Connect with us

Nauka

Z CERN w kosmos: personel wybrany do klasy astronautów ESA 2022

Published

on

Z CERN w kosmos: personel wybrany do klasy astronautów ESA 2022

Wybrany spośród ponad 22 500 kandydatów, inżynier CERN Sławosz Uznański z Polski został wybrany jako jeden z 11 członków klasy astronautów ESA 2022 w rezerwie

W środę 23 listopada o godzinie 15:30 czasu środkowoeuropejskiego Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ujawniła nazwiska i twarze nowego europejskiego korpusu astronautów podczas transmisji na żywo z Grand Palais Éphémère w Paryżu. Wybrany spośród ponad 22 500 kandydatów, inżynier CERN Sławosz Uznański z Polski zbliżył się jak nigdy dotąd do swojego marzenia z dzieciństwa, ponieważ jest teraz jednym z 11 członków Klasa astronautów ESA 2022 w basenie rezerwowym. Klasa obejmuje pięciu astronautów zawodowych (z Belgii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii), 11 astronautów rezerwowych i jednego astronautę niepełnosprawnego, którzy będą zaangażowani w projekt wykonalności. To był pierwszy apel ESA o nowych kandydatów na astronautów od 2008 roku i po raz pierwszy ESA utworzyła pulę rezerwową. Podczas gdy zawodowi astronauci zostaną zatrudnieni przez ESA na początku 2023 r., 11 astronautów rezerwowych pozostanie u swoich obecnych pracodawców i otrzyma umowę na doradztwo. Rozpoczną szkolenie, gdy pojawi się dla nich możliwość lotu. Wraz z pojawieniem się amerykańskich komercyjnych rakiet i kapsuł istnieje duża szansa, że ​​nastąpi to wkrótce.

Skontaktowany telefonicznie podczas świętowania ze swoimi nowymi kolegami z drużyny na imprezie ESA w Paryżu, Sławosz powiedział, że jest zadowolony z wyniku selekcji. „To dopiero początek!” był twoim pierwszym komentarzem. Odpowiadając na pytania polskich dziennikarzy, wspomniał o detektorze promieniowania kosmicznego AMS, zbudowanym w CERN-ie i zainstalowanym obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. „Planowana jest modernizacja detektora; misja prawdopodobnie odbędzie się w 2026/27. Moim zdaniem byłbym idealnym kandydatem do tej misji, ponieważ wiem, jak zbudowane są te detektory – to zdecydowanie moja dziedzina – i bardzo dobrze znam infrastrukturę w CERN-ie”.

Sławosz, doktor mikroelektroniki Uniwersytetu w Marsylii, od 11 lat pracuje w CERN jako inżynier projektu w sekcji Elektroniki Sterowania Przetwornicami grupy Electric Power Converters (SY/EPC/CCE). Zaprojektował i zbudował tysiące systemów sterowania przetwornicami mocy wykorzystywanych przez Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) oraz w całym kompleksie akceleratorów CERN.

„Najbardziej imponującym osiągnięciem Sławosza było zaprojektowanie odpornego na promieniowanie kontrolera konwertera energii dla LHC, który od momentu zainstalowania odznaczał się wyjątkową niezawodnością – jest to kluczowa część systemu i był naprawdę wymagającym projektem technicznym” – mówi jego przełożony , Benjamina Todda. Od stycznia 2018 do stycznia 2019 Sławosz pracował jako inżynier odpowiedzialny w LHC, gdzie kierował całodobową operacją akceleratora. Kosmosem pasjonuje się od dzieciństwa – urodził się 12 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Astronauty – pracował przy interdyscyplinarnych projektach do zastosowań kosmicznych, takich jak projektowanie metodologii utwardzanych radiacyjnie układów scalonych zapewniających wysoką niezawodność (ESA, Thales, CNES), stworzenie najnowocześniejszej platformy oprogramowania do projektowania i symulacji układów scalonych oraz oceny wskaźników awaryjności komponentów w nieprzyjaznych środowiskach. Zapalony popularyzator nauki, w wolnym czasie „testuje swoje możliwości podczas wielodniowych wypraw górskich w Alpy/Himalaje, podróżując w odległe miejsca lub żeglując w nieznane”.

W miarę jak Agencja wkracza w nową dekadę eksploracji kosmosu, europejscy astronauci z pewnością będą mieli wiele możliwości podróżowania na Międzynarodową Stację Kosmiczną i dalej. Na zakończenie ogłoszenia na żywo, dyrektor generalny ESA, Joseph Aeschbacher, powiedział:

„Musimy skupić się na naszym celu życia i pracy w Lunar Gateway, potem na Księżycu i – kto wie – może nawet pewnego dnia na powierzchni Marsa. Ta nowa grupa rekrutów pomoże utrzymać nasz korpus astronautów w pełni sił, gotowy na ekscytującą przyszłość”.

Nie mamy wątpliwości, że Sławosz będzie częścią tej przyszłości.

Zestaw multimedialny ESA:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *