AFP/Getty


Naukowcy twierdzą, że w XXI wieku pokrywa śnieżna, lodowce i wieczna zmarzlina będą nadal topnieć w niemal każdym regionie świata. Naukowcy są również przekonani, że liczba i obszar jezior polodowcowych będzie w nadchodzących dziesięcioleciach w większości regionów nadal rósł, a nowe jeziora będą pojawiać się bliżej stromych, potencjalnie niestabilnych gór, gdzie osuwiska mogą wywołać wylewy jezior.

„W regionie Hindukuszu i Himalajów znajduje się ponad 54 000 lodowców, a bardzo niewiele z nich jest monitorowanych, co oznacza, że ​​liczba takich katastrof będzie się zwiększać” – powiedział klimatolog i starszy badacz w Międzyrządowym Zespole ds. Zmian Klimatu Organizacji Narodów Zjednoczonych (IPCC). ). powiedział wcześniej CBS News.

READ  Stany Zjednoczone naciskają na ewakuację Amerykanów ze Strefy Gazy, podczas gdy Egipt odmawia ewakuowanym przejazdu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *