Connect with us

Gospodarka

Ukraińscy prawodawcy wzywają Stany Zjednoczone do skupienia się na zakupach energii w Chinach i Indiach

Published

on

Ukraińscy prawodawcy wzywają Stany Zjednoczone do skupienia się na zakupach energii w Chinach i Indiach

Radosław Fogiel (z lewej), Ołeksandr Mereżko (w środku) i Zygimantas Pavilionis, przewodniczący sejmowych komisji spraw zagranicznych Polski, Ukrainy i Litwy, rozmawiają z reporterami Stowarzyszenia Korespondentów MSZ – Copyright AFP/File Andrew CABALLERO-REYNOLDS

Czołowy ukraiński prawodawca wezwał w środę Stany Zjednoczone do nałożenia sankcji wtórnych na Chiny i Indie, jeśli nadal będą kupować rosyjską energię i wezwał do jawnej solidarności przeciwko inwazji na Moskwę.

Wizytujący w Waszyngtonie przewodniczący komisji spraw zagranicznych ukraińskiego parlamentu Ołeksandr Mereżko zaapelował także o zacieśnienie więzi z Tajwanem, samorządną demokracją, do której pretenduje Pekin.

Mereżko powiedział, że był krytykowany w kraju, że ostrzejsze stanowisko w sprawie zakupów ropy może skłonić Chiny do zwiększenia wsparcia dla Rosji, biorąc pod uwagę, że Pekin nie udziela już Moskwie pomocy wojskowej.

„Próbowałem wyjaśnić, że to nie jest problem. Chiny nie boją się Ukrainy; Chiny boją się amerykańskich sankcji” – powiedział dziennikarzom ze Stowarzyszenia Korespondentów Departamentu Stanu.

„Oznacza to, że Stany Zjednoczone mogą i powinny powstrzymać Chiny od pomocy Rosji, a najlepiej wprowadzić sankcje wtórne, aby uniemożliwić Chinom finansowanie rosyjskiej gospodarki i rosyjskiej machiny wojskowej poprzez kupowanie rosyjskiej ropy i gazu” – powiedział.

Poseł partii rządzącej powiedział, że mieszka w New Delhi i uważa kwestię zakupów indyjskiej ropy za „bolesną”, ale poparł też sankcje wobec kupców z Rosji w największej demokracji świata.

„Powinni być konsekwentni. To globalny konflikt między demokracją – wolnym światem – a reżimami autorytarnymi” – powiedział.

„Nie może być żadnych kompromisów ze względu na materialne interesy gospodarcze”.

Chiny i Indie, jedyne kraje na świecie z populacją przekraczającą miliard, oba są w dużym stopniu uzależnione od importowanej energii i mają historyczne powiązania z Rosją.

Stany Zjednoczone już wcześniej nałożyły sankcje wtórne, karząc zagraniczne firmy, które kupują ropę z Iranu.

READ  Polskie FM rozmawia o Ukrainie wspólnie z premierem Wietnamu FM

Mereżko odwiedził Waszyngton wraz ze swoimi polskimi i litewskimi odpowiednikami, aby wezwać prawodawców i inne osoby do wsparcia Ukrainy.

Stany Zjednoczone nałożyły szerokie sankcje na Rosję i zatwierdziły miliardy dolarów na broń dla Ukrainy, pomimo wezwań do cięć wydatków przez kilku prawodawców z nowej republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych litewskiego parlamentu Zygimantas Pavilionis ostrzegał, że złagodzenie presji na Rosję będzie miało poważne konsekwencje.

„Wilno stanie się Buczą za sześć, siedem lat, jeśli czegoś nie zrobimy” – powiedział, odnosząc się do stolicy Litwy i miasta pod Kijowem, gdzie znaleziono cywilnych Ukraińców zastrzelonych z rękami związanymi z tyłu. .

Mała Litwa przoduje w stosunkach z Tajwanem, rozgniewała Chiny, pozwalając Tajpej na otwarcie biura.

„Chiny to jedyny kraj na tej planecie, który może całkowicie zmienić reguły gry – zmienić wszystko, zamienić ten świat w obóz koncentracyjny” – powiedział.

„Jeśli Amerykanami rządzi strach i nie będą bronić Ukrainy, następnego ranka wszyscy obudzimy się z powodu wydarzeń w Cieśninie Tajwańskiej, a Indo-Pacyfik zostanie zaatakowany” – powiedział.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *