Connect with us

Świat

Powodzie w Brazylii: prognozy nasilają się na południu

Published

on

Powodzie w Brazylii: prognozy nasilają się na południu

ELDORADO DO SUL, Brazylia (AP) – Deszcz zaczął ponownie padać w sobotę w już zalanym brazylijskim stanie Rio Grande do Sul, gdzie wielu pozostałych ludzi to biedota i ograniczona możliwość przeniesienia się do mniej niebezpiecznych obszarów.

W piątkowe popołudnie biuletyn Brazylijskiego Narodowego Instytutu Meteorologicznego podaje, że w weekend może spaść ponad 15 centymetrów (prawie sześć cali) deszczu, co prawdopodobnie pogłębi powodzie. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że wiatr się nasili, a poziom wody w Lagunie Patos, niedaleko stolicy stanu Porto Alegre i okolicach, podniesie się.

Mieszkańcy odpoczywają w prowizorycznym schronisku dla osób, których domy zostały zalane przez ulewne deszcze, w Canoas, stan Rio Grande do Sul, Brazylia, środa, 8 maja 2024 r. (AP Photo/Carlos Macedo)

Od sobotniego popołudnia w północnych i środkowych regionach stanu spadły ulewne deszcze, przez co poziom wody wzrósł.

Carlos Sampaio (62 lata) mieszka w społeczności o niskich dochodach obok stadionu klubu piłkarskiego Gremio w Porto Alegre. Jego dwupiętrowy dom pełni także funkcję baru sportowego.

Chociaż pierwsze piętro zostało zalane, powiedział, że nie wyjdzie, częściowo ze strachu przed rabusiami w jego dzielnicy o dużej przestępczości, gdzie policja patroluje zalane ulice z karabinami szturmowymi. Ale Sampaio również nie ma dokąd pójść, powiedział Associated Press.

„Analizuję, na ile jestem bezpieczny i wiem, że moje rzeczy wcale nie są bezpieczne” – powiedział Sampaio. „Dopóki będę mógł walczyć o to, co moje, w ramach swoich możliwości, nie zdradzając się, będę walczył”.

Władze lokalne podały w piątek, że od rozpoczęcia powodzi w zeszłym tygodniu zginęło co najmniej 136 osób, a 125 innych uznano za zaginione. Liczba osób zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu ulewnych deszczy przekroczyła 400 000, z czego 70 000 znalazło schronienie w salach gimnastycznych, szkołach i innych tymczasowych lokalizacjach.

„Przyjechałem tu w poniedziałek – straciłem mieszkanie w powodzi” – powiedział Matheus Vicari, 32-letni kierowca Ubera, w schronisku, w którym mieszka ze swoim młodym synem. „Nie spędzam tu dużo czasu. Próbuję myśleć o czymś innym.

Część mieszkańców stanu Rio Grande do Sul znalazła schronienie w drugich domach, m.in. Alexandra Zanela, współwłaścicielka agencji contentowej w Porto Alegre.

Zanela i jej partner zgłosili się na ochotnika, gdy zaczęła się powódź, ale wyprowadzili się po częstych przerwach w dostawie prądu i wody. Udała się do nadmorskiego miasteczka Capao da Canoa, które nie zostało jeszcze dotknięte powodzią, gdzie rodzina jej partnera posiada letni dom.

„Pojechaliśmy z szwagierką, zabraliśmy nasze dwa koty, moją mamę i koleżankę i bezpiecznie dotarliśmy tutaj. Zostawiliśmy za sobą chaos w Porto Alegre” – powiedziała AP przez telefon 42-letnia Zanela. „Jest bardzo jasne, że ci, którzy mają przywilej opuszczenia kraju, są w znacznie bezpieczniejszej sytuacji, a ci, którzy mieszkają w biedniejszych obszarach Porto Alegre, nie mają innego wyboru”.

Na pogodę w Ameryce Południowej wpływa zjawisko klimatyczne El Niño – naturalnie występujące zjawisko, które okresowo podgrzewa wody powierzchniowe na równikowym Pacyfiku. W Brazylii El Niño w przeszłości powodowało susze na północy i ulewne deszcze na południu, a w tym roku skutki były szczególnie dotkliwe.

Naukowcy twierdzą, że ekstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz częstsze ze względu na zmiany klimatyczne spowodowane spalaniem paliw kopalnych, które powodują emisję gazów cieplarnianych ogrzewających planetę. W przeważającej większości zgadzają się, że świat musi radykalnie ograniczyć spalanie węgla, ropy i gazu, aby ograniczyć globalne ocieplenie.

Jednak potrzebne są również odpowiedzi w zakresie polityki społecznej, stwierdziła Natalie Unterstell, prezes Talanoa Institute, zespołu doradców ds. polityki klimatycznej z siedzibą w Rio de Janeiro.

„Aby skutecznie reagować na zmiany klimatyczne w Brazylii, musimy zwalczać nierówności” – stwierdził Unterstell.

W Brazylii ubodzy często mieszkają w domach zbudowanych z mniej wytrzymałych materiałów, takich jak drewno, oraz na obszarach nieuregulowanych przepisami, które są bardziej narażone na zniszczenia spowodowane ekstremalnymi warunkami pogodowymi, np. obszary nisko położone lub na stromych zboczach.

„Nie możemy powiedzieć, że najgorsze już za nami” – powiedział w piątek w mediach społecznościowych gubernator Rio Grande do Sul Eduardo Leite. Dzień wcześniej oszacował, że na odbudowę państwa potrzeba będzie 19 miliardów reali (3,7 miliarda dolarów).

Skalę zniszczeń można najbardziej porównywać do huraganu Katrina, który nawiedził Nowy Orlean w 2005 roku, napisał w piątkowej notatce Sergio Vale, główny ekonomista MB Associates.

Według Narodowego Instytutu Statystycznego Rio Grande do Sul ma szósty najwyższy produkt krajowy brutto na mieszkańca wśród 26 stanów Brazylii i Okręgu Federalnego. Wielu mieszkańców stanu to potomkowie imigrantów z Włoch i Niemiec.

„W powszechnym wyobrażeniu ludność Rio Grande do Sul jest postrzegana jako biała i bogata, ale tak nie jest w rzeczywistości” – stwierdziła Marília Closs, badaczka z klimatycznego zespołu doradców CIPO Platform. „Bardzo ważne jest, aby rozwiać tę fikcję, ponieważ została ona skonstruowana w celu politycznym”, jakim jest wymazanie czarnych i biednych mieszkańców, powiedziała.

W Canoas, jednym z najbardziej dotkniętych miast w stanie, mały drewniany dom Paulo Cezara Wolfa został całkowicie zalany wraz ze całym dobytkiem. Czarny kierowca ciężarówki mieszka teraz z tyłu pożyczonej ciężarówki z sześcioma sąsiadami, którzy tam gotują, jedzą i śpią.

Wolf (54 lata) myślał o opuszczeniu wsi, na której mieszkał od dzieciństwa, ale nie ma dokąd pójść i nie chce zostawić czwórki swoich dorosłych dzieci.

„Jest już za późno, aby ktoś taki jak ja przeprowadził się gdzie indziej” – powiedział Wolf, stojąc na autostradzie w podarowanej bluzie.

Instytut Meteorologiczny przewiduje, że napływ masy zimnego i suchego powietrza zmniejszy prawdopodobieństwo opadów deszczu od poniedziałku. Oznacza to jednak również, że do środy temperatura gwałtownie spadnie i osiągnie punkt zamarzania. To sprawia, że ​​hipotermia jest problemem dla osób mokrych i pozbawionych prądu.

Gwiazdy, w tym supermodelka z Rio Grande do Sul Gisele Bündchen, udostępniły linki i informacje o tym, gdzie i jak przekazać datki na pomoc ofiarom powodzi. Kościoły, firmy, szkoły i zwykli obywatele w całym kraju zjednoczyli się, aby zapewnić wsparcie.

Agencja ONZ ds. uchodźców rozprowadza koce i materace. Dodatkowe artykuły, takie jak schroniska ratunkowe, zestawy kuchenne, koce, lampy solarne i zestawy higieniczne są wysyłane z magazynów w północnej Brazylii i innych częściach regionu.

W czwartek rząd federalny Brazylii ogłosił pakiet o wartości 50,9 miliardów reali (10 miliardów dolarów) dla pracowników, beneficjentów programów socjalnych, stanu i gmin, przedsiębiorstw i producentów wiejskich w Rio Grande do Sul.

Tego samego dnia brazylijskie siły powietrzne zrzuciły na spadochronach ponad dwie tony żywności i wody na obszary niedostępne z powodu zablokowanych dróg. Marynarka wojenna wysłała trzy statki, aby pomóc poszkodowanym, w tym wielozadaniowy statek powietrzny Atlantic, uważany za największy okręt wojenny w Ameryce Łacińskiej. Do wybrzeża stanu dotarł w sobotę.

Stany Zjednoczone wysłały 20 000 dolarów na zestawy do higieny osobistej i środki czystości, a kolejne 100 000 dolarów przekażą na pomoc humanitarną w ramach istniejących programów regionalnych, powiedział w piątek rzecznik ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Kirby.

___

Eléonore Hughes relacjonowała z Rio de Janeiro.

___

Raporty dotyczące klimatu i środowiska Associated Press otrzymują fundusze od kilku prywatnych fundacji. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość. Znajdź punkty dostępowe Standardy w przypadku współpracy z organizacjami charytatywnymi listę osób wspierających i finansowanych obszarów opieki można znaleźć poniżej AP.org.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: Zełenski zaprzecza, że ​​Bachmut upadł, podczas gdy Biden obiecuje zaangażowanie na Ukrainie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *