Connect with us

Gospodarka

Polska utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie pomimo słabnącej gospodarki

Published

on

Polska utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie pomimo słabnącej gospodarki

Pomimo spadku inflacji prezes polskiego banku centralnego pozostaje zaniepokojony możliwością ponownego wzrostu inflacji w związku z wyższymi podatkami na żywność i możliwym zniesieniem górnych limitów cen energii.

REKLAMA

Polski bank centralny potwierdził dziś siódmy dzień z rzędu swoją decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na poziomie 5,75% pomimo ostatnich oznak słabości gospodarczej.

Prezes Banku Centralnego Adam Glapiński powiedział w zeszłym miesiącu, że nie będzie obniżył kosztów kredytów, powołując się na obawy o możliwy wzrost inflacji w związku z wyższymi podatkami na żywność i możliwym zniesieniem limitów cen energii.

Roczna stopa inflacji w Polsce spadła w marcu, do 1,9% z 2,8% w poprzednim miesiącu, przewyższając oczekiwania rynkowe na poziomie 2,2%.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zwróciła jednak uwagę na „znaczną niepewność” dotyczącą wahań inflacji, na którą wpływa przede wszystkim polityka finansowa i regulacyjna, tempo ożywienia gospodarczego oraz sytuacja na rynku pracy w Polsce.

W przeciwieństwie do Głapińskiego minister finansów Andrzej Domański sugerował w zeszłym miesiącu, że niższe stopy procentowe mogą przynieść korzyści gospodarce. Jednak w 10-osobowej RPP jedynie mniejszość popiera ponowne wprowadzenie obniżek stóp procentowych do czasu potwierdzenia, że ​​plany rządu dotyczące cen energii nie spowodują inflacji.

Jak donosi Bloomberg, inwestorzy będą zwracać szczególną uwagę na zmiany perspektyw stóp procentowych podczas comiesięcznej konferencji prasowej Głapińskiego, zaplanowanej na godzinę 15:00 w Warszawie.

Ponieważ gubernator dokonał znaczących obniżek stóp procentowych przed wyborami powszechnymi w październiku ubiegłego roku, przyjął bardziej ostrożne podejście i regularnie przytacza ryzyko inflacyjne jako przeszkodę w dalszych obniżkach stóp procentowych

READ  Słabe targi Chiny walczą
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *