Connect with us

Zabawa

10 najlepszych filmów lat 80. w Criterion Collection według IMDb

Published

on

Niewiele, jeśli w ogóle, firm zajmujących się dystrybucją filmów znalazło w świecie kina tyle uznania i miłości, co Criterion Collection.

ZWIĄZANE Z: The Criterion Collection: The First 10 Movies recenzowanych przez Rotten Tomatoes

Firma wybiera największych przedstawicieli światowego kina i publikuje ich w sprzedaży jako edycje ekskluzywne dla Cinephiles. Firma posiada również renomowaną platformę streamingową, która została uruchomiona w 2019 roku. Filmy kryterialne często mają dodatkowe funkcje, takie jak komentarze reżysera, ujęcia zza kulis lub krótkie filmy o tworzeniu filmu. Od dzieł Akiry Kurosawy po kreacje Charliego Chaplina, Criterion ma wszystko i ma kilka szczególnie interesujących klasyków z lat 80.

10 Streetwise (1984) – 8.2

Streetwise to bardzo smutny i bardzo ważny dokument, który podkreśla tak poważny, ale mało dyskutowany temat, jakim jest bezdomność młodzieży. Był nominowany do Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego i choć jego historia jest tragiczna, po premierze filmu nie zmieniło się zbytnio życie uczestników.

Dokument opowiada o życiu grupy nastolatków i młodych ludzi, którzy żyją na ulicach Seattle, próbując związać koniec z końcem i przetrwać.

9 Dla całej ludzkości (1989) – 8.2

Widok Ziemi z kosmosu w For All Mankind 1989

Kolejny film dokumentalny Dla całej ludzkości był także nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film dokumentalny po wygraniu filmu dokumentalnego z Grand Jury Prize oraz dokumentu z Nagrodą Publiczności na Festiwalu Filmowym w Sundance. Twórcy filmu wykorzystali oryginalny materiał NASA z programu Apollo do stworzenia filmu dokumentalnego.

Film wykorzystuje materiał filmowy z różnych misji i wywiadów z załogą Apollo, aby przedstawić pierwszą udaną podróż na Księżyc i lądowanie na nim.

8th Ran (1985) – 8,2

Scena dwóch armii czerwono-żółtych z Ran 1985

Akira Kurosawa Biegł uważany jest za jedno z jego największych dzieł i arcydzieło światowego kina. Najdroższy japoński film nakręcony do tej pory jest uważany za ostatnią epopeję reżysera i wyróżnia się szczególnie umiejętnym wykorzystaniem kolorów.

POWIĄZANE: 10 najlepszych klasycznych filmów romantycznych na kanale Criterion

Zainspirowany Williamem Szekspirem Król LearNastępuje starzejący się watażka, który decyduje się zrzec się tronu i pozwala swoim trzem synom przejąć rolę władcy.

7 The Times of Harvey Milk (1984) – 8.3

Harvey Milk trzyma papiery i mikrofon w The Times of Harvey Milk

Kolejny dokument nominowany do Oscara za najlepszy film dokumentalny, Czasy Harveya Milk zdobył również Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Sundance.

Dokument śledzi karierę Harveya Milk, który został pierwszym jawnie homoseksualnym oficerem w historii Kalifornii, a później został zamordowany.

6th Koyaanisqatsi (1982) – 8,3

Światła samochodowe w nocy w Koyaanisqatsi 1982

Koyaanisqatsi to eksperymentalny dokument, który sam w sobie jest uważany za kultowy. Część reżysera Qatsi Trilogy, to pierwszy i zdecydowanie najbardziej znany odcinek.

Dokument wykorzystuje nagrania poklatkowe i zwolnione tempie przedstawiające różne miasta i krajobrazy w Stanach Zjednoczonych. Nie ma dialogu ani narracji, ale muzyka i obrazy nadają ton. Tytuł można przetłumaczyć z języka Hopi na „brak równowagi w życiu”.

5 Przyjdź i zobacz (1985) – 8.3

Radziecki film antywojenny Przyjdź i zobacz uważany za jeden z najwspanialszych filmów, jakie kiedykolwiek powstały, zarówno w swoim gatunku, jak i poza nim. Chociaż został wybrany jako wkład ZSRR do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, nie został przyjęty. Film zdobył dwie nagrody na Moskiewskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, a później w 2017 roku nagrodę Venice Classics Award dla najlepiej odrestaurowanego filmu.

POWIĄZANE: 10 najlepszych filmów dokumentalnych na kanale Criterion, ocenione w rankingu Rotten Tomatoes

Akcja dzieje się podczas nazistowskiej okupacji Białorusi podczas II wojny światowej i opowiada o nastolatku imieniem Flyora, który przyłącza się do sprzeciwu wobec życzeń matki, prowadząc go do przeżycia okropności i okrucieństw nazistowskiego reżimu we własnej wiosce.

4 Berlin Alexanderplatz (1980) – 8,6

Dwie postacie przemawiają przy drzewie na Alexanderplatz w Berlinie w 1980 roku

Chociaż pierwotnie był emitowany jako miniserial 14-częściowy w Niemczech Zachodnich, Berlin Alexanderplatz miałby swoją premierę w Stanach Zjednoczonych jako 931-minutowy film wydany w kinach.

Akcja rozgrywa się w Berlinie w latach dwudziestych XX wieku i opowiada historię Franka Biberkopfa, który zostaje zwolniony z więzienia i postanawia porzucić swój przestępczy styl życia, aby być dobrym obywatelem. Niemniej jednak wkrótce ponownie przypadkowo angażuje się w działalność przestępczą.

3 Shoah (1985) – 8,7

Henrik Gawkowski patrzy na coś w Shoah 1985

Dokumentacja Shoah został powszechnie uznany za jeden z największych filmów dokumentalnych wszechczasów i jeden z najsłynniejszych w najnowszej historii. Chwalony przez krytyków, posiada doskonałe, 100 procent punktów na zgniłych pomidorach.

Film wykorzystuje wywiady reżysera z ocalałymi, świadkami i sprawcami nazistowskich miejsc Holokaustu w całej Polsce, w tym w obozach koncentracyjnych.

2 Dekalog (1989) – 9,0

Zbliżenie Grażyny Szapołowskiej w Dekalogu 1989

Chociaż pierwotnie był to serial dramatyczny, Dekalog jest często określany jako jednostka i jest prawdopodobnie największym dziełem reżysera Krzysztofa Kieślowskiego.

Seria składa się z 10-godzinnych części inspirowanych Dziesięcioma Przykazaniami, z których każda dotyczy konkretnego dylematu moralnego lub etycznego. Wszyscy bohaterowie mieszkają w kamienicy w Polsce w latach 80-tych.

1 Fanny i Alexander (1983) – 9,1

Fanny i Alexander ma zarówno fenomenalną historię, jak i równie osobliwą opowieść o jej pochodzeniu. Pierwotnie był przeznaczony jako miniserial telewizyjny przez reżysera Ingmara Bergmana, ale został następnie skrócony do prawie o połowę krótszej wersji do kinowej premiery, która miała swoją premierę jako pierwsza. Wersja teatralna została bardzo dobrze przyjęta i zdobyła cztery Oscary, w tym dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego i najlepszego zdjęcia. Oryginalna wersja telewizyjna została również wydana później (ocena dotyczy wersji miniserialu).

Akcja rozgrywa się w Uppsali w Szwecji na początku XX wieku i śledzi losy dwojga rodzeństwa Fanny i Aleksandra, których ojciec umiera, a matka poślubia biskupa znęcającego się nad chłopcem.

NASTĘPNY: 10 filmów, które musisz mieć na kanale Criterion, sklasyfikowanych w rankingu Rotten Tomatoes Score

Andrew Garfield w Hacksaw Ridge, plakacie dla Big i Tessa Thompson w Westworld


Kolejny
Przekształć Big Toma Hanksa w 2021 roku


O autorze

READ  Nowy film Erica Nazariana opowiada historię niewidzialnego LA i znaczenie kontroli broni
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *