Connect with us

Nauka

Cop26: Czy w końcu żegnamy się z węglem? | Nauki ścisłe

Published

on

Ponad 40 krajów zgodziło się na zaprzestanie korzystania z energii węglowej, najbrudniejszego źródła paliwa, aby zwiększyć nadzieje Wielkiej Brytanii na porozumienie w sprawie „utrzymania 1,5 C przy życiu” podczas czwartkowego szczytu Cop26.

Główne kraje korzystające z węgla, w tym Kanada, Polska, Korea Południowa, Ukraina, Indonezja i Wietnam, zrezygnują z wykorzystywania węgla do wytwarzania energii elektrycznej, przy czym większe gospodarki zrobią to w latach 30. XX wieku, a mniejsze gospodarki w latach 20. 2040. Jednak niektórzy największych uzależnionych od węgla gospodarek świata, w tym Australii, Chin, Indii i Stanów Zjednoczonych, nie uczestniczyło w porozumieniu, a eksperci i aktywiści powiedzieli Guardianowi, że terminy eliminacji dla podpisanych krajów są zbyt późne.

Gospodarz tygodnika naukowego Madeleine Finlay porozmawiaj z korespondentem Guardian Energy Jillian Ambroży o tym, co naprawdę oznaczają te plany zakończenia węgla. Madeleine pyta też Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia w Polsce, dlaczego Polska ostatecznie zgadza się na ograniczenie zużycia węgla, a Rachel Cleetus, dyrektor ds. polityki programu Union of Concerned Scientists Climate and Energy opowiada Madeleine o wpływie węgla na nasze zdrowie.

Zdjęcia: David Gray / Reuters

Wesprzyj Strażnika

The Guardian jest redakcyjnie niezależny. I chcemy, aby nasze dziennikarstwo było otwarte i dostępne dla wszystkich. Ale coraz bardziej potrzebujemy naszych czytelników, aby finansowali naszą pracę.

Wesprzyj Strażnika

READ  Znak życia na Wenus odkryty za pomocą teleskopu hawajskiego
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *