Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Sąd Najwyższy UE rozpoczyna rozpatrywanie sporu prawnego między Węgrami a Polską”

Published

on

Sąd Najwyższy Unii Europejskiej rozpoczął długo oczekiwane rozprawy w sprawie tzw. mechanizmu rządów prawa.

W grudniu ubiegłego roku wszystkie 27 państw członkowskich zgodziło się powiązać poszanowanie praworządności z dostępem do funduszy UE. Węgry i Polska zgodziły się na to tylko wtedy, gdyby pozwolono im zakwestionować ten nowy system w sądzie luksemburskim.

Nowy środek prawny, tzw. mechanizm rządów prawa, ma umożliwić zawieszenie środków unijnych dla krajów, w których można wykazać, że je nadużywają.

Jak wyjaśnia posłanka do PE Gwendoline Delbos-Corfield, ten warunek dotyczy tylko nadużywania europejskich pieniędzy, a nie wolności mediów czy koncentracji władzy.

„Niepokój o fundusz odbudowy dotyczy wykorzystania europejskich pieniędzy. To jest bardzo łatwe. Dobre zarządzanie pieniędzmi publicznymi – to europejskie pieniądze ”- powiedział Delbos-Corfield Euronews. „Fakt, że wszystkie europejskie państwa członkowskie zobowiązały się do solidarnego działania i oddania tych, którzy mają więcej, tym, którzy mają mniej, oznacza, że ​​potrzebujemy przejrzystości, jak te pieniądze są wykorzystywane. A także, aby te pieniądze zostały wykorzystane „Wykorzystywane przez właściwych beneficjentów”.

Pomimo nacisków ze strony eurodeputowanych, którzy grozili podjęciem kroków prawnych przeciwko Komisji Europejskiej, Bruksela wcześniej zapowiedziała, że ​​nie zastosuje mechanizmu rządów prawa, dopóki Europejski Trybunał Sprawiedliwości tego nie zatwierdzi.

Ale jeśli dostanie zielone światło, prawdopodobnie zostanie wkrótce wykorzystane przeciwko Węgrom i Polsce, które mogą obciąć ich fundusze.

Warszawa i Budapeszt są już wstrzymywane ze swoich funduszy odzyskiwania pandemii z powodu obaw o niezawisłość sądownictwa i obawy o przeciwdziałanie korupcji.

Następnym krokiem będzie opublikowanie opinii rzecznika generalnego w sprawie mechanizmu praworządności, a następnie wyroku Sądu.

Nie ma jasnego wskazania, kiedy może to nastąpić, ale ze względu na pilność sprawy sąd stosuje tryb przyspieszony.

READ  Polska i Litwa popierają Ukrainę, domagają się sankcji Rosji | Wiadomości rządowe i polityczne

W piątek posłowie ponownie wezwali UE do podjęcia działań przeciwko Polsce po tym, jak dzień wcześniej polski trybunał konstytucyjny orzekł, że niektóre postanowienia unijnego traktatu są niezgodne z polską konstytucją.

Bezprecedensowe wyzwanie dla dominacji UE nad prawem krajowym przez państwo członkowskie, które zostało potępione w szczególności przez Francję i Niemcy, wzbudziło obawy przed „Polexitem” – wyjściem Polski z UE – a w weekend przyniosło tysiące Polaków na ulice na prounijne wiece.

Polski premier zaprzeczył rządowym planom wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej lub dokonania „polexitu”, opisując oświadczenie w niedzielnych mediach społecznościowych jako kompletnie nieprawdziwe, „fałszywe wiadomości” i „szkodliwy mit”.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że wszystkie zobowiązania Polski wynikające z prawa unijnego „pozostają w mocy”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *