Connect with us

Gospodarka

Wschodnie kraje UE zawarły porozumienie z Komisją w sprawie zakończenia nadwyżki zboża na Ukrainie – POLITICO

Published

on

Wschodnie kraje UE zawarły porozumienie z Komisją w sprawie zakończenia nadwyżki zboża na Ukrainie – POLITICO

BRUKSELA – Pięć krajów UE osiągnęło porozumienie w sprawie relokacji milionów ton ukraińskiego zboża z regionu po prawie dwóch tygodniach intensywnych negocjacji z Komisją Europejską, powiedział w piątek szef UE ds. handlu Valdis Dombrovskis.

„Z przyjemnością ogłaszam, że osiągnęliśmy porozumienie polityczne w sprawie importu ukraińskich produktów rolno-spożywczych do UE. Uzgodniliśmy z pięcioma sąsiednimi państwami członkowskimi UE i Ukrainą, w jaki sposób podejdziemy do tej sytuacji” – powiedział Dombrovskis zwany.

Polska, Węgry, Słowacja i Bułgaria ograniczyły import ukraińskich produktów na początku tego miesiąca po protestach rolników, którzy nie mogli sprzedawać swoich plonów z powodu nadmiaru dostaw.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Komisja Europejska zaproponuje środki reagowania kryzysowego w odniesieniu do pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, powiedział Dombrovskis, dodając, że mogą nastąpić dochodzenia w sprawie innych produktów.

Nie podał dalszych szczegółów na temat środków nadzwyczajnych, ale unijni dyplomaci twierdzą, że import tych produktów do tych pięciu krajów zostanie zablokowany, chyba że zostaną przetransportowane do innych krajów UE lub krajów trzecich.

UE wesprze również kraje kwotą około 100 mln euro.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z zadowoleniem przyjęła porozumienie, argumentując, że „zarówno chroni ono zdolność eksportową Ukrainy, aby mogła nadal wyżywić świat, jak i chroni źródła utrzymania naszych rolników”.

Polska wcześniej ogłosiła transakcję.

„Właśnie zawarliśmy umowy z Unią Europejską o zakazie importu tych produktów rolnych, co przede wszystkim doprowadziło do destabilizacji polskiego rynku” – powiedział premier Mateusz Morawiecki zwany.

Chociaż Rumunia nie nałożyła żadnych własnych ograniczeń, dołączyła do pozostałych czterech krajów, wzywając władzę wykonawczą UE do rozszerzenia swojej propozycji tymczasowych „środków zapobiegawczych”.

Tyle solidarności

Ta piątka argumentowała, że ​​tak zwane „pasy solidarności” – ustanowione przez UE, aby pomóc w przenoszeniu upraw, które zostały odwrócone z tradycyjnego ukraińskiego szlaku eksportowego Morza Czarnego przez zeszłoroczną rosyjską inwazję – łączą ich rynki z produktami rolnymi, które zostałyby zalane.

Ale stłumienie importu wywołało oburzenie wśród innych krajów UE, które stwierdziły, że zarówno osłabia rynek wewnętrzny bloku, jak i łamie solidarność z Kijowem, który wspiera Europę w walce z agresywną wojną prezydenta Rosji Władimira Putina.

Wiadomość ta raczej nie została przyjęta z zadowoleniem przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który wcześniej tego dnia ostrzegł, że ograniczenia importowe naruszają umowę handlową między dwoma partnerami.

„Rozmawialiśmy o zakazie importu ukraińskich produktów rolnych przez kilka sąsiednich krajów” – powiedział po rozmowie telefonicznej z przewodniczącym Rady UE Charlesem Michelem. „Wyraziłem głębokie zaniepokojenie takimi decyzjami i podkreśliłem, że kroki te stanowią rażące naruszenie układu stowarzyszeniowego i traktatów założycielskich UE”.

Podobnie wicepremier Ukrainy Olga Stefaniszyna wezwała Blok do zawieszenia środków ochrony handlu.

„Przepływ ukraińskiego eksportu produktów rolnych jest kwestią przetrwania ukraińskiej gospodarki, która została poważnie dotknięta totalną agresją Rosji” – powiedziała Stefaniszyna. „Naszym wspólnym priorytetem powinno być zatem rozszerzenie zawieszenia ceł importowych, kontyngentów i środków ochrony handlu na ukraiński eksport do Unii Europejskiej”.

Nadeszła wiadomość o porozumieniu Kilka godzin po tym, jak ambasadorowie UE poparli proponowane rozszerzenie bezcłowego dostępu Ukrainy do rynku wewnętrznego bloku.

Obecny program wygasa na początku czerwca i zostanie przedłużony na kolejny rok, pod warunkiem formalnego zatwierdzenia. Decyzja została odroczona z powodu toczących się negocjacji w sprawie likwidacji nadmiaru ukraińskich dostaw zboża.

Bruksela miała wszystkie należności celne przywozowe zostały zawieszone na ukraińskie towary przez rok, aby pomóc zniszczonej wojną gospodarce Kijowa w czerwcu zeszłego roku, znosząc wszystkie cła importowe oprócz obniżek ceł, które zostały już scementowane w czerwcu umowa o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą. Pozostałe cła zostały zniesione na produkty przemysłowe, owoce i warzywa oraz inne produkty rolne.

Zasady taryfowe muszą jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Parlament Europejski i kraje UE w późniejszym terminie.

READ  Jak bardzo wojna Putina z Ukrainą zaszkodziła rosyjskiej gospodarce?

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *